header image
НАСЛОВНА СТРАНА
РПЦ и Римокатоличка "црква" у Пољској потписале Посланицу о помирењу народа Русије и Пољске Штампај Е-пошта
понедељак, 20 август 2012

  Русија и Пољска су окренуле нову страницу заједничке историје – такво мишљење се данас често може чути на улицама Варшаве. 17. августа у току званичне посете поглавара Руске Православне Цркве Републици Пољској потписана је заједничка Посланица о помирењу народа обе земље.

Документ на којем данас стоје потписи патријарха Кирила и челника католичке бискупије републике надбискупа Јузефа Михалика изазвао је бурне емоције у пољском друштву.

У току скоро све три године рада на документу заједничке Посланице о помирењу народа Русије и Пољске њен текст је држан у строгој тајности. У републици има противника зближавања двеју земаља.

Међутим, већина Пољака је уверена да потписано помирење није политички апел. Овај документ је својеврстан позив на поштовање хришћанских постулата које је заповедио Христос и који уједињују цркве и народе Русије и Пољске, сматра поглавар Пољске Православне Цркве митрополит Сава.

- Овај папир се тиче двеју цркава – Руске Православне и Католичке цркве у Пољској. Наравно, помогли смо да се ова посланица појави, пошто смо сигурни да она има врло важан значај за оба народа, за обе цркве. Наша протекла историја је била тешка и данас треба да тежимо позитивном општењу.

- Пре него што се коначно помиримо проћи ће више деценија. Данашња Посланица је само први корак у сусрет једних другима и драго ми је што су га обе земље напокон учиниле, рекао је у интервјуу за „Глас Русије“ познати пољски режисер Кшиштоф Зануси.

- Потписивање документа је тек почетак пута. Сигуран сам да, ма колико тешко то било, сви људи могу да опросте увреде и да се помире. Увреде се урезују врло дубоко у душу. Још је папа Јован Павле Други говорио да помирење не може бити површније него што су били бол и зло који су постојали раније. Дакле, и помирење треба да буде исто тако дубоко и искрено. Али, надам се да ће тако и бити.

Спремност Пољака на помирење може се видети и у томе што се многи људи средњих и старијих година са задовољством сећају руског језика и на питања одговарају на руском. А међу омладином има оних који су већ 1990-их година учили руски језик као страни и данас сањају о томе да посете Москву. Кшиштоф Зануси је уверен да ће оба народа, чим почну брижљиво и темељно да проучавају културу и историју оног другог народа, наћи много тога заједничког и да ће постати прави пријатељи.

Милена Фаустова,

 Извор: Голос России, фото: ЕПА 

http://www.vostok.rs

Последњи пут ажурирано ( понедељак, 20 август 2012 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 18 гостију на вези
ОБАВЕШТЕЊА
ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ

 

"Тешко је замислити хришћанина да под оваквом претњом може бити неутралан, а два пута теже замислити православног Србина, да може стајати по страни и безучасно посматрати борбу између крстоносаца и крстоломаца. Бити неутралан,  није одлика српског народа".
Свети Владика Николај


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.