header image
НАСЛОВНА СТРАНА
Екумениста и пацифиста својим говором у Сарајеву поново понизио и осрамотио СПЦ Штампај Е-пошта
уторак, 11 септембар 2012

 Његова светост патријарх српски Иринеј поручио је данас у Сарајеву да је идеја хришћанског јединства и уједињења тема вијека, тема времена и историје, јавиле су агенције.

- У историји хришћанства 20. и 21. век остаће забиљежени као период посебно интензивних напора за обнову јединства хришћанске васељене или, као минимум, за што веће узајамно зближавање и сарадњу међу подијељеним хришћанима. Православна црква је од самог почетка, не само позитивно реаговала на “знакове времена”, него је била и протагониста аутентичног садржаја потоњег екуменског покрета -  рекао је патријарх Иринеј обраћајући се учесницима конференције “Наша будућност је живјети заједно” на панелу под називом “Љубав према сиромашнима - пут ка екуменизму”.

Он је подсјетио да је већ почетком 20. вијека цариградски патријарх Јоаким Трећи позвао поглаваре Православне цркве да размисле о могућим начинима учвршћивања јединства православља и унапређивања његових односа са Римокатоличком црквом и црквама реформације.

Председник одељења за спољне црквене везе Московске Патријаршије митрополит Иларион и патријарх српски  Иринеј

- Много конкретнију и ширу иницијативу у вези с тим Цариградска патријаршија је покренула 1920. године. Својом посланицом свим црквама Христовим затражила је од свих хришћана да победе дух међусобног неповерења и горчине и да покажу снагу љубави у стремљењу ка обнови изгубљеног јединства - истакао је патријарх српски Иринеј.

Према његовим ријечима, Српска православна црква захвална је Католичкој цркви на отворености за дијалог и спремности за међусобну подршку и сарадњу, као и италијанској Заједници “Свети Егидио” која је организатор тродневне међународне конференције о миру у свијету.

Патријарх српски нагласио је да Српска православна црква, од самог почетка, у различитим формама учествује у екуменском покрету.

- Учешће у међухришћанском дијалогу, посебно у дијалогу са сестринском Римокатоличком црквом, наша Црква сматра изузетно важним питањем, једним од најважнијих питања своје савремене мисије - навео је патријарх Иринеј.

Он је појаснио да, уколико Православна црква не би била у дијалогу са другим хришћанским црквама и заједницама, а затим и са нехришћанским религијама, секуларним религијским покретима и свим идејним и духовним изазовима модерног свијета, она би се аутоматски затворила у себе, постала самодовољна и тако се по менталитету трансформисала у секту.

- Ниједна историјска црквена заједница не може претендовати на то да је црква ако је престала да тежи јединству са другим црквама - истакао је патријарх Иринеј.

Према његовим ријечима, православни стил живота увијек је самосавлађивање, одрицање од пуког живљења за себе, јер бити хришћанин значи увијек се борити за слободу од индивидуалног и колективног егоизма и озлојеђености због повријеђеног самољубља.

Патријарх српски каже да се мисија Цркве у свијету и састоји у томе да “изврши егзистенцијални преображај гријехом подијељеног и раскомаданог човјечанства у органску заједницу слободних личности, сједињених са Богом и међусобно”.

- Они који се мире са расколом и подјелом чине тежи грех од виновника раскола и подјела јер поричу вољу Божју да сви буду заједно и једно на крају историје. Хришћански идентитет претпоставља одрицање од себе и својега, ослобађање од свих окова природе и историје, стварање поверења и грађење сопственог идентитета на личности другога. Хришћанска слобода није слобода од других већ слобода за друге - поручио је патријарх Иринеј.

Он је истакао да је, тренутно, најважнији духовни задатак према православном схватању, реинтеграција хришћанског ума, поновно откривање пуноће апостолског предања, пуноћа хришћанског погледа и вјеровања у сагласју са свим епохама.

