header image
У свим храм. СПЦ служени помени жртвама НАТО агресије Штампај Е-пошта
среда, 25 март 2009

Одата пошта жртвама

          Тачно у подне, широм Србије огласиле су се сирене у знак сећања на жртве НАТО бомбардовања. У 19.45 када је пала прва бомба звонила црквена звона. Чланови Владе положили су венце на местима највећих страдања током НАТО бомбардовања. Са Моста слободе у Новом Саду полетело 78 голубова мира. Помен жртвама служен у свим храмовима СПЦ у земљи и расејању.
 

 

Широм Србије, у 12 часова, огласиле су се сирене у знак сећања на жртве НАТО бомбардовања, а минутом ћутања одата им је пошта. У храмовима широм Србије у 19.45 звонила су звона у знак сећање на време када је пре десет година пала прва бомба.

Чланови Владе у подне су положили венце на местима највећих страдања током НАТО бомбардовања.

Министар унутрашњих послова Србије Ивица Дачић открио је спомен-плочу на згради МУП-а у Београду, у знак сећања на погинуле полицајце у НАТО бомбардовању 1999. године и свим припадницима МУП-а који су погинули у одбрани земље.

Дачић је подсетио да је током НАТО бомбардовања 177 полицајаца погинуло, а да је 800 припадника МУП-а током 90-их година изгубило животе на дужности.

Министар одбране Драган Шутановац положио је венац на спомен-обележје страдалим припадницима РВ и ПВО Војске Југославије, на здању Команде Ратног ваздухопловстава Војске Србије у Земуну.

Министар рада и социјалне политике Расим Љајић положио је венац у Ташмајданском парку, пред спомен-обележје страдалој деци. Венце су положили и представници Војске, амбасадор Русије Александар Конуцин и грађани.

Министар је оценио да је бомбардовањем најмање кажњен режим а највише грађани, и да су последице катастрофалне. Према његовим речима, током бомбардовања је погинуло 89-оро деце и више од 2.500 цивила, а материјална штета се креће између 30 и 100 милијарди долара.

Сећање на жртве у Војводини

Председник Извршног већа Војводине Бојан Пајтић положио је венац у спомен свим жртвамана платоу код Варадинског моста у Новом Саду, на спомен плочу Олега Насова, који је 1. априла 1999. погинуо приликом бомбардовања Петроварадинског моста.

Поводом десете годишњице почетка НАТО агресије на Србију, у Панчеву, које је било више пута бомбардовано одржано је неколико трибина и скупова, а положени су и венци на спомен-обележја жртвама.

У згради Градске скупштине одржана је седница Штаба цивилне заштите, где је било речи о свим активностима за време бомбардовања које је због хемијске индустрије, смештене у том граду претило да изазове еколошку катастрофу.

Комеморативни скуп одржан је и у Сремској Митровици крај спомен-плоче, посвећене страдалима код Соколског дома. У НАТО бомбардовању страдало је пет житеља сремско-митровачке општине. Четворица су погинула као припадници Војске Југославије, док је Љиљана Великић била цивилна жртва рата.

Полагање венаца у Нишу

Министар за дијаспору Срђан Срећковић положио је у Нишу венце на спомен обележје цивилима страдалим током бомбардовања 1999. године. Венце су положили и сви одборници Скупштине града Ниша, представници града, Војске Србије, полицијске управе нишавског округа и борачких удружења.

Срећковић је навео да Ниш, уз Приштину и Нови Сад, спада у градове који су највише настрадали и да је тај град током 78 дана ваздушних напада, бомбардован чак 40 пута.

"Током бомбардовања погинуло је 56 грађана Ниша, а тешко повређено више од 200 људи. У једном дану, 7. маја, у бомбардовању центра града погинуло је 15 Нишлија", навео је министар.

Срећковић је рекао да је на Ниш бачено 36 контејнера касетних бомби, чија је употреба одавно забрањена међународним конвенцијама, а да је само на Клинички центар бачено осам контејнера таквих бомби.

Помен жртвама на Косову и Метохији

Сиренама у Косовској Митровици, нешто пре поднева почело је обележавање десет година од НАТО бомбардовања, а више хиљада грађана учествује у "Маршу мира" који је кренуо од главног моста на Ибру у северном делу Митровице до суседног Звечана. Претходно је код Споменика Истине држано опело за све жртве бомбардовања

У северном делу Косовске Митровице изузетно је појачано присуство припадника Косовске полицијске службе, Еулекс полиције и војника Кфора.

Пошту страдалима у НАТО бомбардовању, али и жртвама такозване Ослободилачке војске Косова одали су представници општина Звечан, Косовска Митровица, Удружење бораца деведесетих, представници Заједница општина Косова и Метохије, СУБНОР-а, родбина погинулих и делегације Српске радикалне странке и Демократске странке Србије.

