header image
НАСЛОВНА СТРАНА
Подсећање које решава енигме: После „Свеправославног“ Сабора 2016. – унијатски Сабор 2025.? Штампај Е-пошта
петак, 12 децембар 2014

 Да "Борба за веру" добро памти потврђује и наше памћење једне вести (сада актуелније него икад) из 2014. године.  Вест говори о далекосежном договору који су римски папа Фрања и самоумишљени источни папа Димитриос Архонтонис (тзв. патријарх Вартоломеј) склопили приликом папине посете Истанбулу  2014. године. Овај договор даје одговор на кључно питање - зашто су западни сатанисти, потпомогнути од стране  "православних" петоколонаша - започели блицкриг против Помесних Православних Цркава, и зашто се у васељенском Православљу захуктава раскол већи од оног насталог отпадањем Рима 1054. године. Прочитајмо чланак који следи и све ће нам бити јасно.

 

+ + +

У току посете римског папе Фрање Турској, од 29. – 30. новембра, папа и константинопољски патријарх Вартоломеј разматрали су и питање уније

Папа је упитао: „Како ми можемо веродостојно проповедати Христово учење, ако међу нама постоји подељеност?" Патријарх Вартоломеј је рекао да иако ће „пут до обнављања пуног општења бити дуг и сложен, ми више не можемо допустити себи раскош да делујемо одвојено“.

Шта значе ове нејасне речи, овај типични екуменистички новоговор? О томе је за „Росијскују газету“ говорио шеф информативне службе константинопољске патријаршије отац Доситеос Анагностопулос.

Сабор 2025 године?

За 2016. годину заказан је такозвани „Свеправославни“ Сабор, који треба да се одржи у Истанбулу. Постоји могућност да ће том приликом Константинопољска патријаршија позвати на одржавање „Васељенског Сабора“ 2025. године.

Отац Доситеј је изјавио следеће:

„2025. године навршава се 1700 година од Првог Васељенског Сабора у Никеји, који је сазвао император Константин Велики. И константинопољски патријарх намерава да позове све окупљене да помогну о организацији новог, осмог по реду, Васељенског Сабора. Основано претпостављамо да турска влада неће бити против такве иницијативе. Али, неопходно је да  цео православни свет прихвати овај подухват и да Помесне Цркве затраже од влада својих држава да га подрже.“

Такође се планира да се на Свеправославном Сабору у Истанбулу 2016. године разматра православно-римокатоличка унија.

 „Нико не очекује тренутне резултате, али, на крају, и сама одлука да се одржи Свеправославни Сабор већ доказује да је коначно услишан глас Духа Светога, и да је ипак неки заједнички посао, чак и међу православнима, могућ, - рекао је о. Анагностопулос.

По речима оца Доситеоса, „то је апсурд – да се ми, хришћани, не можемо договорити међу собом, без обзира на многобројне опасности које прете Цркви Христовој“.

По извештавању Радио Ватикана, кардинал Кох од Сабора 2016. године такође очекује залагање за припрему уније. Патријарх Вартоломеј, појаснио је Кох, располаже међу православнима првенством части. Међутим, „то првенство се на различите начине тумачи, због чега се надам да ће Свеправославни сабор, планиран за 2016. годину, помоћи успостављању већег јединства међу Православним Црквама. То је ванредно важно и представљаће, такође, и значајан корак за напредак дијалога између нас и православних Цркава.“ По речима кардинала Коха, озбиљна препрека за екуменистички дијалог јесте чињеница да ни сами православни међусобно нису сагласни по многим питањима, што, са своје стране, отежава дијалог с Римокатоличком црквом. Због тога се надам, - продужио је римокатолички прелат, - да ће та ситуација бити разрешена посредством Свеправославног сабора“.

 Приређивач: "Борба за веру"

По материјалима са „Росијскаја газета“, „Восмој вселенскиј собор“ и „Радио Ватикан“

Последњи пут ажурирано ( понедељак, 18 новембар 2019 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 89 гостију на вези
БЕСПЛАТНЕ РЕКЛАМЕ И ОГЛАСИ ПРИЛОЖНИКА САЈТА

ОБЈАШЊЕЊЕ:
ОВДЕ:

ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ"

 

 + + +

 ОНЛАЈН ПРОДАЈА ГАРДЕРОБЕ

„ТЕШКЕ БОЈЕ“


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.