header image
НАСЛОВНА СТРАНА arrow СВЕТ ОКО НАС arrow Србија у закон уводи еутаназију
Србија у закон уводи еутаназију Штампај Е-пошта
четвртак, 30 мај 2019

 Право на достојанствену смрт, уз строго прописане услове, имали би оболели од тешких и неизлечивих болести, предвиђа будући грађански законик

          Будући грађански законик легализоваће право на достојанствену смрт, сазнаје „Политика”. После две године расправе владина комисија за израду овог законика одлучила је да у последњој верзији преднацрта пропише одредбу о могућности да оболели од тешких и неизлечивих болести заврше живот на достојанствен начин, својом одлуком или уз сагласност најближих.

„Право на еутаназију, као право физичког лица на сагласни, добровољни и достојанствени прекид живота, може се изузетно остварити, ако се испуне прописани хумани, психосоцијални и медицински услови. Злоупотреба права на еутаназију ради прибављања неосноване материјалне или друге користи представља основ за кривичну одговорност”, наводи се у члану 86 преднацрта грађанског законика.

– Ако закони гарантују право на достојанствен живот човека, онда би требало да омогуће и право на достојанствен завршетак живота. Тешко и неизлечиво оболели имао би могућност да одлучи о престанку агоније и стања које је тешко подношљиво и изазива само муке и сажаљење. Комисија је спремна да преузме одговорност за овакав предлог и очекује да ће у јавној расправи бити озбиљних и јаких аргумената за и против еутаназије – каже проф. др Миодраг Орлић, који је на челу комисије за израду законика.

О легализацији еутаназије у Србији први пут ће се јавно расправљати следеће недеље на саветовању „Будвански правнички дани”, од 2. до 6. јуна, које организује Савез удружења правника Србије и Републике Српске.

Најављено је да ће бити донет посебан закон који ће прецизно уредити услове и поступак за остваривање права на еутаназију. Такође, биће неопходне и промене у Кривичном законику, који прописује кривично дело убиства из самилости. Легализација еутаназије довешће до брисања ове инкриминације, али ће бити потребно да се другачије предвиди кривична одговорност за случајеве злоупотребе.

– Ова новина изазвала је посебну пажњу не само правника, већ и лекара, психолога и других стручњака, са којима је комисија обавила разговоре. Реч је о људском праву које се поштује у многим земљама у свету. Наравно, волели бисмо да нико нема потребу за доношењем одлуке о еутаназији, али тешки случајеви намећу потребу да се омогући такво право. У доношењу одлуке и извршењу еутаназије у сваком конкретном случају треба да учествују и правници и лекари и психолози, а многи од њих нису спремни да на овај начин одлучују о животу и смрти – каже Ратомир Слијепчевић, секретар комисије за израду преднацрта грађанског законика.

Одлука о еутаназији не може се донети без сагласности онога о чијем је животу и смрти реч, али у случајевима када су људи без свести сагласност могу дати законски заступник и чланови најближе породице.

– Право на достојанствену смрт представља својеврсно право физичког лица на сагласни, добровољни и достојанствени прекид живота, под стриктно предвиђеним законским условима и уз неопходно и апсолутно поштовање аутономије воље особе која жели да искористи ово право. Досадашњи председник комисије за израду грађанског законика, академик проф. др Слободан Перовић, који је преминуо у фебруару ове године, био је против увођења еутаназије, јер је сматрао да још није сазрела свест о потреби легализације овог права – наводи Слијепчевић.

Веома строги услови, који ће бити прописани посебним законом, требало би, наглашава, да спрече сваку злоупотребу овог права, чија је сврха да умањи значајне психичке, социјалне и материјалне штетне последице људима који се налазе у изузетно тешкој ситуацији услед неизлечиве, односно смртоносне болести.

Поред несумњиво изражене жеље заинтересоване особе, процедура за остваривање права на еутаназију укључује и мишљење стручњака медицинске струке, психолога и социјалних радника, која ће они доставити суду. Коначну одлуку доносио би суд, а еутаназију би извршавали, како каже наш саговорник, специјализовани медицински сарадници.

Хумана смрт у великом броју земаља

Право на еутаназију већ више деценија постоји у многим земљама света, у виду активне или пасивне еутаназије. У Европи то право је легализовано у Швајцарској, Белгији, Луксембургу и Холандији. Француска је крајем 2015. године донела посебан закон о седацији смртно болесних особа. У Републици Словенији чак је покренуто потписивање посебне петиције о увођењу овог права у њихов правни систем – наводе саговорници „Политике” из Комисије за грађански законик. У већем броју држава у САД и у Аустралији ово право се примењује већ више година. Канада је одобрила еутаназију одлуком свог врховног суда фебруара 2015. године.

Одлука Стразбура у случају „Ламбер”

Случај тридесетосмогодишњег Венсана Ламбера у Француској, који је после тешке саобраћајне несреће 2008. године био седам година непокретан и парализован, са тешким оштећењем мозга, определио је Европски суд за људска права у Стразбуру да 2015. године већином гласова (12 за и пет против) закључи да одлука француског суда о обустави интравенске исхране Ламбера не крши европско право. Тако је суд у Стразбуру признао људско право на достојанствен завршетак живота. То је подстакло многе земље у Европи да признају ово специфично и деликатно право личности, наглашава Ратомир Слијепчевић.

 

Извор: "Политика"

 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 33 гостију на вези
ОБАВЕШТЕЊА
ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ

 

"Тешко је замислити хришћанина да под оваквом претњом може бити неутралан, а два пута теже замислити православног Србина, да може стајати по страни и безучасно посматрати борбу између крстоносаца и крстоломаца. Бити неутралан,  није одлика српског народа".
Свети Владика Николај


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.