header image
НАСЛОВНА СТРАНА
Патријарх Кирил: Назацељене ране 'мартовског погрома' Штампај Е-пошта
понедељак, 16 март 2009

Патријарх Руски Кирил: Ране од 'мартовског погрома' нису зацелиЛЕ

          Уочи пете годишњице "мартовских погрома" на Косову и Метохији, патријарх московски и све Русије Кирил упутио је писмо председнику Парламентарне скупштине Савета Европе (ПССЕ) Луису Марији де Пучу и генералном директору УНЕСКО-а Коићиру Мацури у коме је позвао на подршку жртвама, успостављање праведности и давање наде људима на косовској земљи Србије, пренели су данас руски медији.

"Обраћам се Вама и ПССЕ са позивом да подигнете свој глас да се подрже несрећне жртве злодела, да учините све могуће да би се успоставила праведност и унесе нада у срца људи на косовској земљи Србије", наведено је у писму Де Пучу.

Подсећајући да се сутра, 17. марта, навршава пет година од трагичних догађаја на Косову и Метохији, када су националистички албански екстремисти почели антисрпске погроме који су довели до масовног кршења људских права, стотина жртава, таласа избеглица и рушења десетина цркава и манастира у покрајини, Кирил је рекао да ране у тим "варварским догађајима у срцу модерне Европе" до данас нису зарасле.

"И даље Срби немају право да се врате на своју земљи и на своја огњишта. До сада се налазе у руинама верски споминици светског значаја", истакао је поглавар Руске православне цркве.

Он је навео споменике под заштитом УНЕСКО-а - цркву Богородице Љевишке, манастир Светих Архангела и манастир Козме и Дамјана у Зочишту из 14. века, манастир Девич из 11. века, цркву Великомученика Георгија из 15. века, цкрву Светитеља Николе у Бијелом Пољу из 19. века, цркву Светог Николе у Приштини, епископски двор у Призрену и Богословију Светих Кирила и Методија.

Пошто је подсетио да је, према подацима Српске православне цркве, у време присуства међународних мировних снага страдало више од сто цркава, Кирил је нагласио да, "на жалост, међународне организације нису могле да осигурају њихову заштиту и предузети довољно активна дејства за обнову срушених светиња и осигурање враћања Срба у њихове куће".

"Једнострано проглашење независности (Косова) није допринело побољшању ситуације, већ, напротив, замрзнуло је позитивне процесе у том региону", истакао је руски патријарх и додао да се настављају провокације екстремиста на преостале манастире и цркве које функционишу.

Ниво њихове заштићености, о којој брину мировне снаге, изузетно је смањен, а зоне безбедности око њих нису створене, навео је Кирил, додајући да је нарушен систем снабдевања црквених објеката елементарним потрепштинама.

"У Руској православној цркви постоји велика забринутост да ће садашњи курс администрације Косова и Метохије и пасивна позиција међународних снага као крајњи резултат довести до нестанка православног наслеђа у тој покрајини", упозорио је руски патријарх, истичући да је неопходно да се гарантује повратак хиљадама избеглих и привремено расељених и њихова безбедност.

"Расте осећање неповерења у ефикасност међународних организација и њихову добру вољу за заштиту националних мањина и њихове имовине", истакао је поглавар РПЦ.

Обраћајући се председнику ПШЕ, Кирил је позитивно оценио програме СЕ за обнову дела срушених светиња, али је указао да размере рушења захтевају још веће напоре целог цивилизованог света.

"Нарочита пажња међународних организација које се опиру у својој делатности на принципе људских права, неопходна је хиљадама избеглих и привремено расељених. Њихова права на повратак кући и безбедност и даље нису гарантовани", истакао је руски патријарх.

У писму Мацури, Кирил је позитивно оценио напоре које је предузимао и предузима УНЕСКО у обнови срушених манастира и цркава на Косову и Меотхији и подржао спремност руководства Русије и других земаља да у томе сарађују са организацијом УН.

           Притом је указао да је неопходно активирање усаглашених активности међуанродне заједнице да би се осигурало очување јединственог духовног и културног наслеђа на Косову и Метохији, пренело је Одељење РПЦ за спољне црквене везе.  

           http://www.eparhija-prizren.com/default.asp?idvest=3512
Последњи пут ажурирано ( понедељак, 16 март 2009 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 27 гостију на вези
БЕСПЛАТНЕ РЕКЛАМЕ И ОГЛАСИ ПРИЛОЖНИКА САЈТА

ОБЈАШЊЕЊЕ:
ОВДЕ:

 

 

ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ

 

"Тешко је замислити хришћанина да под оваквом претњом може бити неутралан, а два пута теже замислити православног Србина, да може стајати по страни и безучасно посматрати борбу између крстоносаца и крстоломаца. Бити неутралан,  није одлика српског народа".
Свети Владика Николај


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.