header image
НАСЛОВНА СТРАНА
Дијалог Ислама и Хришћанства Штампај Е-пошта
понедељак, 15 децембар 2008

Дијалог хришћанства и ислама

Атина,13.12.2008. - У Атини се, у сенци немилих протеста, данас завршава тродневни научни семинар Дијалог Ислама и Хришћанства, у склопу међуверске образовне иницијативе за сарадњу, са радним насловом «Способност изграђивања међуверског дијалога», који су заједно организовали Цариградска Патријаршија и Светска исламска заједница од 11. до 13. децембра у грчкој престоници.

По благослову Светог Архијерејског Синода СПЦркве, на семинару су, са простора Српске Патријаршије, учествовали један од наших најбољих познавалаца Ислама др Дарко Танасковић, професор Филолошког факултета БУ, бивши амбасадор у Турској и Ватикану, г-ђа Оливера Јовановић, теолог из Сарајева, са искуством рада на програмима Међурелигијског вијећа БиХ, протонамесник из Брчког Драган Ћирковић, дипл. теолог БФ у Чикагу, који је већ учествовао на сличним Конференцијама последње деценије од Јордана до Брисела, као и свештеник мр Гајо Гајић, секретар Светог Синода за међуцрквене и иностране односе СПЦ.

Семинар је отворио Митрополит Емануил, шеф Канцеларије Цариградске Патријаршије у Бриселу и председник Комисије за односе са Исламом. Потом су прочитана поздравна писма Цариградског Патријарха и Јорданског принца Хасана. У име домаћина, Грчке Цркве и Архиепископа Јеронима, скуп је поздравио Митрополит Ксантија г. Пантелјмон, а у име г. Доре Бакојани, министра спољних послова у влади Р Грчке, говорио је г. Лазарис, амбасадор задужен за међуверске односе у МИП.

Др Ибрахим Rabu, из Светске исламске заједнице, говорио је другог дана семинара о значају међуверског дијалога, а у посебним радионицама разрађивана су питања могућности, способности, препрека и перспектива за дијалог.

Посебно интересовање привукла су излагања која су се односила на практичну сарадњу и односе хришћана у муслиманском окружењу и муслимана у хришћанском. У том делу семинара одржана су излагања и презентације представника Израела, Либана, Палестине, Кипра, Француске, Русије и Србије.

Већи део рада последњег дана семинара био је посвећен улози и значају средстава јавног информисања у муслиманском и хришћанском свету, са посебним нагласком на савремене електронске медије, и њихову улогу и утицај на међуверске односе. Јер, не треба губити из вида да део средстава јавног информисања више нису само новине и радио-телевизија, него су то све више интернет, електронска пошта, чак и мобилни телефони итд. Истакнута је потреба активнијег односа према медијима уопште, како би се изградио равноправан однос и како религија, која се према комерцијалним статистикама од сто тема налази на деведесет и деветом месту (убедљиво први по продаји су секс, животиње и деца), не би просто постајала жртва медија.

Са скупа је упућена заједничка порука у циљу даљег упознавања, сарадње и зближавања.

          http://www.spc.rs/sr/dijalog_hriscanstva_islama
Последњи пут ажурирано ( уторак, 12 новембар 2013 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 22 гостију на вези
БЕСПЛАТНЕ РЕКЛАМЕ И ОГЛАСИ ПРИЛОЖНИКА САЈТА

ОБЈАШЊЕЊЕ:
ОВДЕ:

ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ"

 

 + + +

 ОНЛАЈН ПРОДАЈА ГАРДЕРОБЕ

„ТЕШКЕ БОЈЕ“


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.