header image
"Олуја" затрла огњишта Штампај Е-пошта
недеља, 03 август 2008

"Олуја" затрла огњишта

Властимир ПОПОВИЋ, 03.08.2008.

        ЦРНО слово у српском календару, црвено у хрватском. Пао је Книн 4. августа 1995. године. Напад почео у 5 часова, у петак. У 12.30 хрватска војска је без борбе ушла у напуштени град.

У другој највећој сеоби Срба у историји, за четири дана са Баније, Кордуна, из Лике и северне Далмације прогнано је 280.000 Крајишника са седмовековних огњишта.
Данас, 13 година после, враћају се слике ужаса: непрегледне колоне уплашених, избезумљених људи. А геноцид у Крајини за Загреб је дан највеће победе у домовинском рату. Званичан је став да није било злочина ни етничког чишћења јер су Срби наводно сами отишли. Сами се протерали!

Злочин је брзо претворен у победу, злочинци у хероје.

Бриони, 31. јул 1995. године, касно вече, Фрањо Туђман обраћа се својим генералима:

- Затворите им сва врата, па их онда уништите. Све може трајати најдуже осам дана. Имамо подршку Немачке, Америке и НАТО. Потребно је да нанесете такве ударце да Срби практично нестану. Преговоре у Женеви отпочећемо као маску.
Четири дана касније затутњала је "Олуја". Крајина је, уз подршку и добре команде, могла да се брани, а није. Матица Србија је остала неутрална. На Крајину је ударило 50.000 војника, за "чишћење" терена било је задужено још 10.000 хрватских и 15.000 муслиманских бојовника. У крвавом походу придружила им се и полиција. Под најжешћом артиљеријском и ракетном паљбом нашли су се Книн, Петриња, Обровац, Бенковац, Глина, Костајница, Дрниш...
Креће 700 тенкова и оклопних транспортера, смрт сејана из 1.800 артиљеријских и ракетних оружја. Амерички авиони Ф-16 бомбардовали су центре везе на планинама Пљешевица и Ђелавац.

Укупно је у првом налету убијено 1.960 Срба, од чега 1.205 цивила, међу њима 522 жене и дванаесторо деце. Половина убијених цивила била је старија од 60 година. Хрватски бојовници примењивали су у ликвидацији Срба усташке методе из Другог светског рата. Уништено је 25.000 кућа.

Авиони и артиљерија гађали су колоне избеглица и када су прешле у Републику Српску, мртви су остајали несахрањени.

Вероватно то у свету није забележено: 1.110 села и насеља у којима су живели Срби за недељу дана престало је да постоји. Не живе ни после 13 година...     

            ЗАПАЉЕНО 7.000 СВЕЋА

ПОВОДОМ обележавања страдања својих суграђана, избегли Срби из Хрватске су у Бањалуци испред храма Христа Спаситеља упалили 7.000 свећа за исто толико погинулих Срба у току рата у Хрватској.
У понедељак у 11 часова у храму Свете тројице у Бањалуци биће служен парастос и положено цвеће на споменик погинулим борцима на гробљу "Свети Пантелија" у насељу Борик.     

Ј. Г. 

Извор: http://www.novosti.rs/code/navigate.php?Id=4&status=jedna&vest=125790&datum=2008-08-03

Последњи пут ажурирано ( среда, 06 август 2008 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 27 гостију на вези
ОБАВЕШТЕЊА

ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ

 

"Тешко је замислити хришћанина да под оваквом претњом може бити неутралан, а два пута теже замислити православног Србина, да може стајати по страни и безучасно посматрати борбу између крстоносаца и крстоломаца. Бити неутралан,  није одлика српског народа".
Свети Владика Николај


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.