header image
Римокатоличка „црква“ је на путу да се разбије као ракета Штампај Е-пошта
недеља, 20 октобар 2013

 Лефевристички бискуп Бернард Фелеј: „Бенедикт XVI покушао је да 'закочи пад цркве', но Фрањо је 'пререзао сву ужад падобрана' и установа је на путу да се 'разбије као ракета', седам месеци откако је Фрањо устоличен...“

Забринутост традиционалних кругова пробудила се у пролеће када је новоизабрани папа рекао да ће благословити и некатолике и новинаре атеисте, да би затим укључио жене у обред прања ногу на Велики четвртак, пише у среду амерички лист „Вашингтон пост“.

Спонтаним начином говора папа Фрањо оставља простор тумачењима, а порукама католицима да не буду опседнути доктрином запањује конзервативце који преиспитују његово вођење Цркве, док крајње конзервативно Братство св. Пија X поручује да је Фрањо "хиљаду пута погоршао стање цркве". Забринутост традиционалних кругова пробудила се у пролеће када је новоизабрани папа рекао да ће благословити и некатолике и новинаре атеисте, да би затим укључио жене у обред прања ногу на Велики четвртак, пише у среду амерички лист „Вашингтон пост“.

Но Фрањино оклевање да људима суди, његова воља да их све разуме те изјава да није он тај који може судити хомосексуалцима, дубоко је узнемирила конзервативце . "Иза растућег скептицизам страх је неких кругова да Фрањин стил који се протеже на све и његов спонтани говор који оставља простора тумачењу, разара вишедеценијске напоре цркве да католичко учење преноси јасно", пише ВП. Додаје такође да се конзервативци већ осећају маргинализовани све јачом секуларном културом, а сада страхују да их и папа умањује.

"Фрањо је изузетан човек, то нико не може оспорити, но нисам сигуран да ли жели да он буде прецизан", а то људе збуњује, сматра Robert Roial, председник центра Faith & Reason (Вера и разум). Прошлих деценија папе Јован Павле II и његов наследник Бенедикт XVI били су усредсређени на то како "ортодоксни наук учинити кристално јасним да се католици не изгубе у све збрканијем, све релативизованијем свету", пише ВП. У све сложенијем свету тешко је једноставно говорити о томе шта чини "доброг католика", а за многе конзервативце најважније је јасно се супротставити побачају и равноправности хомосексуалаца.

"Две кључне теме' о којима се не може расправљати' су заштита живота од зачећа и промовисање хетеросексуалног брака", поручио је Бенедикт 2006., подсећа ВП. Међу Фрањине "грехе" конзервативци убрајају и што се обраћа јавности, а не цркви као његови претходници који су говорили језиком католичке теологије , књигама и објављивали припремљене, службене поруке, а нису зборили интервјуима као Фрањо. На Фрањино вођење цркве верници одговарају различито. Неки се моле више да би ојачали своју веру.  Други су збуњени, трећи мисле да је Фрањо вратио цркви "синове блудне" који су "одједном схватили да их Бог воли, да су у цркву добродошли". Има и оних који држе да медији хотимице искривљују Фрањине поруке.

Roial одбацује било какве изговоре за Фрању и закључује да је у историји "било бољих и лошијих папа и Бог их све допушта... учим живети с тим. Имамо једног од највећих живих интелектуалаца (у Бенедикту) и сада имамо човека који не мисли да је важно јасно се изражавати". Веома оштру оцену о Фрањи изрекао је монсињор Бернард Фелеј (Bernard Fellai) из крајње конзервативног свештеничког братства св. Пија X. У говору у Канзасу за викенд Фелеј је рекао да је "згранут развојем цркве" у којој влада "права катастрофа, а садашњи папа погоршао је стање десет хиљада пута", преноси агенција АФП.

Бискуп Бернард Фелеј и папа Бенедикт  XVI

Бенедикт XVI покушао је да "закочи пад цркве, но Фрањо је "пререзао сву ужад падобрана" и установа је на путу да се "разбије као ракета", седам месеци откако је Фрањо устоличен , рекао је Фелеј. Он захваљује Богу што Братство није враћено у крило Католичке црке као што је желео и Бенедикт XVI који је неколико пута покушавао да интегрише Братство које одбацује реформе Другог Ватиканског концила (1962-1965), Бенедикт је и поништио изопштење четири традиционалистичка бискупа које је 1988., али без одобрења Ватикана, унапредио утемељитељ те заједнице, Марсел Лефевр.

Два интервјуа које је папа Фрањо дао исусовачким часопису Civilta Cattolica и дневнику La Repubblica у којима је говорио о дијалогу с неверницима, били су кап која је прелила чашу лефевриста, који су поручили да се "Петрова барка насукала на подводно стење".

Извор: "Дневно"

Последњи пут ажурирано ( недеља, 20 октобар 2013 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 97 гостију на вези
БЕСПЛАТНЕ РЕКЛАМЕ И ОГЛАСИ ПРИЛОЖНИКА САЈТА

ОБЈАШЊЕЊЕ:
ОВДЕ:

ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ"

 

 + + +

 ОНЛАЈН ПРОДАЈА ГАРДЕРОБЕ

„ТЕШКЕ БОЈЕ“


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.