header image
Повратак Светиње Штампај Е-пошта
среда, 09 мај 2012

 Најстарија икона, насликана по узору на Иверски лик Богородице,  донета  у Русију са Атоса 1648. године, која се у последње време чувала у Државном Историјском музеју, предата је РПЦ. У свечаној церемонији предаје је учествовао изабрани за председника РФ Владимир Путин. Светиња ће се чуватьи у московском Новодевичјем женском  манастиру, у којем се икона налазила све до 1920-их година.

Враћање те иконе Цркви је историјски догађај, - уверен је историчар религије Алексеј Јудин.

То је први икона, насликана по узору на Иверски лик Богородице. Она  је стигла у Русију у доба цара Алексеја Михајловича у 17. веку из Иверског манастира  на Атосу. За  владавине цара Алексеја и патријарха Никона у Русији је било три сличне иконе. Међутим, ова је икона била прва, насликана на Атосу и донета у Москву, где су је свечано дочекали код капије Московског Кремља цар Алексеј и бројни верници. Она је била једна од омиљених икона руског народа.

Познато је да су монаси-зографи на Атосу строго постили. На икони се види аутограм зографа на грчком језику: Марљиво је сликао ову икону Јамвлих Романов, који живи у Иверској  ћелији. 7156 године од стварања света (1648).

Прво је икона била смештена у Успенској цркви Московског Кремља, али је 1654. године она била у војном походу, завршеним  победом над Пољацима код Вјазме. По повратку у Москву цар Алексеј је у знак захвалности за победу дао Иверску икону Новодевичјем манастиру.

Тај женски манастир се и данас сматра једним од најлепших архитектонских здања Москве. 14 зграда се налази у завијутку реке Москва. Манастир је основан 1524. године. Он је више пута  бранио југо-западни прилаз граду. Рецимо, 1591. године, када се престоници примакла  хорда кримског канна Кази-Гиреја, одред стрелаца на моћним зидинама успео је да спречи прелаз непријатеља преко реке. 1812. године, када се  француски император Наполеон  повлачио из Москве, те је покушао да дигне манастир у ваздух, монахиње су успеле  да спрече ту трагедију,  водом угасивши фитиље код барутане.

2004. године  је тај архитектонско-религиозни споменик руске културе и историје био укључен  у Списак Светске баштине УНЕСКО. Икона Иверске Богородице се налазила на територији манастира више од 350 година, - испричала је у интервјуу Гласу Русије настојатељ тог женског манастира игуманија Маргарита Теоктистова.

Икона је само једном напустила  манастир. 1913. године у време прославе 300. годишњице дома Романових, икону су изнели да јој се верници поклоне. У совјетско доба, када је Новодевичиј манастир био затворен, икона се поред других вредности чувала у Фондовима Државног Историјског музеја, јер је филијала музеја била  на територији манастира. 2010. године, када је донета одлука о враћању манастира Цркви, музеј је напустио територију манастира, те је и икона напустила манастир – први пут за три столећа. Зато је враћање иконе за нас велики догађај.

Из руку изабраног председника РФ Владимира Путина древну икону Иверске Богородице прихватили су првојерарх РПЦ Патријарх Кирил и  патријарши намесник Московске епархије митрополит Крутицки и Коломенски Јувеналије. Свечаном литијом је светиња пренета од порте до Смоленске саборне цркве, где ће се света реликвија чувати.

Извор: Глас Русије“, фото: РИА Новости

+++

Последњи пут ажурирано ( среда, 09 мај 2012 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 36 гостију на вези
БЕСПЛАТНЕ РЕКЛАМЕ И ОГЛАСИ ПРИЛОЖНИКА САЈТА

ОБЈАШЊЕЊЕ:
ОВДЕ:

ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ"

 

 + + +

 ОНЛАЈН ПРОДАЈА ГАРДЕРОБЕ

„ТЕШКЕ БОЈЕ“


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.