header image
НАСЛОВНА СТРАНА arrow СВЕТ ОКО НАС arrow Држава „Великог брата“? Шпанија почиње да прати грађане у контроверзној студији
Држава „Великог брата“? Шпанија почиње да прати грађане у контроверзној студији Штампај Е-пошта
недеља, 24 новембар 2019

 Милиони Шпанаца биће праћени ове недеље преко њихових мобилних телефона, у оквиру контроверзне владине студије, која је осмишљена ради прикупљања информација о томе где грађани путују, и у циљу „побољшања јавних усrлуга“.


Национални завод за статистику (ИНЕ) уверава људе да је осмодневни пројекат потпуно анониман, али то није зауставило забринутости због питања приватности „шпијунске државе“ и „Великог брата“.

Први јавни пројекат за прикупљање података

Три највећа шпанска оператера мобилне телефоније — „Мовистар“, „Водафон“ и „Оранџ“ — учествују у пројекту и тврде да не крше закон тако што ће податке предати Влади. Три компаније представљају скоро 80 одсто мобилних корисника у Шпанији.

ИНЕ ће прво пратити кретање људи између 18. и 21. новембра, затим 24. новембра, на Божић (25. децембра), па 20. јула и 15. августа 2020. године.

 

Уз доступне информације могуће је, на пример, видети „колико мобилних телефона има у 17 часова у одређеној улици у било којем граду са више од 15.000 људи, али не више од тога“, рекли су из ИНЕ за „Конфиденсијал“.

Становници нису одушевљени

Није изненађујуће што многи Шпанци на друштвеним мрежама нису са симпатијама дочекали идеју.

„Нисам вам дао сагласност, пљачкате ме одговарајућом добити телефонских компанија“, написала је једна особа, саветујући Шпанце да траже телефонске компаније које не учествују у студији.

Један твитераш одговорио је на објаву ИНЕ о студији са детаљима његовог распореда за дан „како би ’великом брату‘ олакшао живот, док су други рекли да би, ако Влада жели информације о путовањима грађана за попис становништва, требало то да траже, пре него што их „украду“ кроз такву студију

Неки људи су рекли да ће током студије своје телефоне ставити у авионски режим. Шпански медији су такође објавили информације које објашњавају како корисници телефона могу да избегну праћење у предвиђеним терминима.

Трагачи ће прецизно анализирати податке

Да би спровела истраживање, агенција је поделила земљу у 3.200 ћелија, са преко 5.000 људи у свакој. Трагачи ће моћи да сазнају колико телефона има у свакој ћелији у одређено доба дана. Прво ће се анализирати телефони између поноћи и 6 часова ујутро, како би се дешифровали корисници телефона, а затим поново између 9 и 18 часова, да би се открило где раде или одлазе током дана.

Резултати ће бити коришћени у попису 2021. године и откриће које се руте путовања најчешће користе, које локације се најчешће користе за одмор, као и информације о томе колико људи ради или студира на великим удаљеностима од својих домова. Влада ће платити сваком од три главна оператера око 500.000 евра за приступ вредним информацијама, наводи се у извештају.

 

Извор: "Спутњик"

Последњи пут ажурирано ( недеља, 24 новембар 2019 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 26 гостију на вези
БЕСПЛАТНЕ РЕКЛАМЕ И ОГЛАСИ ПРИЛОЖНИКА САЈТА

ОБЈАШЊЕЊЕ:
ОВДЕ:

ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ"

 

 + + +

 ОНЛАЈН ПРОДАЈА ГАРДЕРОБЕ

„ТЕШКЕ БОЈЕ“


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.