header image
НАСЛОВНА СТРАНА
Папа Бенедикт XVI предводио екуменистичку молитву за јединство хришћана Штампај Е-пошта
уторак, 29 јануар 2013

  Današnjem je društvu, koje često zaboravlja Evanđelje, potreban primjer zajedništva među kršćanima koje nadvladava svaku podjelu – istaknuo je papa Benedikt XVI. u petak, 25. siječnja, u Bazilici svetoga Pavla izvan zidina, tijekom druge Večernje na svetkovinu Obraćenja svetoga Pavla, i na završetku Molitvene osmine za jedinstvo kršćana. Jedinstvo je kršćana – prema Papinim riječima – Božji dar kojemu su potrebne konkretne geste kako bi sjećanja i odnosi zacijelili. Sveti je Otac posebne misli upravio kršćanima u Indiji, koji su – kako je rekao – ponekad pozvani svjedočiti vjeru u teškim uvjetima.

Jedinstvo je kršćana povlašteno sredstvo, gotovo pretpostavka za vjerodostojno naviještanje vjere onima koji ne poznaju Krista, ili pak onima koji su, iako su primili dar Evanđelja, zaboravili taj dragocjeni dar – istaknuo je Sveti Otac pred predstavnicima drugih vjeroispovijesti, okupljenima oko groba apostola Pavla. Jedinstvo među kršćanima, prije je djelo i dar Duha Svetoga, nego plod ljudskih napora – objasnio je Papa te dodao da je molitva, duhovni ekumenizam, središte ekumenskoga zauzimanja, koje bi se bez vjere svelo na neki oblik ugovora koji valja prihvatiti zbog zajedničkoga interesa.

Dijalog, kada odražava prvenstvo vjere, dopušta otvaranje za Božje djelovanje, uz čvrsto pouzdanje da sami ne možemo izgraditi jedinstvo, nego je Duh Sveti taj koji nas vodi prema punom zajedništvu, i daje iskoristiti duhovno bogatstvo nazočno u različitim Crkvama i crkvenim zajednicama.

Pred društvom kao što je današnje, u kojemu izgleda da Evanđelje ima sve manji utjecaj, ali kojemu su potrebni pomirenje, dijalog i uzajamno razumijevanje, Crkve i crkvene zajednice pozvane su prihvatiti izazov zajedničkoga naviještanja Krista, dajući svijetu sjajan primjer u traženju zajedništva. Dok smo na putu prema punom jedinstvu, potrebno je težiti konkretnoj suradnji među Kristovim učenicima u svrhu prijenosa vjere suvremenom društvu – istaknuo je Papa te dodao da, međutim, doktrinarna pitanja koja nas još uvijek dijele, ne treba zanemarivati ni podcjenjivati. Valja se, naime, hrabro suočiti s njima, u duhu bratstva i uzajamnoga poštovanja.

Spomenuvši se potom kršćana u Indiji, koji su pripremili tekstove za razmišljanje tijekom upravo završene Molitvene osmine održane o temi „Ono što Gospodin traži od nas“, uzete iz knjige proroka Miheja, Sveti je Otac istaknuo teške prilike u kojima su često pozvani svjedočiti svoju vjeru. „Smjerno sa svojim Bogom hoditi“ (usp. Mi 6,8) prije svega znači ići u radikalnosti vjere, poput Abrahama, pouzdajući se u Boga, štoviše, polažući u Njega sve naše nade i težnje; ali to znači također ići dalje od zapreka, dalje od mržnje, rasizma, i društvene i vjerske diskriminacije koji dijele i oštećuju cijelo društvo – istaknuo je na kraju Sveti Otac.

Na molitvi su sudjelovali predstavnici Ekumenskoga carigradskog patrijarhata, Anglikanske zajednice, Pravoslavnih Crkvi, Istočnih Pravoslavnih Crkvi, te drugih crkvenih zajednica. U ime svih nazočnih, Svetoga je Oca pozdravio Kardinal Kurt Koch, predsjednik Papinskoga vijeća za promicanje jedinstva kršćana.

hr.radiovaticana.va/

Последњи пут ажурирано ( уторак, 12 новембар 2013 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 81 гостију на вези
ОБАВЕШТЕЊА
ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ

 

"Тешко је замислити хришћанина да под оваквом претњом може бити неутралан, а два пута теже замислити православног Србина, да може стајати по страни и безучасно посматрати борбу између крстоносаца и крстоломаца. Бити неутралан,  није одлика српског народа".
Свети Владика Николај


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.