header image
НАСЛОВНА СТРАНА arrow АПОКАЛИПСА arrow Старац Сава Светогорац: Многи се причешћују на осуду (извод из интервјуа)
Старац Сава Светогорац: Многи се причешћују на осуду (извод из интервјуа) Штампај Е-пошта
среда, 17 март 2021

 Обратите пажњу на то да ли имате неких препрека за Свето Причешће,

зато што се – ако се недостојно причешћујете –  можете разболети, па чак и умрети."

Свети Атанасије Камакиотис

...Упражњавање умне молитве – то је критеријум по коме се може судити о црквености човека и његовој припадности Цркви.

Прот. Петар Хирс: Ово су кључне речи за разумевање зашто се многи људи причешћују Светим Тајнама, али након тога се не мењају. То значи да су к Светој Тајни Причешћа приступили неприпремљени. Професор Димитрије Целигиндис каже да је једини разлог зашто се налазимо у садашњој ситуацији и страдамо тај што су се људи годинама недостојно причешћивали Светим Христовим Тајнама, а да за то нису били спремни.

Архимандрит Сава: Многи се причешћују на осуду. Тако је. Свети Оци кажу да многи људи уопште не би требало да прилазе Путиру: „Нека не приступа онај ко има злобу, лукавство, крађу, пљачку, мржњу према ближњима, среброљубље, пијанство, тврдичлук, содомију, завист, ко живи у прељуби или блуду, лопов или клеветник и издајник“.

Прот. Петар: Ко може да одлучи да ли ће човеку допустити да се причести? Ко одсеца оне који не смеју да приступе Путиру? Епископи и свештеници?

Архимандрит Сава: Да. Човек мора да се исповеди и добије разрешење од духовног оца. Свештеник је одговоран за одобрење или забрану човеку да се причести. Ово је велика одговорност. Али данас свештеници...

Прот. Петар: Старче, за све године моје службе ја нисам видео ни један случај да је некоме забрањено да се причести. У цркви никоме то није ускраћено. Нема никаквих ограничења...

Архимандрит Сава: Некада је у граду Амарусиону у близини Атине живео свештеник по имену о. Атанасије Камакиотис. На крају је он проглашен светим, његова келија у граду Дросји точи свето миро и благоухани. Пре сваке Литургије, он је излазио пред паству и говорио: „Обратите пажњу на то да ли имате неких препрека за Свето Причешће, зато што се – ако се недостојно причешћујете –  можете разболети, па чак и умрети. О томе је записано у Светом Писму.“ Те препреке (за причешће) сам већ навео горе.

Прот. Петар: Данас се неки верници не могу причестити месец дана, па чак ни месец и по дана због карантина. Шта да раде? Ово ће бити последње питање у данашњој емисији. Како могу да живе хришћанским животом док се цркве поново не отворе? Прво, да ли треба да пронађу неко место где се служи Божанска Литургија?

Архимандрит Сава: Тачно. Али то није све. Хвала Богу, неки свештеници и даље служе, али у тајности. Сваки верник треба да тражи могућност личног општења са таквим свештеником (не телефоном или преко друштвених мрежа); потражите исправне свештенике који врше Литургије у тајности, као у древна времена, када су се људи окупљали у катакомбама да би окусили Лек Бесмртности. Не постоји други излаз у време прогона. А ако нас Господ позове на мучеништво, ми ћемо спремно жртвовати свој живот, јер ми живимо у Христу.

Прот. Петер: Истовремено се бојим искушења с десне стране. Имам у виду, да не треба журити да се епископи и свештеници оптужују за отпадништво, јер они сами могу бити у недоумици и наћи се у тешкој ситуацији. Људи треба да подржавају свештенике и епископе и да стоје с њима раме уз раме, подстичући их да чине праву ствар. Зар не?

Архимандрит Сава: Да.

Прот. Петар: Не треба кривити свештенике који се још нису одлучили и пројављивати непријатељство према њима. Ово је такође погрешно.

Архимандрит Сава: Да. Али у исто време, требало би да будемо веома опрезни и да покажемо послушност само правоверним свештеницима. Током земаљског живота наших васељенских Учитеља и Светитеља, Светог Василија Великог, Светог Јована Златоустог и Светог Григорија Богослова, хришћана је било још увек прилично мало. Кад је Свети Григорије Богослов стигао у Цариград, све храмове су заузели аријанци. Тада је такође било тешко.

Прот. Петар: Али ово је било „златно доба“ хришћанства... али чак и тада је било мало правоверних јерарха. Већина су били аријанци.

Аримандрит Сава: Тачно. Тада су многи епископи лако отпадали. Један епископ је чак био у сачекуши на путу  са намером да убије Светог Јована Златоустог, након што је он осуђен на прогонство. Можете ли замислити? Овај владика је био прави злочинац. Нажалост, недостојни свештенослужитељи су се сретали не само у прошлости, већ их има и сада. Наш задатак је да тражимо истинске свештенике. Ако је потребно, ради сусрета са добрим свештеником, треба да пређемо и стотине километара како би нам он помогао да живимо у Христу.

Прот. Петар: Хвала вам пуно на разговору, Старче, и на садржајним одговорима. Надам се да сте успели да досегнете срца многих верника и укрепите их у светој вери Христовој, тако да се они не плаше и имају храбрости да се суоче са данашњим изазовима.

Архимандрит Сава: Хвала и Вама на позиву. Христос воскресе!

Прот. Петар: Ваистину Христос воскресе! Амин.

    

Напомена: Разговор вођен у јуну 2020. године.

 

Преузето са: „Трост скорописца“

Превод са руског и приређивање: „Борба за веру“

 

Повезани текстови:

-   Ексклузивно: Интервју с архимандритом Савом Светогорцем (1)

- Ексклузивно: Интервју с архимандритом Савом Светогорцем (2) 

 - Интервју са архимандритом Савом Светогорцем (крај) 

 - Ексклузивно: Архимандрит Сава Светогорац: Данас се суочавамо са новом јересју 

 

Последњи пут ажурирано ( четвртак, 18 март 2021 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 11 гостију на вези
БЕСПЛАТНЕ РЕКЛАМЕ И ОГЛАСИ ПРИЛОЖНИКА САЈТА

ОБЈАШЊЕЊЕ:
ОВДЕ:

ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ"

 

 + + +

 ОНЛАЈН ПРОДАЈА ГАРДЕРОБЕ

„ТЕШКЕ БОЈЕ“


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.