header image
(Не)могућ сусрет руског патријарха и папе Штампај Е-пошта
недеља, 12 април 2009

(Не)могућ сусрет руског патријарха и папе

          Руска православна црква саопштила да је препрека за сусрет руског патријарха и римског папе преобраћање православаца у католичку веру и да би претходно две цркве требало заједнички да осуде унијаћење.

 

Сусрет руског патријарха Кирила и римског папе Бенедикта XVI је могућ уколико католици осуде унијатство и одустану од мисионарске активности у Русији, изјавио је нови председник Одељења за спољне црквене везе Московске патријаршије, епископ волокаламски Иларион.

"Сусрет римског папе и патријарха московског никада није искључиван", рекао је донедавни епископ бечки, додајући да то није чинио ни недавно преминули патријарх Алексиј Други.

"Камен спотицања данас је прозелитизам (преобраћање православаца у католичку веру) и тема унијатства", рекао је Иларион, додајући да чим буде могуће потписивање заједничке декларације у којој би било осуђено унијаћење, "такав сусрет може и требало би да се одржи".

"Не занима нас такав састанак као пи-ар акција пред телевизијским камерама. Интересује нас отварање нове странице у односима православља и католичке цркве", рекао је председник Одељења, на чијем челу је био митрополит смољенски и калињинградски Кирил, сада руски патријарх.

Обе стране, како је истакао, треба да "одустану од духа конкуренције и супарништва и пређу на сарадњу".

"Ми нисмо непријатељи, већ сарадници, имамо заједничко мисионарско поље", рекао је владика Иларион.

Као представник Руске православне цркве у међународним европским организацијама, Иларион је у фебруару рекао да је "створена тешка ситуација у Украјини у вези с проблемом између православаца и грко-католика, који су 1990-их у многим областима на западу те земље насилно заузели православне цркве".

Говорећи о папи Бенедикту XVI, епископ волоколамски је истакао да је поглавар Римокатоличке цркве "добар пример човека који се не боји да буде критикован", а да главном дужношћу сматра да говори "оно чему га учи Црква".

За односе Руске православне цркве са државом, Иларион је рекао да су "блиски идеалнима" и да црква осећа апсолутну слободу - нико је не контролише и она има могућност да утиче на друштвене процесе".

            http://www.rts.rs

Последњи пут ажурирано ( недеља, 12 април 2009 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 33 гостију на вези
БЕСПЛАТНЕ РЕКЛАМЕ И ОГЛАСИ ПРИЛОЖНИКА САЈТА

ОБЈАШЊЕЊЕ:
ОВДЕ:

ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ"

 

 + + +

 ОНЛАЈН ПРОДАЈА ГАРДЕРОБЕ

„ТЕШКЕ БОЈЕ“


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.