header image
НАСЛОВНА СТРАНА
Власи су се досетили: имају интернет; Депеше „Викиликса“ – Ватикан признао Косово Штампај Е-пошта
четвртак, 03 август 2017

 Једна од највећи (само)похвала домаће црквене дипломатије је да, ето, Ватикан није признао самопроглашену државу Косово. А зашто није? Зато што јесте. Из ове депеше Викиликса коју објављујемо у целини, у преводу једне сестре у Христу, јасно се види ватиканска стратегија из доба Павелићеве државе: папа Пије Дванаести није признао НДХ de jure, али ју је Ватикан признавао de facto. Зато САД и не врше притисак на Ватикан да изврши правно признање, јер је врхушки глобалне Империје врло стало да се екуменски односи СПЦ и Ватикана наставе, уз глуматање ватиканског чврстог става. До тога је стало и извесним екуменским делатницима СПЦ, који клече у Ватикану да не се Косово не призна, е да би се „екуменски дијалог“ наставио. Све се ово дешава да се Власи не би досетили, али Власи у доба Интернета нису више тако недосетљиви. Који чита, да разуме.        

В. Димитријевић  


+ + +

Депеша амбасаде САД – 08VATICAN38

 

СВЕТА СТОЛИЦА ЈЕ "DE FACTO" ПРИЗНАЛА КОСОВО, КАЖЕ ВАТИКАНСКИ ЗВАНИЧНИК

 

Код:

08VATICAN38

Викиликс:

View 08VATICAN38 at Wikileaks.org

Извор:

Амбасада Ватикана

Датум депеше:

2008-04-30 10:15:00

Тајност:

ПОВЕРЉИВО

Ознаке:

PGOV PREL PREF KIRF KJUS UN UNMIK YI EU VT

Приређено:

Ова депеша није приређена од стране Викиликса.

VZCZCXRO1789

PP RUEHBW RUEHFL RUEHKW RUEHLA RUEHSR

DE RUEHROV #0038/01 1211015

ZNY CCCCC ZZH

P 301015Z APR 08

FM AMEMBASSY VATICAN

TO RUEHC/SECSTATE WASHDC PRIORITY 0937

INFO RUEHZL/EUROPEAN POLITICAL COLLECTIVE

RUEHROV/AMEMBASSY VATICAN 0971

C O N F I D E N T I A L SECTION 01 OF 02 VATICAN 000038

SIPDIS

SIPDIS

E.O. 12958: DECL:  4/30/2028

ОЗНАКЕ: PGOV, PREL, PREF, KIRF, KJUS, UN, UNMIK, YI, EU, VT

 

ПРЕДМЕТ:

СВЕТА СТОЛИЦА ЈЕ "DE FACTO" ПРИЗНАЛА КОСОВО, КАЖЕ ВАТИКАНСКИ ЗВАНИЧНИК

REF: VATICAN 16

VATICAN 00000038  001.2 OF 002

КЛАСИФИКОВАО: Chris Sandrolini, DCM.

ОСНОВ: 1.4 (b), (d)

1. (C) САЖЕТАК:  Света столица није спремна да званично призна Косово, али ће наставити да промовише дијалог на начин којим имплицитно признаје и поштује de facto независност Косова. Дипломатски циљ Свете столице јесте успостављање равнотеже између односа са Србијом и Српском православном црквом – укључујући и питање положаја католика у Србији – и легитимних тежњи свих грађана Косова и питања положаја католика на Косову. Став Ватикана у погледу званичног признавања није повезан са чињеницом да је Света столица разочарана формулацијама у недавно усвојеном уставу које садрже импликације у погледу абортуса и истополних бракова. Крај сажетка.

2. (C) 16. априла директор за политичке/економске везе сусрео се са монсињором Мигелом Моријем, представником Свете столице за Балкан, како би поново позвао Свету столицу да званично призна Косово. 

 

 Незадовољство новим уставом

----------------------------------------

3.  (C) Мори је потврдио да је Света столица веома разочарана одређеним формулацијама у уставу за које сматра да отварају простор за легализацију истополних бракова и покушај да се укину препреке за абортус, иако је мало вероватно да ће на данашњем Косову до тога заиста доћи. Он сматра да су ове формулације унели међународни консултанти чији се ставови (и политички циљеви) разликују од ставова и циљева грађана Косова. Могуће је да парламент није имао приговора на ове одредбе како би се избегла кашњења у процесу изградње институционалних капацитета нове републике. Међутим, Мори је додао да „негодовање“ Свете столице поводом устава није у основи става Ватикана у погледу признавања.

