header image
Пол Крејг Робертс: Америка је скроз полудела или ко заправо влада Америком Штампај Е-пошта
четвртак, 16 април 2015

 Познати амерички економиста и новинар и некадашњи високи функционер у влади Роналда Регана Пол Крејг Робертс у разговору са блогером познатим под надимком Д Сакер (Степски соко) , који преноси немачки интернет портал Инфокоп, износи занимљиве погледе о томе ко заправо влада Америком.

Робертс наводи да Америком владају интересне групе које повезује неолиберална идеологија и које сматрају да је Америку изабрала историја као „изузетну и прекопотребну“ државу, чије је право и дужност да остатку света наметне своју вољу. Најмоћније интересне групе су војно-индустријски комплекс, четири највеће банке и Вол стрит, затим израелски лоби, агро-бизнис и индустрија сировина, пре свега нафте, рударства и дрвета.

Циљеви ових групација су исти као и неоконзервативаца – спровођење америчке хегемоније, тврди Робертс. Постале су моћније од некадашњих богатих породица. Због тога се, на пример, Рокфелери окрећу другим начинима борбе за моћ, па финансирају бројне проамеричке невладине организације у земљама где САД желе више утицаја или смену владе, као што се управо десило у Украјини, каже Робертс.

Опседнутост величином

Групација Веће за иностране односе (Цоунцил фор Фореигн Релатионс), са друге стране, има доста утицаја. Овај „труст мозгова“ чине бивши чланови владе, академици и новинари. Удружење Лобања и кост (Скулл&Бонес), наводи Робертс, јесте тајно братство Универзитета Јејл, који чине синови из најбогатијих породица. Бивши Реганов сарадник има и своје виђење америчких савезничких односа:

„НАТО је основан да штити Европу од Руса, опасност која од 1991. не постоји, тако да данас ова организација служи као плашт под којим Америка шири своју агресију и додаје својој војсци плаћеничке трупе. Британија, Француска, Италија, Јапан, Немачка, Аустралија и сви остали нису партнери, већ – вазали. Америка воли ЕУ, јер је лакше контролисати Унију него државе-чланице појединачно“, каже он.

Одговарајући на питање о односима Америке и Израела, Робертс објашњава:

„Израел контролише Америку, посебно у питањима блискоисточне политике. Меша се и у доделу академских позиција у Америци и има способност да сваког професора избаци из трке за жељено место проглашавајући га „критичарем Израела“. Израел успева да спречи постављање људи које не жели, чак и на католичким универзитетима, а способан је да контролише и личне одлуке самог председника. Овај лоби има и огроман утицај на медије. Политички утицај је изузетно јак због велике количине новца коју јеврејски пословни људи улажу у политичке кампање појединих кандидата.“

У интервјуу је било речи и о терористичким нападима од 11. септембра. Робертс сматра да је цела акција производ неолиберала у циљу стварања једног новог Перл Харбура и повода за покретање ратова на Блиском истоку. Још је чуднија садашња политика конфронтације са Русијом.

Критичар Буша и Обаме

Паул Крејг Робертс (76) био је заменик министра финансија у влади Роналда Регана и један од суоснивача економско-политичког програма Реганове владе. Био је суиздавач и колумниста „Вол стрит журнала“, писао је за „Бизнис викли“, а за амерички Конгрес је урадио више од 30 експертиза. Познати је критичар неолибералне економске политике која је, по његовом мишљењу, довела до финансијске кризе 2008. После 2000. године постао је жесток критичар влада Буша и Обаме, које сматра одговорним за ограничавање Уставом гарантованих грађанских права у Америци под плаштом борбе против тероризма.

„Мислим да је Вашингтон у својој опседнутости сопственом величином и ароганцијом потпуно изгубио тло под ногама и, мање или више, полудео. Заиста се јављају гласови који тврде да би атомски рат против Русије могао да се добије. Ова тврдња се образлаже тиме да би САД могле првим таласом ракета тако тешко да погоде Русију, да се она због страха од другог таласа не би одлучила на осветнички напад „, каже Робертс.

Обојене револуције

Опасност Америци прети и од нових веза које успостављају Русија и Кина.

„Мислим да империја верује да је у стању да дестабилизује Русију и Кину. То је један од разлога зашто Вашингтон у Јерменији, Киргистану и Узбекистану ради на припреми једне од такозваних обојених револуција. Вашингтон у свом лудилу и ароганцији чак верује да би у томе могао да има успеха“, тврди Робертс.

Како ће реаговати Русија, било је једно од питања.

„Немам одговора. Путин је довољно разуман да радије капитулира него да дозволи уништење човечанства, али не могу да замислим да би националисти у Русији прихватили било који облик капитулације. По мени, Путин би требало да Европи стави до знања следеће: „Рачунамо са тим да ће нас Америка напасти и, ако се то деси, немамо другог избора него да уништимо Европу.“ Тако би охрабрио европске државе да изађу из НАТО-а и спрече трећи светски рат. Уз то, он треба да убеди Кину да је Америка већа опасност за њу од Русије и да је боље да се те две земље држе заједно.“

Војска читалаца

Ко је Тхе Сакер (Степски соко), питају се многи читаоци његовог блога који дневно посети више од 50.000 особа. На интернету се може наћи да је он бивши војни аналитичар, специјалиста за геополитику и посебно за односе са Русијом и православно хришћанство. Његов оштри начин писања и „то што види даље од других“ створили су војску читалаца која се све више шири, посебно откако су се појавили добровољци који његове блог-текстове са енглеског преводе на француски, немачки, руски, српски, а одскора и на исландски.

Са друге стране, разлог зашто Америка мрзи Русију види се управо у документу који дефинише поменуту доктрину о новом светском поретку, познатом као „Волфовицова доктрина“, објављеном у септембру 2002. Тамо пише: „Наш први циљ је да спречимо јачање нових ривала – на територији бившег СССР или било где другде – који би представљао претњу светском поретку као што је то некада био СССР.“ Док се Америка бавила ратовима на Блиском истоку, Путин је спречио САД да умарширају у Сирију и бомбардују Иран.

„Зависни амерички и европски медији прежвакавају бајку о „руској претњи“ и сервирају је јавности. Русију мрзе, јер она, баш као и Кина, представља противтежу једностраној моћи Вашингтона. Ова противтежа је оно што ће довести до рата. Ако Руси и Кинези не схвате да морају озбиљно да рачунају са тим да би Америка могла против њих да изведе превентивни атомски напад, биће уништени“, закључује Робертс.

Б. Божин, "Вести"

Последњи пут ажурирано ( петак, 17 април 2015 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 98 гостију на вези
ОБАВЕШТЕЊА
ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ

 

"Тешко је замислити хришћанина да под оваквом претњом може бити неутралан, а два пута теже замислити православног Србина, да може стајати по страни и безучасно посматрати борбу између крстоносаца и крстоломаца. Бити неутралан,  није одлика српског народа".
Свети Владика Николај


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.