header image
НАСЛОВНА СТРАНА
Вођа православних екумениста, патријарх Вартоломеј, отворено против Руске Цркве Штампај Е-пошта
субота, 24 новембар 2012

 Васељенски патријарх Вартоломеј спреман је да припомогне у давању аутокефалије Украјинској Цркви, али чека одговарајуће обраћање украјинских политичара

 „Ја чрврсто верујем да ће се Украјинске Цркве ујединити, и Украјина ће у блиској будућности имати једну помесну Цркву“, - изјавио је Васељенски патријарх Вартоломеј приликом сусрета с директором Института за културолошка и етнополитичка истраживања Међурегионалне академије за управљање персоналом Украјине, професором Василијем Јаременко, који се недавно вратио из Истамбула. О детаљима сусрета професор је говорио у интервјуу листу Україна молода, на који се 19.новембра позвао сајт "Релігія в Україні".

Професор је поклонио Патријарху Луцкоје Јеванђеље, написано у време Кијевске Русије, у чијем издавању је учествовао његов Институт. У току полусатног разговора дотакнута су многа питања.

На почетку разговора Василиј Јаременко је упитао патријарха Вартоломеја: „За време посете Украјини, 2009. године, рекли сте да ћете се молити Богу да пошаље Украјини помесну независну Цркву. Како теку 'преговори' са Богом тим поводом, долазе ли до Њега Ваше молитве, и чему да се надамо у скорој будућности?“

Осмехнувши се Патријарх је одговорио: „Преговори теку... Молитве се упућују. И ја чврсто верујем да ће се Украјинске Цркве ујединити... Оне су се могле већ давно ујединити, али није било обраћања ваше помесне Цркве да јој се додели аутокефалија. За то је неопходно заједничко ангажовање владика и председника – шефа државе. После прогласа из Украјине, то питање ће се решавати на Синоду. Али ми - нагласио је Вартоломеј - никакве молбе ни од кога нисмо добили. Глас одоздо – од верника, ми чујемо. Но, званичног обраћања није било“.

У Васељенској Патријаршији Василију Јаременко такође су говорили и о припреми VIII Васељенског Сабора, чији дневни ред већ има 10 тачака. Она се, по речима професора, тичу пентархије (поделе Цркве на 5 древних патријаршија, укључујући римску) и поступка за давање аутокефалије. Главну техничку препреку за Васељенски Сабор представља несагласност око права гласа на њему: Вартоломеј и други источни патријарси инсистирају да право гласа имају само митрополити, а патријарх Кирил – да такво право имају сви епископи, а таквих РПЦ Московске Патријаршије има више него друге Цркве.

Професор је подсетио да када су московски патријарси Алексиј II и Кирил изјављивали да је Украјина канонска територија Московске Патријархшије, тада се источни патријарси нису слагали са њима: Кијевска митрополија је хришћанство примила од Византије, и после тога, када је Москва добила статус Патријаршије, питање стављања Украјине под њену јурисдикцију није постављано.

О својим утисцима о патријарху Вартоломеју Василиј Јаременко је рекао: „Веома пријатан човек. Разговарали смо на енглеском, а Патријарх, иначе, говори 18 језика. Поклонио је мени и оцу Онуфрију књиге, миро и крстиће“.

По материјалу са „Кредо.ру“

Слика у наслову: Васељенски патријарх Вартоломеј и римски папа Бенедикт XVI

Последњи пут ажурирано ( субота, 24 новембар 2012 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 38 гостију на вези
БЕСПЛАТНЕ РЕКЛАМЕ И ОГЛАСИ ПРИЛОЖНИКА САЈТА

ОБЈАШЊЕЊЕ:
ОВДЕ:

ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ"

 

 + + +

 ОНЛАЈН ПРОДАЈА ГАРДЕРОБЕ

„ТЕШКЕ БОЈЕ“


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.