header image
НАСЛОВНА СТРАНА arrow ПРАВОСЛАВЉЕ-актуелно arrow Одржана Међународна конференција "Савремени изазови православног идентитета"
Одржана Међународна конференција "Савремени изазови православног идентитета" Штампај Е-пошта
четвртак, 01 март 2018
      По мишљењу учесника конференције многобројни друштвени проблеми и изазови пред којима се налази савремени свијет повезани су у већини случаја са нерјешеним питањем националног и религиозног идентитета, припадношћу западној или православној цивилизацији.

Западна Европа била је некада носилац и чувар хришћанскога идентитета, данас на том простору ЕУ проводи дискриминирајућу политику према хришћанству и одбацује право на постојање традиционалних религија. Позивајући се лицемјерно на појам «људских права», они критикују такве институте православнога идентитета као што су породица, материнство, дјетињство, здраву оријентацију мушко женских односа, те све традиционалне принципе и вриједности.

«Јединствена Европа», како сама себе често назива, јавно и транспарентно руши основе православног идентитета, основаног на хришћанским вриједностима, и тим самим улази у веома ризичан период свога постојања. Налазећи се пред изазовима таквих догађаја као што су Brexit, каталонски референдум, сепаратизам у Шкотској и северној Италији, планови Европске Уније на пољу даље узајмне интеграције постају обична фарса.

Учесници конференције су говорили о тешком положају православних хришћана у цијеломе свијету. Посебна пажња била је посвећена тешком стању православних хришћана у Црној Гори и у братској Украјини. Трагични догађаји у овим земљама сједоче да политички утицају западних сила на земље у којима већински живи православни народ, доводе до губитка како националних, тако и морални и духовних вриједности.

Јавно нарушавајучи норме међународнога права, државни врхови Црне Горе и Украјине мјешају се у унутрашња питања црквенога живота, користећи политичко-правне инструменте у доношењу одлука о њеном канонском положају. Као последица тога националисти назаконите и некакноске украјинске цркве насилно су заузели 60 храмова Московске Патријаршије, а у Црној Гори лажна црква и бахата држава кидишу на цјелокупну имовину Црногорске митрополије.

Расколничке групе, уз подршку политичког руководства у Кијеву на агресиван начин покушавају да у потпуности дискредитују слободу вјерника Московске Патријаршије. Државни врх Украјине охрабрени подршком Европске Уније и Америке врши притисак на Васељенскога Патријарха Вартоломеја са циљем признања «Самосталне помјесне украјинске православне Цркве».

Учесници конференције позивају све помјесне православне цркве да осуде неканоске покушаје стварања «самосталне помјесне украјинске православне Цркве», те исто тако и неканоске активности расколничких присталица у Црној Гори, који несумњиво доприносе рађању нових раздора и раскола у православном свијету.  

Изражавајући жаљење и саосјећање за трагичним догађајима кроз који данас пролази братски украјински народ, учесници конференције позивају на јединство и мир у име светости и истинитости Православља.

Узимајући у обзир важност и актуелност свих проблема који су била размотрени на конференцији, а у циљу стварања основа за дугорочни рад на пољу очувања православнога идентитета, учесници конференције су изразили потребу за стварањем међународне групе експерата по питањима очувања православног идентитета и супростављању идеологији агресивнога секуларизма.

 

Бања Лука, 01.03.2018.

Предсједник

Чанковић Дане

Последњи пут ажурирано ( четвртак, 01 март 2018 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 34 гостију на вези
БЕСПЛАТНЕ РЕКЛАМЕ И ОГЛАСИ ПРИЛОЖНИКА САЈТА

ОБЈАШЊЕЊЕ:
ОВДЕ:

 

 

ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ

 

"Тешко је замислити хришћанина да под оваквом претњом може бити неутралан, а два пута теже замислити православног Србина, да може стајати по страни и безучасно посматрати борбу између крстоносаца и крстоломаца. Бити неутралан,  није одлика српског народа".
Свети Владика Николај


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.