header image
НАСЛОВНА СТРАНА
Будућност САД на примеру Детроита? Штампај Е-пошта
субота, 20 јул 2013
        Детроит, најмногољуднији град у америчкој савезној држави Мичигену, постао је највећи град у америчкој историји који је прогласио банкрот. Дугорочни дугови Детроита износе између 17 и 20 милијарди долара.

„Све је личило на повратак“, пише Менаџер магазин онлајн: „Међународни сајам аутомобила у Детроиту је почетком ове године имао већ првог дана највећу посету у последњих пет година. То је био прави балзам за душу града чије име је нераскидиво везано са аутомобилском индустријом. Али, краткотрајан сјај ове манифестације је био више одраз стања у америчкој ауто-индустрији него у самом Детроиту. Произвођачи аутомобила у том граду су се одавно преселили у околна места, која су јевтинија, или на југ САД. Смањивање становништва, огроман број затворених радних места и експлозија пензионисања намучили су овај град. Хиљаде кућа су остале празне, фабричке хале су зарасле у бршљан, велики делови града су неосветљени. И поред тога што криминал цвета, полицајце тамо – због трошкова – шаљу кућама. Град се одавно кретао према банкроту. Од 1990. године, број становника Детроита се до 2010. смањио за више од четвртине. Стопа незапослености је од почетка  прошле деценије достигла 165 одсто. Савезна држава Мичиген је за 50 одсто смањила социјалну помоћ и друге врсте потпоре грађанима. Приход државе од пореза се смањио за 38 процената; на сваког запосленог долази по 1,8 пензионера”

Лист Ди велт употпуњава ове статистике подацима да је „само од прошле године до данас, број грађана Детроита опао за 30 одсто – сада их има 685.000. Више од 100.000 станова у граду је празно. Посебан проблем је у томе што град у таквим случајевима напуштају они са бољом зарадом и бољим образовањем, који и у другим градовима могу да нађу посао без проблема. Остају људи који плаћају мали порез, или га уопште не плаћају. Негативна спирала се завртела и не може да се заустави, вукући градске финансије у понор. Многи делови града делују потпуно аветињски. Због драстичне штедње у јавном сектору, град више не може да гарантује јавну безбедност. Прошле године, Детроит је имао највећу стопу криминала од свих америчких градова који имају више од 200.000 становника. 40 одсто уличних светиљки не функционише. Званични банкрот тешко да ће променити нешто у овој очајничкој ситуацији. Али, правно регулисан стечајни поступак значи да су повериоци принуђени да се помире са одрицањем од дела новца који потражују.“

Остаје питање: шта сада? Покушај одговора нуди магазин Шпигел онлајн: „Суд ће одредити стечајног судију, који ће најпре морати да одлучи хоће ли покренути стечајни поступак. Рок за доношење те одлуке је 90 дана. Дотле ће већина градских рачуна ићи преко суда. Полиција, ватрогасна служба и водоснабдевање ће радити као и до сада. Стечајни поступак ће заштити Детроит од тужби поверилаца, али не и грађане од последица штедње. Читава процедура може да потраје месецима.

Последице овог случаја ће се осетити широм САД. Америчка тржишта обвезница, синдикати и други градови у финансијском шкрипцу помно ће пратити ток процедуре у Детроиту и напето ишчекивати њено разрешење. До сада је највећи локални банкрот у САД забележен у Бирмингему, највећем граду у Алабами, који је имао дуг од четири милијарде долара. Калифорнијски Стоктон је такође био спектакуларни случај банкрота. Ова криза подсећа на мрачне седамдесете године – и тада су многи градови били пред колапсом, међу њима и Њујорк. Председник Џералд Форд је, међутим, одбио да пружи помоћ државе тим градовима – што је њујоршки булеварски лист Дејли њуз подстакло да објави чувени наслов: ‘Форд Њујорку – носите се дођавола'.

„Сада смо суочени са феноменом већ виђено. Помоћ државе – која је 2008. спасла аутомобилску индустрију – и у овом случају је искључена, јер је неостварива. Није да новца не би било. ‘Било би лепо када бисмо могли да дамо Детроиту 18 милијарди долара', пише хумориста Енди Боровиц, 'али већ смо их дали Кабулу и Багдаду“…

Припремио: Саша Бојић

http://www.dw.de/

Повезане вести:

1.              Добродошли у Детроит, полиција има поруку за вас: "Уђите у град на властиту одговорност";

2.              20 ствари које можемо научити о будућности Америке после "смрти" Детроита;

3.               "Амерички сан" у облику пакла .

Последњи пут ажурирано ( субота, 20 јул 2013 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 25 гостију на вези
БЕСПЛАТНЕ РЕКЛАМЕ И ОГЛАСИ ПРИЛОЖНИКА САЈТА

ОБЈАШЊЕЊЕ:
ОВДЕ:

ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ"

 

 + + +

 ОНЛАЈН ПРОДАЈА ГАРДЕРОБЕ

„ТЕШКЕ БОЈЕ“


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.