header image
НАСЛОВНА СТРАНА
Још једна радосна предбожићна вест: За Грузијску Цркву скуп на Криту није свеправославни сабор Штампај Е-пошта
субота, 31 децембар 2016

 Свети архијерејски синод Грузијске Православне Цркве, на челу са патријархом грузијским Илијом, састао се 22. децембра 2016, да би расправљао о битним питањима духовног живота грузијског православља. Кључна тема се тицала скупа на Криту.

Реферат члановима Синода поднео је митрополит горијски и атенски Андрија (Гвазава), који је истакао да су припреме за свеправославни сабор трајале деценијама. Он је одао признање свима из старијих поколења који су скуп спремали, али је истакао да озбиљне препреке и одбијање да се расправља о примедбама  на припремљене документе нису дозволиле учешће неким Помесним Цркавама, међу којима је и Грузијска. После слушања реферата, СА Синод Грузијске Православне Цркве је одлучио:

„Пошто у раду Критског сабора нису учествовали представници четири помесне Православне Цркве, оне не може да буде признат као општи, свеправославни сабор;     

За време припреме и спровођења Критског сабора нарушен је принцип консензуса, које су установиле и признале Православне Цркве, а који је подразумевао општу сагласност приликом разматрања проблема, као и једнодушно усвајање решења. Због тога се одлуке Критског сабора не могу сматрати обавезнима за Грузијску Православну Цркву. 

У документима које је Критски сабор усвојио суштински нису прихваћене утемељене примедбе које су дале Цркве. Зато је неопходна њихова даља прерада и исправљање. Али, у извесним случајевима, није искључено ни писање нових докумената.

Због тога је неопходно да документа која је послао секретаријат Критског сабора буду преведена и постану доступна свештенству, богословима и верним мирјанима Грузијске Православне Цркве, да би се, кад се усвоје њихове основане примедбе, тим истим документима дала одговарајућа догматско – канонска форма Православне Цркве.

Скуп на Криту одржан од 17. до 26. јуна може се сматрати најзначајнијом етапом за спровођење Светог и Великог свеправославног Сабора, који треба да допринесе да се усвоје решења на основу заједничког и јединственог православног саборног и апостолског учења“.  

   СА Синод Грузијске Цркве формирао је богословску комисију за разматрање докумената скупа на Криту.

Шта рећи после свега? Још једном рећи, гласно и јасно: екуменистима је критска диверзија у потпуности пропала. Они ће и даље бушкати и роварити да би нас убедили како је њихов пут у пропаст „свеправославни“, али је јасно да им то неће поћи за руком. Јер, оно што су спремали од двадесетих година прошлог века до 2016. срушило се као кула од карата.

Ко ће као Бог?

ВЛАДИМИР ДИМИТРИЈЕВИЋ

Последњи пут ажурирано ( субота, 31 децембар 2016 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 25 гостију на вези
БЕСПЛАТНЕ РЕКЛАМЕ И ОГЛАСИ ПРИЛОЖНИКА САЈТА

ОБЈАШЊЕЊЕ:
ОВДЕ:

 

 

ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ

 

"Тешко је замислити хришћанина да под оваквом претњом може бити неутралан, а два пута теже замислити православног Србина, да може стајати по страни и безучасно посматрати борбу између крстоносаца и крстоломаца. Бити неутралан,  није одлика српског народа".
Свети Владика Николај


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.