header image
НАСЛОВНА СТРАНА
Праћење студената и ђака микрочиповима почело у Тексасу Штампај Е-пошта
уторак, 19 јун 2012

 Ако је довољно добро за псе, онда мора бити довољно добро и за децу, зар не?

Школа која припада округу Тексаса мотриће на своје студенте од сада веома пажљиво, али не уз помоћ додатног броја наставника. Уместо тога, сваки ученик ће бити праћен микрочиповима.

Званичници Независног школског округа у руралном делу Тексаса одобрили су план о праћењу ученика, тако што ће ходати са идентификационом картицом, коју морају стално носити са собом. Иначе картица садржи у себи РФИД микрочип.

Коришћењем Система Технологије „Радио- Фреквенција- Идентификација“, наставници и професори ће моћи да прате кретање више од 6.000 студената у две одабране школе, и сваког ученика са посебним потребама у округу, већ следећег семестра.

Ако пилот програм буде успешан, округ намерава да прошири систем праћења на све школе, који подразумева 112 школа и 100.000 студената.

Они који подржавају овакав програм говоре да је добронамеран, и да ће донети милионе долара у школским екстра фондацијама.

Говорећи за градске вести, портпарол округа је изјавио да: „Школе желе да искористе моћ технологије, да би биле безбедније, знајући тако где се наши студенти налазе све време наставе, а самим тим повећавају приходе“.

Када се сваки корак студента гледа од стране администратора, округ очекује да ће изостанак са наставе драстично пасти. Али да ли ово вреди убијања приватности на хиљаде студената?

„То ће нам дати прилику да пратимо наше студенте у згради“, каже директор школе. „Они ће можда бити у канцеларији медицинске сестре, или код саветника, или чак заменика директора. Али су уписани као одсутни са часа, јер нису седели у учионици. Помоћи ће нам да прецизније видимо наше студенте“.

Такође ће професори знати ко је у тоалету, и колико дуго, као и навике групе студената који се друже.

Са друге стране, може доћи до катастрофе, наравно, ако веома осетљиви подаци заврше у погрешним рукама.

Слични програми су се већ користили у протеклим годинама, али у другим случајевима

„Позивамо школски одбор да препознају врло важан део грађанске слободе и безбедности који се руше након увођења РФИД технологије“, изјављује политички директор за грађанска права. Још давне 2005. године, у саопштењу  пише: „РФИД значке или ознаке ће угрозити безбедност и сигурност деце, од стране радиодифузног система. Локација сваког студента са чипом и праћење истих, понижава их. Надамо се да ће округ размотрити овај проблем и схватити га као озбиљан проблем“.

У другом случају, у Британској Основној школи у Калифорнији малишани су одавно праћени са истим чиповима. Иако је технологија постала напреднија и нешто што је сасвим прихватљиво у данашње време, то ипак не мења забринутост која наставља да расте.

„Праћење деце од 7 година са микрочиповима се може упоредити са праћењем стоке или важних испорука, као и веома опасних криминалаца у затворима са високом безбедношћу“, рекао је један од званичника грађанских слобода. „Убедити децу да је нормално да буду стално праћена са микрочиповима само омогућује да изгубе право на приватност, идентитет и достојанство које имају као људска бића“.

Али како би школе другачије добиле још коју похвалу?!

„Мислим да је ово прекорачење наших граница и да је веома неприкладно“, каже један од повереника у школском одбору. „Искрено ми је веома непријатно да причам на ову тему“.

Vestinet.rs

Последњи пут ажурирано ( уторак, 19 јун 2012 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 66 гостију на вези
ОБАВЕШТЕЊА
ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ

 

"Тешко је замислити хришћанина да под оваквом претњом може бити неутралан, а два пута теже замислити православног Србина, да може стајати по страни и безучасно посматрати борбу између крстоносаца и крстоломаца. Бити неутралан,  није одлика српског народа".
Свети Владика Николај


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.