header image
НАСЛОВНА СТРАНА
Патријарх Кирил: дошло је време за мир на светој земљи Штампај Е-пошта
четвртак, 15 новембар 2012

 Са молбом за брзо и мирно разрешење израелско- палестинског конфликта обратио се поглавар РПЦ становницима севера Израела. Патријарх Кирил за време посете Светој земљи, посетио је гору Тавор, град Тверију и Назарет. Састанак са муслиманским и православним општинама региона заокружио је његову петодневну посету Израелу.

Испред сабора Благовести Пресвете Богородице поглавара РПЦ дочекали су не само звоњавом звона, већ и традиционалним муслиманским поздравним песмама, бубњевима и чак звуцима гајди. Све религизоне општине града – муслимани, јудеји, католици, православни, чак и друзи, следбеници шиитске секте исламиста – окупиле су се да поздраве патријарха Кирила. Такво јединство народа, етноса и религија управо овде, у Назарету, није случајно, уверен је патријарх Кирил.

Ви живите у светом граду. Граду где је одјекнула велика вест о спасу људи. Ову вест је добила Дева Марија на оном месту где се сада налазимо. И ова вест је била разнета по читавом свету, помажући многим људима да схвате смисао живота, важност духовне димензије овог живота, важност живота у слози. И верујем да свети град Назарет, који већ сада представља пример овог мира, и даље ће бити лидер, помажући људима у њиховој тежњи ка миру и праведности и у првом реду на овој светој благословеној земљи.

Сада у Назарету живе претежно муслимани. Ипак у граду постоји савет православне општине, функционише конфесионални дечији вртић и колеџ. Топлим односима са Русијом и Руском црквом овде се посебно поносе, приметио је градоначелник града Разим Џарајси.

У нашем граду, као и почитавој Светој земљи, Руси су основали религиозне, културне и научне установе. Овде је била основана прва руска богословија, у којој се прошлих векова школовало доста истакнутих посленика арапске културе и књижевности. Осим тога, ми смо бесконачно дужни Русији зато што је она дала представницима нашег народа могућност да се бесплатно школују на руским универзитетима и да дају непроцењив допринос развоју друштва онда када на универзитетима Израела није било лако стећи високо образовање.

До револуционих преображаја 1917. године Русија је у Назарету поседовала неколико земљишних парцела. Управо у том граду крајем 19. века напорима Царског православног палестинског друштва било је подигнуто једно од најлепших руских подворја, радиле су руске болнице и школе.

Наших дана у Назарету и околини такође могу да се сретну људи који добро говоре руски. Православни арапин Емил се школовао у бившем СССР за стоматолога. Сада се неколико пута годишње труде да бораве у Русији да не забораве Руски. Али увек се враћају у Назарет.

Tо је бивши хришћански народ. Сада у њему живе претежно муслимани. Али нама помаже то што је наш градоначелник православни. Мада у последње време фанатици су се активизирали. При томе са обе стране – и муслиманске и хришћанске. Туча и ратова, наравно, још нема, прогресивни људи су јачи. Али фанатизам јача и то наводи на опрезност.

Управо на радикалне нациналне и религиозне идеје упозорио је патријарх Кирил становнике Израела и Палестинске националне аутономије за време своје посете. Поглавар РПЦ је изразио наду да ће ходочашће доприносити успостављању мира у том региону. Своју шестодневну посету патријарх завршава 14.новембра увече у Јордану. Тамо ће се он састати са краљем земље Абдалом Другим.

http://serbian.ruvr.ru/2012_11_15/Patrijarh-Kiril

 

Последњи пут ажурирано ( четвртак, 15 новембар 2012 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 83 гостију на вези
ОБАВЕШТЕЊА
ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ

 

"Тешко је замислити хришћанина да под оваквом претњом може бити неутралан, а два пута теже замислити православног Србина, да може стајати по страни и безучасно посматрати борбу између крстоносаца и крстоломаца. Бити неутралан,  није одлика српског народа".
Свети Владика Николај


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.