header image
НАСЛОВНА СТРАНА
Академик С. Живановић: За спомен и незаборав јасеновачким жртвама Штампај Е-пошта
понедељак, 23 април 2012

Јуче је одржан парастос и помен невиним жртвама Јасеновачког система хрватских и католичких логора за истребљење Срба, Јевреја и Рома у току II светског рата. У Републици Српској, у Доњој Градини, највећем стратишту Јасеновачких логора смрти, Његово Преосвештенство Епископ бањалучки Господин Јефрем са свештенством одржао је парастос невиним жртвама које су Хрвати и њихови римокатолички свештеници мучили, пљачкали, силовали, клали и коначно убијали само зато што нису били ни католици ни Хрвати.

Према подацима Међународне комисије за истину о Јасеновцу, Хрвати су извршили геноцид и убили преко 700 000 Срба, 23 000 Јевреја и 80 000 Рома. Пошту невиним јасеновачким жртвама одало је целокупно руководство Републике Српске на челу са председником г. Милорадом Додиком, који је нагласио да никада нико није одговарао за злочине које су починили Хрвати у Јасеновцу и да је комунистички режим, минимизирајући жртве, починио саучесништво са оним што се десило.

Председник одлазеће владе републике Србије Мирко Цветковић избегао је да у своме говору осуди дивљање хрватских, муслиманских и католичких кољача. Говорећи уопштено Цветковић је само рекао да Доња Градина опомиње какву пустош иза себе остављају болесне идеје. Умањујући број жртава Јасеновачких логора Цветковић је рекао да су у Доњој Градини убијене стотине жртава и да је морална обавеза сваког појединца да проблеме решавају без насиља.

Нимало нас не чуди што се председник владе републике Србије Мирко Цветковић оваквим речима обратио ходочасницима у Доњој Градини. Јасно је показао да влада на чијем се челу он налази ништа не чини, и ништа није учинила да се јасеновачке жртве на достојан начин ожале и да се њихово страдање не заборави. На Старом Сајмишту у Земуну где се налазио нацистички и хрватски логор у коме је побијено преко 100 000 Срба и сви београдски Јевреји и даље влада пустош. То је сада једно од београдских сметлишта. У павиљонима Сајмишта у којима су убијане и мучене жртве сада се налазе дискотеке итд. Масовна гробница у којој су сахрањене јасеновачке жртве код куле Небојше на Калемегдану и даље је необележена. У Србији не постоји ни један споменик жртвама хрватског геноцида у Јасеновачком систему логора иако су Сава и Дунав годинама избацивале на обалу целим својим током лешеве из Јасеновца. Те жртве су сахрањиване на локалним гробљима, а њихови гробови су и сада необележени. Србија је једина земља у Европи која нема музеј холокауста и геноцида.

Представник државе Израела министар г. Стан Мисезњиков је рекао на комеморацији да су Хрвати наметнули сапатништво српског и јеврејског народа. Јасно је поручио да Јевреји неће опростити ни заборавити, те да младе генерације морају да знају шта је холокауст и какво је било страдање у Јасеновачким логорима.

Истовремено са поменом жртвама у Доњој Градини, у самом Јасеновцу, код споменика јасеновачким жртвама, искупило се државно руководство садашње Хрватске на челу са председником Ивом Јосиповићем. Он је покушао типичним језиком политичара да осуди злочине које су "починили појединци" у Јасеновцу. Мислећи да ће признањем да је било злочина у Јасеновцу ставити тачку на љагу хрватског народа. Није никако до сада схватио да хрватском народу могу да дају опроштај само невине жртве и то тек када дође до пуног признања и искреног покајања. У говору који је одржала Председница Савета Спомен Подручја Јасеновац Катица Седмак поново је свесно учињен покушај да се умањи број жртава јасеновачких логора смрти. Она је казала да је прикупљено нешто преко 82 000 имена жртава међу којима је било преко 20 000 деце.

Наместо да обмањују народ лажним "признањима" и слатким речима политичара, хрватски званичници би далеко више постигли да су учинили нешто да се лажна поставка спомен музеја у Јасеновцу уклони, а да се поново врате на масовне гробнице спомен плоче које су уклоњене. Посебно је важно да се врате спомен плоче на гробнице Рома у Уштицама и другим местима. Пред споменик у Јасеновцу треба ставити спомен плочу са натписом да је у Јасеновачком систему хрватских логора за истребљење Срба, Јевреја и Рома побијено преко 700 000 Срба, 23 000 Јевреја и 80 000 Рома, међу којима је било 110 000 деце. У садашној држави Хрватској треба да се спречи дивљање нових генерација усташа и крижара, који поново убијају и малтретирају Србе. Хрватски народ мора да дозволи повратак преко 200 000 Срба које су протерали са својих вековних огњишта у току прошлог грађанског рата. Њима је одузета сва имовина и средства за живот и није им дозвољен повратак на њихова имања, у њихове куће и станове. Тек када се све ово догоди може се говорити о некаквом евентуалном опроштају Хрватском народу. Речи њихових политичара тада неће бити само празно слово на папиру.

На крају треба увек да имамо у виду речи нашег почившег патријарха Германа: "Као Хришћани морамо да праштамо, али као људи не смемо да заборавимо..."

Акад. Проф. Др.Србољуб Живановић, Председник Међународне комисије за истину о Јасеновцу и Председник Фонда "Др.Милан Булајић" за истраживање геноцида у Београду, Лондон Велика Британија

Последњи пут ажурирано ( понедељак, 23 април 2012 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 29 гостију на вези
ОБАВЕШТЕЊА
ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ

 

"Тешко је замислити хришћанина да под оваквом претњом може бити неутралан, а два пута теже замислити православног Србина, да може стајати по страни и безучасно посматрати борбу између крстоносаца и крстоломаца. Бити неутралан,  није одлика српског народа".
Свети Владика Николај


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.