header image
Свештеник Замахајев: Интернет је искушење Штампај Е-пошта
уторак, 17 март 2009

Сајбер поп увео СПЦ на нет

Image         Заостајемо за Русима, који су православље на интернету подигли на виши ниво...

Владимир Замахајев (54), дипломирани инжењер кибернетике и члан тима који је створио понос српске аутомобилске индустрије „југо“ у време када је Застава била на врхунцу, променио је занимање и постао свештеник. Сајбер поп, како су га прозвали јер је Српску православну цркву учинио доступном и верницима путем интернета, свештеник је у цркви светог Петра и Павла у Београду.

   

ИНТЕРНЕТ - Замахајев каже да је жељу да постане свештеник осећао још од детињства, али да га је пут одвео на другу страну.

- Радио сам у Застави када је та фирма била на врхунцу, производили смо по 200.000 аутомобила годишње, плате су биле добре и редовне, људи су добијали станове, а ја сам имао лепу перспективу да напредујем. Онда сам 1982. отишао на Свету гору и то је преломило - прича Замахајев за „24 сата“.
Промена позива није наишла на разумевање тадашњих колега. Замахајев прича да је код уског круга пријатеља наишао на одобравање јер су били упознати са његовим схватањима, али да је већина говорила да је луд.

- Касније, када бих их срео признали би ми шта су говорили о мени, уз опаску да је испало да сам ја био најпаметнији, јер је стање у Застави почело да се погоршава - каже он.

Отац Владимир је творац и једног од првих сајтова СПЦ на интернету.

- Направио сам тај сајт док сам служио на Бежанији. Преко интернета сам нашао адресе парохијана и послао им честитке за Божић и Васкрс. Убрзо смо верници и ја започели комуницикацију путем интернета. Добијао сам много мејлова, где су ме питали шта им све треба за венчање па до компликованих теолошких питања вере. Тада су ме парохијани прозвали сајбер поп. У почетку сам наилазио на умерени отпор код колега, говорили су да покушавам да профанишем Цркву, али касније је то прихваћено - прича Замахајев.

Када прича о будућности црквеног интернета, каже да велики проблем за умрежавање сајтова СПЦ и примену нових ИТ технологија представља кадровски потенцијал и новац, да заостајемо за Русима, који су православље на интернету подигли на виши ниво, али и да је то разумљиво због разлике у величини и потенцијалима.

Свештеник Замахајев: Интернет је искушење 

Црква проналази своје место у друштву. Њен приступ верницима се мења и побољшава. Млади користе нове методе комуникације и црква се труди да у тој комуникацији не претера, како не би дошло до презасићења и изгубио се лични контакт лицем к лицу. Интернет је велико икушење и замка у исто време. Понекад све што човек не налази у животу, све жеље, покушава да преко њега надомести. Проводи доста времена на њему, губи своје драгоцено време. Окупира и одваја га од реалности, дружења са породицом и пријатељима. Свако претеривање одводи у зависност. Међутим, на интернету постоји велика количина података, текстова из разних области. Читава православна библиотека се налази на интернету и може се слободно користити. Комуникација преко читаве кугле земаљске се одвија преко мејлова, скајпа…

 http://www.24sata.co.yu/vesti.php?id=47704

Последњи пут ажурирано ( уторак, 17 март 2009 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 26 гостију на вези
БЕСПЛАТНЕ РЕКЛАМЕ И ОГЛАСИ ПРИЛОЖНИКА САЈТА

ОБЈАШЊЕЊЕ:
ОВДЕ:

ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ"

 

 + + +

 ОНЛАЈН ПРОДАЈА ГАРДЕРОБЕ

„ТЕШКЕ БОЈЕ“


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.