header image
НАСЛОВНА СТРАНА
Паписти отворено стали на страну украјинских нациста Штампај Е-пошта
понедељак, 29 септембар 2014

 Апостолски нунције у Украјини, надбискуп Томас Галиксон, оптужио је Москву за агресију против Кијева. Прелат је уверен да Кремљ води „необјављени рат“, чији је резултат дестабилизација суседне државе.

Почетком септембра, Галиксон је већ иступао с апелом земљама Запада да одлучније интервенишу у украјинској кризи. Изасланик Ватикана је рекао да осим Москве, Украјина има још једног непријатеља, а то је њена сопствена елита. Представник Руске Православне Цркве, међутим, саветује верским организацијама да објективније оцењују грађански рат у Украјини.

64. годишњи Томас Едвард Галиксон је први апостолски нунције у Украјини који има држављанство САД. Раније, 4. септембра текуће године, он је већ позвао на „одлучније мешање Запада ради супротстављања руској агресији“. „Ми дугујемо људима нешто више од постфактум деловања, у коме бисмо само превијали ране и обнављали оно што је неопходно за живот, порушено од стране агресора. Наша морална дужност је нешто више од закаснеле операције спасавања“, рекао је он тада.

По мишљењу Галиксона, рат у Украјини директно се дотакао и Римокатоличке „цркве“, јер је „значајна штета“ била нанесена њеним храмовима. Према речима прелата, неки римокатолици су били принуђени да напусте територију Украјине, „окупирану“ од стране Русије.

У Ватикану нису коментарисали изјаве свог источноевропског представника. Папа Фрањо изјављује да се моли за Украјину. Истовремено, представници Кијева, на пример, премијер Арсениј Јацењук, сусретали су се за време кризе с римским понтифом. Руске политичаре, међутим, ватикански вектор није заинтересовао.  

Представник синодалног Одељења Московске Патријаршије за односе Цркве и друштва, протојереј Всеволод Чаплин, прокоментарисао је за „Независимују Газету“ изјаве апостолског нунција. „Ово није први пут да чујемо изјаве неких верских делатника, који пристрасно стају на једну од страна учесница конфликта у Украјини – а то је заправо грађански рат, - јер су се људи који имају различите погледе на будућност Украјине, а може бити, Европе и света, нашли подељени разчитим погледима на то питање. Желим да се надам да ће све верске заједнице и у Европи, и у свету, и у Украјини, и у Русији, узети у обзир осећања, очекивања и интересе људи који се налазе на обе сукобљене стране, управо као што то чини Украјинска Православна Цркве Московске Патријаршије, а њених верника има, свакако, на обе стране. То је несрећа, и то не допушта да се стаје на једну страну“, сматра Чаплин.

По материјалу са „Независимаја Газета“, 26. септембар 2014.

Превод и приређивање „Борба за веру“

Последњи пут ажурирано ( уторак, 30 септембар 2014 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 23 гостију на вези
ОБАВЕШТЕЊА
ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ

 

"Тешко је замислити хришћанина да под оваквом претњом може бити неутралан, а два пута теже замислити православног Србина, да може стајати по страни и безучасно посматрати борбу између крстоносаца и крстоломаца. Бити неутралан,  није одлика српског народа".
Свети Владика Николај


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.