header image
Да ли је и на овакво угледање митроп. Иларион позвао православне Србе? (фото) Штампај Е-пошта
четвртак, 18 октобар 2012

 Сусрет митрополита Илариона и папе Бенедикта XVI

 Чујете ли, они су се не само удаљили обредима већ и догматима, који су страни Православљу. А све што је страно православнима, то је јеретичко и сходно канонима, они су дужни да буду оглашени (катихумени), и миропомазани као такви. Откуда они одједном пред нама као православни, они који су толико времена и од толиких Отаца и Учитеља осуђени као јеретици? И шта их је учинило тако равнодушним к Православљу? Истину говорећи, злато и таштина, томе су узрок. Упркос свему, то их није учинило православним. Ако неко од вас постане подобан њима, тај ће се подвргнути уделу јеретика.

 Св. Марко Ефески

Екуменизам је заједничко име за псевдохришћанства и за псевдоцркве Западне Европе. У њему су срцем својим сви европски хуманизми са папизмом на челу. А сва та псевдохришћанства, све те псевдоцркве нису друго већ јерес до јереси. Њима је заједничко еванђелско име: свејерес.

 Преподобни Јустин Ћелијски

Завештавам ти тврдо, сине мој, и заклињем те да се са свим силама својим држиш Свете Источне Цркве, као мајке која те је родила... И све противнике Свете Цркве одбаци од себе, и наквог пријатељског општења немој имати са њима, јер су непријатељи Божији.      

 Отачко завештање, СПБ 1893.г.

 Ако се неки чине као да исповедају здраву веру, но опште са другачије мислећима (са јеретицима), такве ако после опомене не престану, не само да их не треба имати у општењу, него их ни браћом не називати.

 Св. Василије Велики

  Бежите дакле, браћо од њих и од општења са њима. Такви су лажни апостоли, препредени делатељи, прерушени у Апостоле Христове. То није ни чудо јер се сам Сатана првображава у анђела светлости. Није дакле за чудо, кад и слуге његове, прерушавају се у слуге праведности, али свршетак (крај) ће им бити по делима њиховим.

 Св. Марко Ефески

 Отсекли смо Латине од нас ни због каквог другог разлога, но зашо што су не само шизматици, него су такође и јеретици. Због тога је потпуно неправилно ујединити се са њима.

Св.Марко Ефески

Никаквих компромиса и никаквог општења с њим не може бити јер каква је заједница светлости и таме, каква је заједница правде и безакоња (2. Кор. 6,14)?

Св.Јован Кронштатски

Код католика глава Цркве уопште није Христос, него папа, и католици за папу ревнују, а на за Христа, и њихова ревност у вери увек прелази у страствени, човекомрзачки фанатизам, острвљени фанатизам, фанатизам крви и мача (ломаче), непомиривости, дволичности, лажи, лукавства.

Св. Јован Кронштатски

Со је изгубила свој укус. Код црквених пастира постоји само слабо, нејасно и недоследно разумевање ствари, и то по слову истине, што убија духовни живот у хришћанском друштву и уништава Хришћанство које је у делању, а не у речима. Страшно је када видимо коме је поверено спасење. Али, то је Бог допустио...

Св. Игњатије Брјанчанинов

 + + +

Председник Одељења за спољне црквене везе Московске Патријаршије (ОВСЦ), митрополит волоколамски Иларион, сусрео се 16. октобра с римским папом Бенедиктом XVI. Сусрет је одржан у Ватикану након редовне седнице Синода бискупа Римокатоличке „цркве“, на коjoj је митрополит Иларион иступио с поздравном речју.

Митрополит Иларион је пренео папи Бенедикту XVI срдачне поздраве Свјатјешег патријарха Московског и целе Русије Кирила. Са своје стране, римски папа је пожелео помоћ Божију и успех предстојатељу Руске Православне Цркве.

У разговору с понтификом дотакнут је широк круг питања. Одговорајући на питање челника Римокатоличке „цркве“, митрополит Иларион је говорио о садашњем положају Руске Православне Цркве и о томе како тече процес избора нових епископа и оснивања нових митрополија, о духовним школама и манастирима, о развоју мисионарске и просветитељске делатности Цркве, о настави религијске културе и световне етике у школама, о отварању теолошких катедри у световним научним установама.

Митрополит је говорио папи и о делатности Синодалне Библијско-богословске комисије Московске Патријаршије, коју возглављује, и о свом сусрету с новоизабраним префектом Конгрегације за доктрину вере, надбискупом Герхардом Лудвигом Милером, који је одржан раније тог дана, и такође изразио наду на развој веза између Руске Православне Цркве и Римокатоличке „цркве“ у области богословских наука.

У разговору је била дотакнута и тема скрнављења хришћанских светиња у разним земљама и, између осталог, вандалски чин који се догодио у Храму Христа Спаситеља. Римски папа Бенедикт XVI је изразио солидарност с позицијом Руске Православне Цркве по том питању и збуњеност поводом реакције неких средстава информисања на тај догађај.

Једна од важних тема разговора био је и прогон Хришћана у разним деловима света. Митрополит Иларион је нагласио да заштита Хришћана у земљама Блиског Истока и другим земљама, где су они изложени дискриминацији и прогону, јесте заједнички задатак православних и римокатолика.

На крају разговора митрополит Иларион поклонио је папи Бенедикту XVI икону “Силазак у ад“, коју је живописао протођакон Алексеј Труњим. Затим је председник ОВСЦ-а представио понтифику своју пратњу: секретара Администрације парохија Московске Патријаршије у Италији, јеромонаха Антонија (Севрјук) и службеника Секретаријата ОВСЦ-а за међухришћанске односе, ђакона Алексеја Дикарева.

 
 
 
 
Папа Бенедикт  XVI, митрополит Иларион и о. Антониј (Севрјук)
 
 
Папа Бенедикт  XVI, митрополит Иларион и о. Алексеј (Дикарев)
 
 


По материјалу са „Служба коммуникации ОВЦС“ приредило

Уредништво „Борбе за веру“


Последњи пут ажурирано ( четвртак, 18 октобар 2012 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 16 гостију на вези
ОБАВЕШТЕЊА
ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ

 

"Тешко је замислити хришћанина да под оваквом претњом може бити неутралан, а два пута теже замислити православног Србина, да може стајати по страни и безучасно посматрати борбу између крстоносаца и крстоломаца. Бити неутралан,  није одлика српског народа".
Свети Владика Николај


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.