ПАТРИЈАРХ ЈЕРУСАЛИМСКИ ТЕОФИЛ III НА ЕКУМЕНСКОЈ МОЛИТВИ У ЈЕРУСАЛИМУ
Демонстрирајући верско јединство током пандемије коронавируса, духовне вође водећих верских заједница у Израелу, окупили су се 22.04. у хотелу краљ Давид у Јерусалиму, са погледом на стари град,да би читали заједничку молитву Богу (коју су саставили главни рабини Израела)за здравље и за ублажавање патње коју је свет доживео због пандемије коронавируса.
Ово је био први пут да су се све духовни вође Израела окупили на једном месту да читају исту молитву. Овај међуверски догађај организован је у сарадњи с главним израелским рабинатом, израелским министарством спољних послова, израелским министарством унутрашњих послова, Светским већем верских вођа и различитим јеврејским и не-јеврејским организацијама.
Присутни су били главни рабин Сефарда Yitzhak Yosef;; главни рабин Ашкеназа David Lau; патријарх jерусалимски Теофил III; апостолски администратор јерусалимске латинске патријаршије надбискуп Pierbattista Pizzaballa; главни поглавар организације имама из јужног Израела, имам шеик Agel Al-Atrash и духовни вођа Друза шеик Mowafaq Tarif.
Верски лидери су се такође изјаснили против ксенофобије и расизма, за које су рекли да су у порасту током пандемија коронавируса.
Након заједничког рецитовања молитве, рабинDavid Lau је прокоментарисао да се Библија односи на Јерусалим као кућу молитве за све народе.
„Болест не прави разлику између Јевреја и не-Јевреја, мушкараца или жена, тако да смо дошли заједно и на различитим језицима, али једним срцем, да тражимо од Бога да се епидемија заустави, да се болесници опораве, да се нико не разболи и да се радост врати у наш свет “, рекао је Lau.
Рабин Yitzhak Yosef је изјавио „да је све од Бога и да све што Бог чини је најбоље, додајући да је пандемија тражила од човечанства да се пробуди, ојача у односима између људи, између човека и Бога, молећи се Богу да заустави ову болест“.
Надбискуп Pizzaballa је, такође, приметио библијски опис Јерусалима као куће молитве за све народе, и рекао да је стога важно да се ми овде у Јерусалиму молимо за све људе заједно, примећујући да пандемија не познаје границе расе, религије или политичке: „Ова ситуација је омогућила нешто сасвим друго, а то је да Јевреји, муслимани и хришћани заједно изговоре исту молитву, и надам се да ће се ово наставити и после коронавируса, јер морамо овде у Јерусалиму да се заједно молимо за све народе света“.