header image
НАСЛОВНА СТРАНА
Делегације Помесних Православних Цркава пристижу у Београд (фото) Штампај Е-пошта
петак, 04 октобар 2013

На београдском аеродрому Никола Тесла госте дочекивали српски екуменисти и новотарци

+++

Патријарх васељенски Вартоломеј и српски патријарх Иринеј позвали су данас на јединство православних, али и приближавање са другим црквама и верским заједницама и апеловали да на свим просторима завлада дух верске толеранције.

„Наш дом је и ваш дом и дошли сте својима“, поручио је поглавар српске православне цркве патријарх Иринеј, дочекавши у Београду васељенског патријарха Вартоломеја који ће са бројним другим православним поглаварима учествовати на централној манифестацији обележавања 1.700 година Миланског едикта.

 Патријарх Иринеј рекао да је патријарх Вартоломеј допутовао са важним задатком како би дао свој „васељенски печат прослави“.

„Ово сабрање треба да допринесе нашем јединству, пре свега у православној цркви, као и приближавању и упознавању и са другим представницима хришћанских цркава и нама најближих религија“, рекао је патријарх Иринеј.

Према речима васељенског патријарха Вартоломеја, на овим просторима, као и у другим земљама света, нису сви грађани прихватили дух верске толеранције. То се, нагласио је он, може констатовати из страшних вести из света о гоњењу хришћана, али и из претходних догађаја на подручју Балкана.

Васељенски патријарх је подсетио да је Милански едикт увео дух верске толеранције како би престало гоњење хришћана и тиме преусмерио ток историје, омогућивши процват хришћанске цивилизације. Он је рекао да је дошао у посету сестринској цркви и пријатељском српском народу и да се заиста осећа као код својих.

Васељенског патријарха на аеродрому је дочекао и министар спољних послова Иван Мркић.

Васељенски патријарх је први по части међу православним поглаварима у свету и његова пуна титула гласи архиепископ Константинопоља, Новог Рима и васељенски патријарх. Његово седиште је у Фанару, предграђу Истанбула, некада познатом под називом Константинопољ, по римском владару који је донео Милански едикт. Под духовном влашћу васељенске патријаршије је Света гора.

Због својих залагања за очување животне средине, патријарх Вартоломеј познат је широј јавности и под надимком „зелени патријарх“. У црквеној хроници остало је забележено да је присуствовао устоличењу папе Франциска.

У току дана у Београд ће стићи више поглавара и представника православних цркава који ће присуствовати централној свечаности обележавања 1.700 година Миланског едикта.

Свечаности ће присуствовати и висока делегација Ватикана и других цркава.

Милански едикт основа за развој Европе

Патријарх Иринеј дочекао је вечерас јерусалимског патријарха Теофила који је истакао да је свет данас у великој кризи и да православна Црква има велики задатак да држи непрестано упаљену бакљу светлости и истине. 

Раније данас, патријарх Иринеј је дочекао и патријарха московског и целе Русије Кирила.

Милански едикт је "хришћански фундамент за развој европске цивилизације", рекао је партијарх Кирил по доласку у Београд и изразио радост што учествује у прослави 1.700 година од доношења тог документа.

"Милански едикт није само легализовао хришћанску религију и дефинисао однос цркве и државе, већ постао хришћански фундамент за развој европске цивилизације", рекао је патријарх московски на аеродрому "Никола Тесла".

Према његовим речима, једна од последица Едикта је и мисионарска делатност хришћанске цркве чији је један од резултата и 1.025 година од покрштавања Руса што је недавно прослављено у Русији.

Патријарх српски Иринеј, који је дочекао госта, рекао је да је Русија као светска сила у прилици да решава проблеме на Косову и Метохији, а да се у те проблеме уверио и патријарх Кирил који је обишао Косово.

И поглавар Грчке православне цркве, атински архиепископ Јероним, као и кипарски архиепископ Хризостом допутовали су у посету Србији.

Госте су на београдском аеродрому дочекали епископ браничевски Игњатије и бачки Иринеј.

У кратком, заједничком обраћању новинарима на аеродрому "Никола Тесла", гости су изразили захвалност српском патријарху Иринеју за прилику да сви православни верници "у духу Христа проживе прослављање Миланског едикта".

Антиохијски патријарх Јован, чије је седиште у Дамаску, није могао да дође на обележавање јубилеја Миланског едикта, тако да је стигла делегација те православне цркве, предвођена митрополитом Василијем. 

Централна прослава у недељу

Свечаности у Нишу присуствоваће и председник Србије Томислав Николић, премијер Ивица Дачић, чланови Владе, председник Републике Српске Милорад Додик и председник Црне Горе Филип Вујановић.

Владика бачки Иринеј Буловић рекао је на конференцији за новинаре да прослава почиње већ данас доласком делегација.

Централна прослава биће одржана у недељу, када ће бити служена свечана литургија испред новосазиданог Храма цара Константина и царице Јелене у Нишу.

Према Буловићевим речима, свечаности ће присуствовати и архиепископи Кипра и Грчке, митрополит варшавски, али и делегације из Бугарске и представници из Александрије.

На челу делегације Римокатоличке цркве биће кардинал Јозеф Томко, а доћи ће и представници јерменске цркве.

Захваљујући Миланском едикту, рекао је Буловић, хришћанска вера и црква добиле су слободу деловања и проповедања. на тај начин се, истакао је, променио културни и цивилизацијски лик Европе.

"Ударени су темељи будуће хришћанске Европе која траје 1.500 година", нагласио је Иринеј Буловић.

Овај јубилеј није само подсећање на давне догађаје и личности само зато што су се дешавали на нашем тлу и зато што се главни протагониста родио овде, казао је он.

"То је јубилеј који у себи носи много важније и далекосежније поруке", рекао је Иринеј Буловић. Ова прослава, додао је, није само наша, већ њу слави читав хришћански свет и у својим земљама.

У Нишу ће верницима на поклоњење, казао је Иринеј Буловић, бити изложене две светиње - часни крст у коме се налази делић часног крста на коме је био разапет Христос, а који је царица Јелена пронашла у Јерусалиму, и рука Светог Јована Крститеља.

http://www.rts.rs/

Вођа "православних" екумениста, константинопољски патријарх Вартоломеј, стиже у Београд

Његова Светост патријарх московски и целе Русије Кирил стигао у Београд

Епископ бачки Иринеј Буловић дочекује руског патријарха

Руски патријарх Кирил и српски патријарх Иринеј

Митрополит варшавски и целе Пољске Сава у Београду

Архиепископи кипарски Хризостом и атински Јероним допутовали на прославу јубилеја Миланског едикта

  

Бискуп Мајкл Скот Џоинт, у својству личног изасланкика Архиепископа кентерберијског Јустина Веблија, допутоваo је у нашу престоницу ради учешћа на прославама 1700-годишњице Миланског едикта.

фото: СПЦ
Последњи пут ажурирано ( петак, 04 октобар 2013 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 9 гостију на вези
БЕСПЛАТНЕ РЕКЛАМЕ И ОГЛАСИ ПРИЛОЖНИКА САЈТА

ОБЈАШЊЕЊЕ:
ОВДЕ:

ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ"

 

 + + +

 ОНЛАЈН ПРОДАЈА ГАРДЕРОБЕ

„ТЕШКЕ БОЈЕ“


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.