header image
Изненађење из Јерусалима Штампај Е-пошта
недеља, 03 април 2016

 Дужни смо да се повинујемо признатој земаљској власти све дотле док она не захтева од нас оно што Бог забрањује, и док не забрањује оно што Бог заповеда.

/Дела Ап. 5, 29/ (Св. Филарет Московски)

        На празник Светих 40 мученика Севастијских у Јерусалимској патријаршији дошло је до неочекиваног сусрета утамниченог патријарха Иринеја I са илегално постављеним патријархом Теофилом III, једну деценију после незаконитог утамничења патријарха Иринеја.

Наиме, како је представљено у малобројним медијима, патријарх Иринеј се изненада појавио у сали за пријеме Јерусалимске патријаршије где је поздравио патријарха Tеофила честитајући му имендан. Оно што је извесније је да је неколико чланова Синода ушло у његову заточеничку келију и извело га у салу за пријеме где је велики број запањених присутних верника и клирика дочекао патријарха Иринеја одушевљено кличући.

Патријарх Tеофил никада није упутио речи кајања патријарху Иринеју, али је приликом јучерашњег сусрета изразио могућност постојања “људске грешке у свом односу према патријарху Иринеју”. Понуђен да седне на место до патријархове столице, патријарх Иринеј је одбио. Као што је одбио и то да потпише документ којим се руши његово достојанство као легитимног патријарха Светог Јерусалима и целе Палестине, Сирије, Саудијске Арабије, Јордана, Кане Галилејске и Светог Сиона.

Никада не ради ништа нечасно, макар се то многима допада, и не напуштај добро дело, макар да је оно мрско блуднима.

(Св. Григорије Богослов)

Као што смо раније писали, патријарх Теофил дошао је на патријаршијски престо преко ноћи, збацивањем и закључавањем легитимног патријарха Иринеја у патријаршијску келију. Оно што је пласирано у јавност и што је послужило као изговор за отимање патријаршијског престола су оптужбе православних Арапа да је патријарх Иринеј продавао црквену имовину Јеврејима, угрожавајући тиме православне Арапе ширењем Јевреја у источном Јерусалиму, делу града који православни Палестинци сматрају престоницом своје будуће државе. Међутим, такве оптужбе никада нису доказане а народ који му је остао веран тврди да је патријарх Иринеј утамничен због одсуства његове склоности ка екуменизму. До његовог свргавања, Јерусалимска патријаршија није нагињала ка екуменизму, да би се брзо по узурпирању патријаршијског трона курс Јерусалимске патријаршије усмерио ка истом.

Прошле године, о Божићу и Богојављењу, иста оптужба која је искоришћена за свргавање патријарха Иринеја стигла је узурпатору патријаршијског трона од присутног народа на ова два велика празника. Протествујући, народ је узвикивао: “Недостојан!”(види овде )

Да ли сада патријарх Теофил напрасном посетом патријарху Иринеју и његовим пуштањем из келије покушава да поправи своју слику у јавности не би ли верни народ “прогутао” његов следећи корак или одлуку видеће се убрзо.

Наиме, ових дана се очекује заседање Синода после чега ће, верујемо, бити јасније шта се крије иза овог неочекиваног, привременог пуштања патријарха Иринеја из његове заточеничке келије, по свему судећи исценираном пред јавношћу у тренутку када је било могуће то и забележити фотографисањем.

Извор: romfea.gr

 Припремила екипа Фб странице "Православље живот вечни"

Последњи пут ажурирано ( недеља, 03 април 2016 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 31 гостију на вези
ОБАВЕШТЕЊА
ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ

 

"Тешко је замислити хришћанина да под оваквом претњом може бити неутралан, а два пута теже замислити православног Србина, да може стајати по страни и безучасно посматрати борбу између крстоносаца и крстоломаца. Бити неутралан,  није одлика српског народа".
Свети Владика Николај


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.