header image
НАСЛОВНА СТРАНА
Руски Јапанци Штампај Е-пошта
среда, 19 септембар 2012

 Патријарх Кирил позвао је руске грађане који привремено или стално живе у Јапану да јачају православну веру и чуваји верност Руској цркви. Поглавар РПЦ ових дана налази се у званичној посети Земљи излазећег сунца. У току посете он се састао са руским свештеницима и сународницима.

Око цркве Александра Невског која се налази на периферији Токија необично је много људи. Неколико стотина верника са децом гледа према крају улице, одакле треба да стигне патријарх Кирил. Без обзира на то што историја руског православног подворја траје неколико деценија, ова црква се појавила сасвим недавно, 2008. године и била је подигнута на земљи коју је завештала Московској патријаршији руска емигранткиња Сусана Кравцова. Драго ми је што сам поново у овој цркви и што видим све вас, обратио се патријарх Кирил окупљенима.

- Ова црква је била подигнута после више од 40-годишњих напора, усмерених на то да завештање једне припаднице парохије буде реализовано. И коначно пре четири године овај упечатљиви и за све нас значајан догађај се десио. Сећам се са каквим великим ентузијазмом смо тада освештали цркву и први пут се молили у њој. Ова црква је упечатљиво сведочанство да правда увек превлада, а Господ чује наше молитве. Пример ове цркве треба да нас јача у вери.

Данас у Јапану привремено или стално живи око пет хиљада сународника. До разорног земљотреса и цунамија који се обрушио на земљу у марту 2011. године било из је малте не два пута више. У Јапану је шест цркава Московске патријаршије и један манастир. Православна заједница није велика, али је врло јединствена, говори настојник цркве Александра Невског и поглавар јапанског подворја протојереј Николај Кацјубан.

- Црква увек уједињује народ. Многи парохијани имају потребу да разговарају са сународницима, желе да једни са другима поделе и тугу и радост. Неки тек овде почињу да иду у цркву и да се приближују Богу.

Рускиња Наталија живи у Јапану већ 13 година: прво је дошла да ради овде, затим се удала и остала. На земљу се навикавала прилично дуго. Посета цркве Александра Невског и увођење мужа у православље помогло јој је да се навикне на живот далеко од домовине. Између осталог, то је једини случај када ликални мужеви и жене руских грађана примају православну веру, говори бивша московљанка Ала.

- Одавно овде живим и видом да без обзира на то што су Јапанци углавном синтоисти и клањају се разним боговима, читав њихов начин житова личи на хришћански. А они који долазе у нашу цркву и прихватају православље, поштују све потребне обреде и каноне, они постају још бољи. Њихова спољна беспрекорност, по којој су чувени Јапанци, стиче још и неку унутрашњу сабраност, својествену хришћанима.

Службеник једне јапанске фирме Александар дошао је да дочека патријарха Кирила са својом женом Јапанком и двогодишњом ћерком Софијом. Мала Софија још скоро не говори, али већ разуме оба језика – и руски, и јапански. Сасвим је вероватно да када порасте ићи ће у рускушколу. Руски језик у Земљи излазећег сунца се предаје у више од сто школских установа. Само на 24 највећа универзитета руски учи око 2000 студената.

Извор: Голос России, фото: РИА Новости

http://www.vostok.rs

Последњи пут ажурирано ( среда, 19 септембар 2012 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 42 гостију на вези
ОБАВЕШТЕЊА
ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ

 

"Тешко је замислити хришћанина да под оваквом претњом може бити неутралан, а два пута теже замислити православног Србина, да може стајати по страни и безучасно посматрати борбу између крстоносаца и крстоломаца. Бити неутралан,  није одлика српског народа".
Свети Владика Николај


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.