Патријарх српски подсјетио је на велики јубилеј, 1.700 година Миланског едикта и рекао да је ријеч о значајном датуму и поводу за поновно разматрање положаја цркава и вјерских заједница у савременој Европи, то јест за поновно постављање и проучавање питања вјерске слободе и равноправности у савременом историјском контексту.

 - Већ су почеле припреме за његово обиљежавање. Разумљиво је да у њему посебна улога припада граду Нишу који треба да буде домаћин централне свечаности. Наша Православна црква не жели да овај јубилеј буде конвенционални “комеморативни скуп”, “сећање на прошлост”, још мање повратак у прошлост. Она ће учинити све што може да јубиларни дани буду дани антиципација будућег Царства небеског овде и сада - дани сусрета у истини и љубави, дани покајања, праштања и помирења - нагласио је патријарх Иринеј.

Он је истакао да на регионалном плану треба да се искористи овај значајни датум и да сви релевантни субјекти учине напор да дође до суштинског напретка на путу помирења и обнове повјерења међу народима региона, а на глобалном плану – до даљег унапређивања односа међу хришћанским црквама и продубљивања дијалога истине и љубави, као и до даљег развијања међурелигијског дијалога и сарадње у свему у чему сви заједно могу допринијети светињи живота, миру, слободи, духовним и етичким вриједностима, једном ријечју – општем добру.

Хришћанство угрожено у Сарајеву

Његова светост патријарх српски Иринеј изјавио је данас у Сарајеву да је хришћанство у овом граду веома угрожено и да некадашњи српски народ, који је чинио “главнину Сарајева”, више не живи овд

Након посјете Старој православној цркви на Башчаршији, патријарх Иринеј је истакао да је најтрагичније то што многи нису у прилици да се врате, иако су жељели.

- То је посебан проблем, како наш тако и целога света, посебно Европе, да се исправи велика неправда да они који су силом прилика напустили своје домове да могу да се врате својим домовима, храмовима и својим гробљима и местима где је српски народ вековима живео - рекао је патријарх српски новинарима.

Његова светост патријарх српски Иринеј нагласио је да је ово трећи пут да посјећује Сарајево и да су прве двије посјете биле у много повољнијим приликама за српски народ у Сарајеву, те да је ово посјета са посебним разлогом, пригодом и условима у којима се налази српски народ.

Патријарх Иринеј је рекао да је дјелимично упознат о проблемима повратка имовине православне цркве у Сарајеву.

- Знам да тај проблем постоји и овде као и у Србији. Овде се изгледа српски народ и српска црква маргинализују, јер није учињено оно што је учињено другим црквама и другим верским заједницама - нагласио је патријарх.

Патријарх Иринеј је рекао да ће Српска православна црква учинити са своје стране колико може да помогне да тај проблем буде ријешен на начин који је једино повољан и нормалан.

- Колико ћемо успети - видећемо, али сматрам да ће то ипак временом морати да се реши - закључио је патријарх Иринеј.

Његова светост патријарх српски Иринеј учествује на Међународној конференцији за мир “Наша је будућност живјети заједно - религије и културе у дијалогу”, која се од 9. до 11. септембра одржава у Сарајеву, у организацији заједнице Светог Егидија.

 http://www.glassrpske.com/novosti/vijesti_dana/Patrijarh-Irinej-Ideja-hriscanskog-jedinstva-tema-vijeka-FOTO/92273.html

Последњи пут ажурирано ( уторак, 11 септембар 2012 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 29 гостију на вези
БЕСПЛАТНЕ РЕКЛАМЕ И ОГЛАСИ ПРИЛОЖНИКА САЈТА

ОБЈАШЊЕЊЕ:
ОВДЕ:

ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ"

 

 + + +

 ОНЛАЈН ПРОДАЈА ГАРДЕРОБЕ

„ТЕШКЕ БОЈЕ“


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.