header image
НАСЛОВНА СТРАНА
Милански едикт славили у кафани (фото) Штампај Е-пошта
четвртак, 14 новембар 2013

„Ако се неки клирик затекне да једе у крчми, нека буде одлучен, осим у случају да је на путовању и да се из потребе зауставио у гостионици.“

54. Апостолско правило


+++

Славили Милански едикт у кафани "Кристална ноћ"

        Највиши црквени поглавари који су 6. октобра присуствовали централној прослави значајног јубилеја у Нишу, угошћени су у ресторану названом као и велики погром Јевреја у Немачкој 1938. године.

О овом догађају медији нису били обавештени, а за инцидент у вези са одабиром угоститељског објекта јавност је сазнала пре неколико дана, када су на Фејсбук страници ресторана "Crystal night" (енг. Кристална ноћ) објављене фотографије са славља.

Секретар Епархије нишке Ненад Микић све то негира и тврди да је назив ресторана био другачији. Тачније, да се разликовао за једно слово.

- Свечаност је организована у ресторану који се зове "Crystal light" (енг. Кристална светлост). Тако је писало кад смо ми били. Имамо чак и сведочанства небројено људи који су били тамо и који су, чим се уђе, видели огромну рекламу на којој је писало "Crystal light", а не "Crystal night". Шта је пре и после писало, ја то не могу да коментаришем - рекао је отац Ненад.

Власник ресторана Славиша Стоилковић потврђује да је његов назив "Кристална ноћ", али да је промењен само на један дан, и то на захтев Српске православне цркве.

- За тај дан је промењен назив читаве фирме. Они (СПЦ) су тражили промену и то је било промењено - каже Стоилковић.

Судећи по фотографијама, промењен је назив ресторана изнад свечаног сола у великој сали, и то тако што је слово "Л" из речи "Crystal" било пребачено на место слова "Н" из речи "Night", уместо чега је постављена икона.

Али, како се на неколико преосталих фотографија може видети, прави назив ресторана на осталим местима остао је непромењен, као, на пример, на реклами испред самог улаза.

Увреда за Јеврејску заједницу

Према незваничним информацијама, приговор због назива ресторана у коме се одржава ручак, уложила је управо Јеврејска заједница, чији представник због тога није присуствовао свечаности.


У Епархији нишкој нису могли да потврде да ли је међу гостима било и јевреја, али кажу да су "сигурно били позвани".

Коментар Савеза јеврејских општина нисмо успели да добијемо јер, како је речено, председник Рубен Фукс и рабин Исак Асиел нису тренутно у Србији.

Иначе, свечаности у кафани "Кристална ноћ" између осталих су присуствовали и патријарх московски и целе Русије Кирил, патријарх васељенски Вартоломеј, патријарх српски Иринеј, кардинал Јозеф Томко у име папе Фрање, представници исламске заједнице, принчевски пар Карађорђевић и градоначелник Ниша Зоран Перишић.

"Кристална ноћ" или "Ноћ погрома" био је велики прогон Јевреја који се десио широм Немачке и Аустрије у ноћи између 9. и 10. новембра 1938. године. Више од 30.000 људи тада је одведено у концентрационе логоре, а уништено је преко 1.000 синагога у земљи.

Многи га сматрају првом назнаком Холокауста, а у свету се обележава и као Међународни дан борбе против фашизма и антисемитизма.

Назив из незнања

Власник ресторана "Crystal night" Славиша Стоилковић каже да назив нема никакве везе са историјским догађајима.

- Овај назив је дат из чистог незнања. Девојке које су радиле у књиговођству су предложиле назив и ја сам прихватио, јер асоцира на свадбе, ресторан, гламур - каже Стоилковић.

http://www.juznevesti.com/Drushtvo/Slavili-Milanski-edikt-u-kafani-Kristalna-noc.sr.html

Последњи пут ажурирано ( четвртак, 14 новембар 2013 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 30 гостију на вези
ОБАВЕШТЕЊА
ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ

 

"Тешко је замислити хришћанина да под оваквом претњом може бити неутралан, а два пута теже замислити православног Србина, да може стајати по страни и безучасно посматрати борбу између крстоносаца и крстоломаца. Бити неутралан,  није одлика српског народа".
Свети Владика Николај


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.