header image
НАСЛОВНА СТРАНА arrow СВЕТ ОКО НАС arrow Иван Трајковић: О, како су сви лепи и сретни на друштвеним мрежама
Иван Трајковић: О, како су сви лепи и сретни на друштвеним мрежама Штампај Е-пошта
субота, 06 јун 2020

 (Не)реалан изглед који се промовира на друштвеним мрежама највише утиче на оне који те мреже највише и користе - младе људе.

Колико објава на друштвеним мрежама имате? Колико слика на Инстаграму? У просеку, ако користите Фејсбук више од пет година, имате око десет хиљада објава. Са друге стране, просечан Инстаграм корисник има око 250 фотографија.

Ако често ухватите себе и људе из ваше околине у бескрајном листању објава пријатеља, нисте једини - стотине милиона људи сваког дана проведе више од сат времена 'скролујући'. А оно што ваши пријатељи, селебритији и медији објављују на овим мрежама и те како има утицај на ваш живот, чак иако нисте тога свесни.

Телевизија и штампани медији су годинама оптуживани да промовишу нереалне стандарде изгледа кроз компјутерски обрађене фотографије познатих личности. Иако је многима јасно да нико тако не изгледа у стварном животу, око тога се створила читава субкултура, а сваки магазин је имао свог Пхотосхоп уметника. Појавом и великом популарношћу друштвених мрежа, ови нереални стандарди су постали - нова норма.

Ружичасти филтер

Ако вам термини Clarendon, Gingham, Lark, Reyes ништа не значе, будите ипак сигурни да они обликују велики део онога што видите на свом смартфону или рачунару. Ови Инстаграм филтери могу додати разне изгледе вашим селфи фоткама. Или сликама вашег кућног љубимца. Имате и црно-бели ефекат, прикладно назван Моон. Па онда Lo-Fi, за изглед као са старог филм фото апарата. И то је тек почетак.

Последњих пар година се појавило и ново занимање - социал пхотограпхер, тј. фотограф за друштвене мреже. Сваки бренд и компанија који држи до себе, сваки спортиста, сваки медиј (а доста медија постаје онлине-онлy, само са интернет издањем), па чак и огроман број политичара, државних служби и локалних институција - имају налог на друштвеним мрежама, те им је потребно и адекватно презентовање.

Бијег у виртуелни живот

Универзитет Станфорд је прошле године спровео истраживање у коме је учествовало 227 жена старости од 19 до 45 година. Закључак - чак 208 испитаница је признало да упоређују себе са објавама јавних личности и пријатељица на друштвеним мрежама, а више од половине је рекло и да се осећа лоше када види објаве о новој гардероби или шминки. Стручњаци ово називају 'оне-аспецт лифе', објашњавајући да ми и несвесно процењујемо друге, а вреднујемо себе у односу на њихове објаве. На Универзитету Новог Јужног Велса, од 160 испитаника, 98 осто је навело да се осећа лоше када види објаве из фитнес центара или козметичких салона.

Иако је већина корисника потпуно свесна да готово свако на мрежама жели да прикаже себе у најбољем светлу, те да  често објаве немају везе са стварним животом, наша подсвест нас чини нервознима, а неки и отворено 'завиде' на бољем аутомобилу, новим патикама, скупом лаптопу. Присутан је и обрнути феномен 'вишка самопоуздања' - зато и видите брдо фотографија новог (или половног) аутомобила који је неко купио, стотине фотографија са рођендана или свадби.

Инстаграм због Инстаграма

(Не)реалан изглед који се промовише на друштвеним мрежама највише утиче на оне који те мреже највише и користе - младе људе. Многи истраживачи сматрају и да овакве објаве могу имати 'кумулативни' ефекат на конзументе тих садржаја, те да на крају доводе до депресије и озбиљних психолошких поремећаја.

Нема сумње да селебрити личности, инфлуенсери, произвођачи гардеробе, шминке, технолошки брендови - сви они користе друштвене мреже како би се максимално промовисали, те створили ауру 'савршенства'. Немогуће је не приметити савршен изглед, тен, фризуре, сатове, аутомобиле у бескрајном низу објава. Ако вам се то чини мало нереалним, то је због тога што то и јесте! А разлог зашто нико тако не изгледа у стварном животу је најчешће - обилна употреба Photoshopa. Или неког другог софтвера. Наиме, постоји (буквално) на хиљаде апликација за обраду фотографија, додавање филтера и ефеката, па чак и за прављење уметничких дела од ваше фотографије. Ево једног примера - апликација YouCam Makeup користи вештачку интелигенцију (Ai, artifficial intelligence) како би у реалном времену препознала ваше лице и понудила вам нови начин за шминкање. Такође, ова апликација може да вам покаже и другачију боју косе и нову фризуру. Апликација може и да „учи“ тако да што је више користите, резултати које даје су све бољи (и реалнији). Колико је само ова једна апликација популарна, говори и то да је до сада преузета више од сто милиона пута.

Не вјерујте својим очима

Да све ово буде још невероватније, побринула се и нова генерација друштвених мрежа, попут ТикТок-а и Snapchata. Све што важи за Инстаграм фотографије - овде се пење на једну степеницу изнад, те додаје и видео записе, и то у реалном времену. ТикТок све то комбинује и са популарним музичким нумерама, а о популарности довољно говори чињеница да и локалне музичке звезде и звездице из регије имају и по неколико ТикТок налога, те да им он постаје главно средство за промоцију нових песама и музичких спотова.

Студија објављена прошле године каже да већина тинејџера као посао из снова наводи - YouTuber или, како они воле да кажу - креатор онлајн садржаја. На другом месту је (гле чуда) музичар или музичка звезда, а на трећем (врло извесно) - астронаут!

 

Извор: „Ал Џазира“

 

Последњи пут ажурирано ( субота, 06 јун 2020 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 33 гостију на вези
БЕСПЛАТНЕ РЕКЛАМЕ И ОГЛАСИ ПРИЛОЖНИКА САЈТА

ОБЈАШЊЕЊЕ:
ОВДЕ:

ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ"

 

 + + +

 ОНЛАЈН ПРОДАЈА ГАРДЕРОБЕ

„ТЕШКЕ БОЈЕ“


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.