header image
НАСЛОВНА СТРАНА
Група Толоконикове: Продужени перформанс Штампај Е-пошта
субота, 04 август 2012

 Изјаве сведока у случају скандалозног Пуси Риот чуле су се данас у Хамовническом суду у Москви. „Панк молитва“ које су извеле чланице ове групе у катедрали Христа Спаситеља, изазвао је широк одјек у руском друштву.

Новинари и политичари у интервјуу за „Глас Русије“разговарали су о томе како би, по њиховом мишљењу, требало да реагују суд и јавност на такве изјаве.

Кривични предмет против припадница панк бенда Пуси Риот, садржи одредбе о хулиганству, а предвиђена казна за овај преступ је до седам година затвора. 21. фебруара ове године, неколико девојака, покривајући лице маскама, организовале су у храму Христа Спаситеља, „Анти-Путин перформанс“. Акција је изазвала велика негодовања јавности. Као резултат, ухапшене су Надежда Толоконикова, Екатарина Самуцевич и Марија Аљехин. Период њиховог притвора се стално продужава, недавно је продужен до 12. јануара 2013.

Акција у храму Христа Спаситеља за музиканткиње није била прва. Оне су већ познате по оргији у москвском биолошком музеју (тада је једна од учесница - Надежда Толоконикова - била трудна, у 9. месецу), плесањем на Црвеном тргу и другим подједнако провокативним наступима. Чланицама групе је од 20 до 25 година, а Толоконикова има 4-годишњу кћерку, а Аљехинова - 5-годишњег сина.

На суђењу, оптужене су се извиниле верницима, чија су осећања вређана током њихове лудорије. И стручњаци су закључили, у четвртак на суђењу, да нису нашли знаке верске мржње у речима песме ове групе, али су нагласили присуство психолошких проблема код девојака.

Против суђења чланицама групе устале су неке руске познате личности. 203 интелектуалаца потписало је отворено писмо захтевајући пуштање на слободу чланице група. Друго Отворено писмо – у име подршке процесу – објавили су добро познати православни писци.

Велика кампања за Пуси Риот одвија се на Западу. Апел да се одустане од кривичног гоњења групе потписале су многе звезде - укључујући Пита Таунсенда, група Пет Шод Бојс и Ред Хот Чили Пеперс, Стинга и ПитераГабријела.

Руски новинар Јулија Латинина у интервјуу „Гласу Русије“, изјавила је да ће РПЦ морати да прати заповести Јеванђеља и опрости „панк-молитву“.

- Сам процес је нелогичан. Као одговор на „панк-молитву“," руска влада je одлучила да пређе на „пунк-процеса“ .Процес је изван опсега 21. века и идеје о томе шта се може, а шта не. Предвидети како ће се понашати власт, по мом мишљењу, је тешко.

Мада, у принципу, ту нема шта да се предвиди: премијер Медведев и председник Путин су у више наврата нагласили да је за овај случај надлежан суд. И да немају намеру да утичу на одлуку судија. Што се тиче спекулација да власти намерно одлажу процес, то мишљење не дели чак ни адвокат оптужених Алекс Таратухин:

- Судска истрага се састоји од одређених фаза. Сада долази фаза извођења доказа тужилаштва. Следећа фаза ће бити доказни поступакодбране. Затим ће суд питати стране - да ли они имају било какве додатке за већ изведене доказе. Касније долази до расправе странака. А онда суд одлучује.

Православна заједница води јавну дебату: да ли црква инсистира на кажњавању или опраштају хулиганкама. Многи инсистирају на опроштају: међу њима, нарочито, професор на Московској духовној академији архђакон Андреј Кураев и стричњак за питања Библије Андреј Деснитски, неки духовници – укључујући и оне из иностраних епархија РПЦ. Главна ствар није казнити, већ да се то не понови, уверена је координаторкаСавета православних омладинских организација из Москве Татјана Агеева:

- Мислим да би требало да се заври првенствено молитвом за људе који су починили овај акт. У срцима не сме бити злобе и не би требало да буде осуде ових младих жена. Нисам стручњак у правним стварима, тако да мислим да је случај за суд – или их пустити или да се казне. Наша основна жеља да се такви акти убудуће не дешавају.

Политиколози, више говоре о политичкој компонентј акције. „Панк-молитва“ је пажљиво планирана провокација, сигуран је аналитичар Павел Свијатенков:

- Треба поменути да циљ - да се смањи утицај РПЦ - није достигнут. Према последњим анкетама, 70 одсто Руса кажу да се њихов однос према Цркви није променио. Трећина испитаника верује да би Руска Православна Црква требало да покаже хришћанско милосрђе, и да се обрати световним властима, тражећи ослобађање чланица бенда. Али, у ствари, истраживања током прошле године показују да су Руси уморни од свих протеста. И од „панк“ молитви и од митинга.

Извор: Голос России, фото: РИА Новости    

http://www.vostok.rs/

Последњи пут ажурирано ( субота, 04 август 2012 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 71 гостију на вези
ОБАВЕШТЕЊА
ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ

 

"Тешко је замислити хришћанина да под оваквом претњом може бити неутралан, а два пута теже замислити православног Србина, да може стајати по страни и безучасно посматрати борбу између крстоносаца и крстоломаца. Бити неутралан,  није одлика српског народа".
Свети Владика Николај


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.