Неколико стотина Срба обележило је у центру Грачанице десет година од почетка НАТО бомбардовања. Окупљање је протекло мирно и без инцидената.

Испред споменика палим борцима у протеклим ратовима, свештенство и сестринство Рашкопризренске епархије служило је парастос свим невиним жртвама бомбардовања и оружаног сукоба 1999. године и страдалим Србима на Косову и Метохији. 

Неколико десетина ратних ветерана из градова са југа Србије одало је на административном прелазу Мердаре почаст страдалима на Косову и Метохији.

Представници ветерана и породица погинулих на Косову положили су венце и цвеће, упалили свеће и минутом ћутања одали почаст свима који су страдали током НАТО бомбадрдовања.

У цркви Светог Марка у Београду помен жртвама је служио митрополит црногорско приморски Амфилохије уз саслужење чланова Светог архијеријског синода СПЦ.

Поред многобројних верника, помену је присуствовао министар вера Богољуб Шијаковић, принц Александар Карађођевић и члан Крунског савета Драгомир Ацовић.

"Десет година је протекло од почетка тог лицемерја, чија је жртва српски народ", рекао је умировљени епископ захумско-херцеговачки Атанасије, у беседи по завршеној молитви.

Помен је у 17 часова служен у свим храмовима СПЦ у земљи и расејању.

Голубови мира у Новом Саду

Градоначелник Новог Сада Игор Павличић данас је, заједно са групом ученика основне школе "Јован Поповић", са Моста слободе пустио голубове мира у знак сећања на десету годишњицу бомбардовања наше Србије.

"На симболичан начин обележавамо деценију трагичних догађаја пуштањем са овог и још два новосадска моста укупно 78 голубова, колико дана је трајала агресија на тадашњу Југославију", рекао је Павличић.

"Овом приликом одајемо пошту свим настрадалима уз жељу да се тако нешто никада више не понови. И ми који смо пресживели још сносимо последице тог чина", рекао је градоначелник.

Сећање на погинуле у РТС-у

Министар културе Небојша Брадић и директор Радио-телевизије Србије Александар Тијанић положили су венце на споменик на Ташмајдану, подигнут у знак сећања на 16 радника РТС-а који су погинули у НАТО бомбардовању.

"Питање одговорности, и оних који су бомбардовали, и оних који су политички у том тренутку доносили одлуке на свим странама, сигурно је питање за овај тренутак и о томе народ одлуку даје на изборима, али о томе одлуку треба да донесу и надлежни органи", рекао је Небојша Брадић.

Жанка Стојановић, мајка једног од страдалих радника Небојше Стојановића, рекла је да се нада да ће доћи време када ће "сви они који су криви не само за смрт радника РТС-а, него и за смрт 3.500 људи на просторима Србије, добити своју казну".

Пошта погинулим из воза у Грделичкој клисури

Министар за инфраструктуру Србије Милутин Мркоњић положио је венце на спомен обележје страдалим путницима у међународном возу у бомбардовању железничког моста у Грделичкој клисури 1999. године.

У том возу 12. априла верује се да је страдало преко 50 путника, а тачан број никада није утврђен. НАТО авијација је касније срушила и бетонски мост у близини железничког.

Мркоњић је одао пошту и жртвама из Сурдулице, у којој је 27. априла погинуло више од 20 цивила, од којих 12 деце, док је више од 150 мештана рањено.

ЛДП: Погрешан начин обележавања годишњице

Либерално демократска партија сматра да званични Београд, занемарује чињенице и на погрешан начин обележава годишњицу бомбардовања.

"Пренаглашено потенцирање неспоразума и конфликта са западом заправо говори о немоћи актуалних власти да пронађе заједнички језик са тим светом и кроз тај зајденички језик и неко ново место за србију у 21 веку", рекао је Јовановић.

Због тога, рекао је лидер ЛДП-а, ми осуђујемо злоупотребе и ђака у школама и патриотских осећања грађана ове земље.

Минут ћутања у чешком парламенту

Посланички дом чешког парламента ванредну седницу непланирано је почео минутом ћутања за жртве НАТО бомбардовања Савезне Републике Југославије 1999. године.

Мантер одао пошту погинулима

Амерички амбасадор Камерон Мантер положио је у парку Ташмајдан венац на споменик деци у знак сећања на погинуле 1999. године, стоји на сајту Амбасаде Сједињених Америчких Држава у Београду.

Амбасадор је заједно са запосленима у Амбасади минутом ћутања одао почаст погинулима.

           http://www.rts.rs
Последњи пут ажурирано ( среда, 25 март 2009 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 41 гостију на вези
БЕСПЛАТНЕ РЕКЛАМЕ И ОГЛАСИ ПРИЛОЖНИКА САЈТА

ОБЈАШЊЕЊЕ:
ОВДЕ:

ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ"

 

 + + +

 ОНЛАЈН ПРОДАЈА ГАРДЕРОБЕ

„ТЕШКЕ БОЈЕ“


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.