Равнотежа интереса

-------------------

4.  (C) Света столица није спремна да званично призна Косово јер би на тај начин подрила своје односе са владом Србије и екуменски дијалог са Српском православном црквом. Он напомиње да му је један званичник Српске православне цркве рекао да је одлука да се одложи признавање „од већег значаја (за Српску православну цркву)него велики број корака предузетих с циљем унапређења екуменског дијалога између католика и православаца."

5. (C) Мори схвата да одлагање званичног признавања Косова доводи 65,000 католика, колико их према процени има на Косову, у незгодну ситуацију, али да ће с друге стране  300,000 хрватских и мађарских католика у Србији бити суочени с непријатељским односом уколико Света столица поступи супротно, те да је ово неопходно избалансирати. И мада Мори не гаји илузије да ће Србија у неко догледно време признати Косово, он претпоставља да би Београд могао прихватити евентуално заједничко признање Косова на нивоу ЕУ као цену за улазак у Европску унију.

 

"De facto" признање

----------------------

6.  (C) Мори је умањио значај оклевања Свете столице да званично призна Косово тако што је ставио нагласак на, према његовим речима, чињеницу да је Ватикан "de facto" признао нову републику и изразио наду да ће Косово успети у мирном процесу иградње нације. Напоменуо је да је Света столица први ентитет који је говорио о независности Косова као о неповратном чину: 18. фебруара, само дан након што је Косово прогласило независност, отац Ломбарди, портпарол Ватикана, изјавио је да „Света столица позива све, а посебно политичке лидере Србије и Косова, да покажу разборитост и умереност(...), како би се створили предуслови за БУДУЋНОСТ ИСПУЊЕНУ ПОШТОВАЊЕМ, ПОМИРЕЊЕМ И САРАДЊОМ.“

(нагласак додат).

7.  (C) Мори се такође осврнуо на сусрет Папе и председника Косова, Фатмира Сејдиуа, 2. фебруара, као и на чињеницу да су католички званичници на Косову поздравили независност бивше српске републике. Мори је потврдио да је кардинал Тарчизио Бертоне, државни секретар Свете столице, примио допис од председника Сејдиуа којим се тражи признавање Косова и успостављање дипломатских односа. И мада се овај захтев званично „разматра“, Света столица у овом тренутку не намерава да на њега одговори. Он је додао и да одређени муслимански званичници на Балкану повремено оптужују Свету столицу за предрасуде против Косова као земље са већински муслиманским становништвом. Мори одлучно одбацује ову критику, истичући да Света столица има дипломатске односе са Босном и Херцеговином.

 

Коментар

-------

8. (C) На нашем претходном састанку (референтна депеша), Мори је истакао да Света столица не може да предузме радње у погледу признавања у одсуству званичног захтева власти Косова, мада је ставио до знања и да признавање неће бити извесно чак и након подношења таквог захтева.

Сада када је захтев поднет, Мори је донекле изменио став Свете столице, тврдећи да је Ватикан "de facto" признао Косово и да нема потребе да у овом тренутку предузима даље радње.

9.  Наставак коментара:  Мори је високи званичник који је службовао на Балкану и зналачки говори о питању Косова. Осим тога, његово излагање је у складу са оним што је његов надређени, заменик шефа дипломатије Пјетро Паролин, у одвојеном разговору поменуо заменику шефа мисије. И мада Ватикан разуме жељу нове независне републике да је што већи број држава званично призна без одлагања – и упознат је с подршком коју влада САД пружа остварењу овог легитимног циља – ризици по интересе Свете столице у региону већи су од користи које би такво признавање донело. Наставићемо да подстичемо Свету столицу да поново размотри ово питање, али очекујемо да ће Света столица – макар за сада – одлучити да се залаже за мир, помирење и напредак у читавом региону, а да при том неће званично признати независност Косова. Крај коментара.

Последњи пут ажурирано ( петак, 04 август 2017 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 16 гостију на вези
БЕСПЛАТНЕ РЕКЛАМЕ И ОГЛАСИ ПРИЛОЖНИКА САЈТА

ОБЈАШЊЕЊЕ:
ОВДЕ:

ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ"

 

 + + +

 ОНЛАЈН ПРОДАЈА ГАРДЕРОБЕ

„ТЕШКЕ БОЈЕ“


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.