header image
Закон о заштити верника: Pro et Contra Штампај Е-пошта
понедељак, 02 јул 2012

 О потреби да се посебно заштите осећања верника у Русији, говорило се почетком 2012, после инцидента у храму Христа Спаситеља. Крајем фебруара, чланице руског феминистичког панк-рок бенда Pussy Riot упале су у храм и извеле „панк молитву“ са многим увредљивим изјавама на рачун шефа државе и цркве. Наступ девојака повредио је осећања многих људи, укључујући и невернике.

Међутим, казна за ово дело (чланице бенда су од марта у притвору и прети им до седам година затвора), некима изгледа сувише оштра. Тако, преко стотину личности руске уметности, међу којима су и најпознатији глумци, редитељи, писци и музичари, потписали су петицију Врховном суду и московском Градском суду и тиме подржали учеснице ове групе.

Постојећи закони не могу да заштите веру и религију од напада, сигуран је председник Одељења за односе цркве и друштва из Московске Патријаршије Протојереј Всеволод Чаплин:

"Скрнављење верских осећања - јесте злочин који може да стане на крај грађанском миру у земљи и да изазове међусобно супротстављање огромне масе људи. Увреда верских осећања је изузетно опасна и треба је казнити не мање озбиљно него увреду за етничке преступе или скрнављења гробова или симбола државе."

Иницијатива посланика партије „Јединствена Русија“ да пооштри мере и да се допуни члан 282 Кривичног законика Русије „Изазивања мржње или непријатељства, као и понижавања људског достојанства" је не само подржан од стране Федерације Савета Русије, већ и од муслиманске заједнице. Међутим, председник Конгреса јеврејских верских заједница и организација Русије рабин Зиновиј Коган, напротив, уверен је да ће то довести до контраефекта и да ће над религијом и вером почети намерно да се ругају:

"Мора постојати чврсто очување принципа једнакости права. Присуство било које групе грађана, које би имало посебну заштиту од злостављања, је неуставно. Посебно јер имамо секуларну државу, па црква и њена заједница немају никакву предност у односу на друге групе."

Мењање постојећих закона и увођење амандмана на њих се не исплати. Боље је тражити начин да се постигне консензус између друштвених и верских организација, сигуран је директор приватне истраживачке установе „Институт за религију и право“ Роман Лункин:

"У отвореној демократској атмосфери, одређени иронични став, укључујући ту и религију и веровање је могуће. На пример, можете се сетити, како су реаговале папе током година на све скандале у вези са Католичком црквом. Недавно је био обнародован финансијски скандал у Ватикану, и Света Столица дуго није реаговала. Зато што током много година живота у демократском друштву, католици су навикли да постоје иронични људи, постоје атеисти, марксисти и секуларисти који тврде да је црква приватна ствар. И не реагују на такве изјаве и шале. Сигуран сам да, на ову позицију мора да се навикне црква, а посебно Руска православна црква."

Извор: Голос России, фото: РИА Новости

http://www.vostok.rs

Последњи пут ажурирано ( понедељак, 02 јул 2012 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 19 гостију на вези
ОБАВЕШТЕЊА
ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ

 

"Тешко је замислити хришћанина да под оваквом претњом може бити неутралан, а два пута теже замислити православног Србина, да може стајати по страни и безучасно посматрати борбу између крстоносаца и крстоломаца. Бити неутралан,  није одлика српског народа".
Свети Владика Николај


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.