header image
НАСЛОВНА СТРАНА
За местобљуститеља кијевског митрополитског трона изабран митрополит Онуфрије Штампај Е-пошта
уторак, 25 фебруар 2014

 У понедељак, 24. фебруара 2014. године, у Кијеву је одржано заседање Синода Украјинске Православне Цркве (Московске Патријаршије), саопштава Патриархия.Ру. Седницом је председавао, у складу са Статутом Украјинске Православне Цркве, Митрополит одески и измаилски Агатангел, најстарији по хиротонији стални члан Синода.

Имајући у виду медицински оправдану спреченост Високопреосвећеног Митрополита кијевског и све Украјине да обавља дужности Поглавара Украјинске Православне Цркве, у шта су се чланови Синода и лично уверили посетивши Његово Високопреосвештенство у болници, Синод је донео одлуку да је неопходно изабрати местобљуститеља кијевског митрополитског трона.

У складу са прописима Статута Украјинске Православне Цркве, тајним гласањем на дужност местобљуститеља изабран је Митрополит черновицки и буковински Онуфрије.

Биографија Митрополита черновицког и буковинског Онуфрија

Стални члан Светог Синода УПЦ, Митрополит черновицки и буковински Онуфрије (Березовски Орест Владимирович) рођен је 5. новембра 1944. г. у селу Коритном Вашковског рејона Черновицке области Украјине у свештеничкој породици.

Године 1964. завршио је черновицку Техничку школу, радио у грађевинској организацији, а 1966. г. уписао Општетехнички факултет на Черновицком државном универзитету. Године 1969. напустио је универзитет и уписао Московску духовну академију.

Године 1970. је примљен у братство Тројице-Сергијеве лавре, 18. марта 1971. г. замонашен, 20. јуна рукоположен у јерођакона, а 29. маја 1972. г. у чин јеромонаха. Године 1980. произведен је у чин игумана, а 28. августа 1984. г. постављен на место настојатеља Преображенског храма Светогорског подворја у селу Лукино Московске области. 28. јуна 1985. г. постао је благочини Тројице-Сергијеве лавре, а 15. децембра 1986. рукопроизведен је у чин архимандрита. Године 1988. је завршио МДА са звањем доктора богословских наука.

20. јула 1988. именован је за намесника Успенско-Почајевске лавре.

9. децембра 1990. г. у Владимирској саборној цркви у Кијеву хиротонисан је у чин Епископа черновицког и буковинског.

22. јануара 1992. одбио је да потпише обраћање архијерејског сабора УПЦ Његовој Светости Патријарху Алексију II о давању аутокефалности Цркви у Украјини, након чега га је митрополит Филарет (Денисенко, касније анатемисани) пребацио на Иваново-Франковски трон.

7. априла 1992. је рехабилитован на Черновицки трон. 28. јула 1994. г. произведен је у чин архиепископа и именован за сталног члана Светог Синода УПЦ.

22. новембра 2000. г. унапређен је у чин митрополита, а 23. новембра 2013. г. од стране Високопреосвећеног Митрополита кијевског и све Украјине Владимира удостојен права ношења друге панагије.

24. фебруара 2014. г. на заседању Светог Синода УПЦ изабран је за местобљуститеља кијевског митрополитског трона.

http://www.pravoslavie.ru/srpska/68730.htm

 

Последњи пут ажурирано ( уторак, 25 фебруар 2014 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 14 гостију на вези
ОБАВЕШТЕЊА
ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ

 

"Тешко је замислити хришћанина да под оваквом претњом може бити неутралан, а два пута теже замислити православног Србина, да може стајати по страни и безучасно посматрати борбу између крстоносаца и крстоломаца. Бити неутралан,  није одлика српског народа".
Свети Владика Николај


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.