header image
НАСЛОВНА СТРАНА
Свети синод РПЦ донео многе кадровске промене Штампај Е-пошта
четвртак, 02 април 2009

Свети Синод Руске Правослане Цркве решио мноштво виталних питањa и донeо многе кадровске промене

Image         Под председништвом Његове Светости Патријарха московског и целе Русије Г. Кирила у Синодалној палати патријаршијске резиденције у Свето-Даниловском манастиру у Москви 31. марта 2009. године прошло је, редовно засиједање Светог Синода РПЦ.

Поред сталних чланова синода: митрополита кијевског и целе Украјине Владимира, санкт-петербургског и ладожског Владимира, минског и слуцког Филарета, крутицког и коломенског Јувеналија, калужског и боровског Климента, кишињевског и цијеле Молдавије Владимира учествовали су и (чланови по позвиву): митрополит оренгбургски и бузулукијски Валентин, архиепископи костромски и галичски Александар, новосибирски и бердски Тихон као и епископи брјански и севски Теофилакт и туровски и мозирски Стефан.

Свети Синод је опсудио и решио мноштво питања везаних за дешавања у црквеном животу у међу-синодалном периоду као и рад синодалних комисија, а донeо је и много кадровских промена.

Одлуком свештеног Синода РПЦ нова глава Oдељења спољних црквених послова постао је епископ венски и аустријски Иларион, ослобођен је од венске епархије и назначен епископом волоколамским, викаром московске Епархије и сталним чланом Светог Синода. За администратора епархије венске и аустријске постављенен је епископ јегоревски Марко. Епископ Иларион ослобођен је и од дужности представника московског Патријархата при европским међународним организацијама у Бриселу, а на његово место, као вршилац дужности, је назначе протојереј Антоније Илин, старјешина цркве Светог Николе у Бриселу.

До садашњи заменик председника ОВЦС протојереј Всеволд Чапљин постављен је на чело новоосноване Синодске комисије за узајамне односе Цркве и друштва, а на његово место именовани су протојереј Николај Балашов и свештеник Георгије Рјабих.

У РПЦ је основан секретаријат московске патријаршије за иностране црквене организације. Овај секретаријат служиће као помоћ Патријарху при финансијском и административном управљању организацијама РПЦ у пределима ван русиjе. До садашња подворија, ставропигијални манастири и парохије ван РФ који су се подчињавали Oдељењу за спољне црквене послове РПЦ прешли су под директну управу Патријарха московског и целе Русије. На чело овог одељења је постављен епископ јегоревски Марко.

До садашњи стални члан Синода и Отправник послова московске Патријаршије митрополит калужски и боровски Климент разрешен је ове дужности и постављен на чело Издавачког одела РПЦ. На његово место је изабран архиепископ сарански и мордовски Варсонуфије. Глава информационог одељења РПЦ постао је главни уредник часописа „Фома" Владимир Легојду.

Епархија смољенска и калинградска разељена је на две самосталне епископије. На чело смољенске и вјаземске епархије постављен је епископ броницки Теофилакт, а епархија калинградска је остала под омофором Патријарха и досадашњег викара балтијског епископа Серафима. Епископ вјаземски Игњатије викар смољенске епархије постављен је за викара патријарховог са титулом броницки. На чукотску катедру послан је до садашњи московски викар епископ шатурски Никодим.

Одлуком Светог Синода архимандрит Јован Економцев је ослобођен од обавезе председника Синодалног одељења за религиозно образовање и катихезацију у РПЦ. На његово место постављен је епископ зарајски Меркурије, који је разријешен од управљања патријаршијским парохијама у Америци. За администратора патријаршијских парохија у Америци постављен је епископ каширски Јов.

Свети Синод је основао комисију која ће се бавити одговорним пословима у међусаборском периоду тј. између Архијерејског и Помјесног сабора решавати важна питања. Глава ове комисије је патријарх московски и цријеле Русије Кирил, а секретар јеромонах Сава Тутунов. У комисији ће радити многи архијереји и чланови разних синодских комисија.

До садашњи настоjатељ Руске духовне мисије у Јерусалиму, архимандрит Тихон Зајцев ,изабран је за епископа подољског викара московске епархије. Он је постављен и на чело обновљене финансијско - имовинске комисије московске патријаршије. На чело Руске духовне мисије у Јерусалиму постављен је до садашњи настојатељ подворја РПЦ у Софији игуман Исидор (Менаев).

На предлог патријарха Кирила образована је црквено- друштвена комисија за заштиту од алкохолние опасности. Као потпредсједник организације (са стране РПЦ) именован је архимандрит Тихон (Шевкунов) намјесник московског сретењског ставропигијалног манастира. До садашње одељење Московске духовне академије за постдипломске студије при ОВЦС постало је самостална високошколска установа. За ректора „аспирантуры"(пост дипломских студија) постављен је преосвештени Иларион (Алфејев) епископ волоколамски. Викарни епископ владивостокске епархије, усуријски Сергије, рјешењем Светог Синода постављен је за епископа солнечногорскога викара московске епархије. Игуман Симеон (Холодков) избран je епископом Орским, викарoм
Оренбургскe епархиоje.

Епископ моравички др Антониje
Викар Патриjарха Српског
Представник СПЦ при Московскоj Патриjаршиjи

        http://www.spc.rs/sr/sveti_sinod_ruske_pravoslane_crkve_resio_mnostvo_vitalnih_pitanja_doneo_mnoge_kadrovske_promene

 

Последњи пут ажурирано ( четвртак, 02 април 2009 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 79 гостију на вези
БЕСПЛАТНЕ РЕКЛАМЕ И ОГЛАСИ ПРИЛОЖНИКА САЈТА

ОБЈАШЊЕЊЕ:
ОВДЕ:

 

 

ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ

 

"Тешко је замислити хришћанина да под оваквом претњом може бити неутралан, а два пута теже замислити православног Србина, да може стајати по страни и безучасно посматрати борбу између крстоносаца и крстоломаца. Бити неутралан,  није одлика српског народа".
Свети Владика Николај


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.