header image
Николај Светлов: Осми васељенски сабор као крајња израз модернистичке реформације Штампај Е-пошта
среда, 08 април 2015

 Идеје реформације Православља нису нове. Фактички, оне су постојале од самог настанка Цркве Христове. Јеретици николаити, који се помињу у Откровењу Светог Јована Богослова (Откр. 2,6-15), као и сви каснији лажни учитељи, - предлагали су реформисање Христовог учења у складу са њиховим идејама. Такви покушаји су увек наилазили на чврст отпор од стране Светих Апостола и Светих Отаца. 

Нису изузетак ни обновљенске реформе у 20. веку: превод богослужења на савремени језик, снижавање моралних критеријума за кандидате за епископе и свештенике, промене црквеног законодавства у области односа с јеретицима, ублажавање постова, итд.

Но, крајњи израз црквене реформације је тзв. Свети и Велики Свеправославни сабор. То је инструмент за комплексну реформу Православља. Ако се он, не дај Боже, одржи, онда ће све поменуте реформе, које су обновљенци у току читавог 20. века, са променљивим успехом, покушавали да спроведу у Помесним Православним Црквама, - овог пута бити спроведене у једном налету.

Због тога је тзв. Свети и Велики Свеправославни сабор крајњи израз црквене реформације – њен највиши и најопаснији вид.

Превод са руског: „Борба за веру“

Извор: „ruskalendar.ru“

Последњи пут ажурирано ( среда, 08 април 2015 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 20 гостију на вези
ОБАВЕШТЕЊА
ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ

 

"Тешко је замислити хришћанина да под оваквом претњом може бити неутралан, а два пута теже замислити православног Србина, да може стајати по страни и безучасно посматрати борбу између крстоносаца и крстоломаца. Бити неутралан,  није одлика српског народа".
Свети Владика Николај


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.