header image
НАСЛОВНА СТРАНА arrow СВЕТ ОКО НАС arrow Апокалипса у току
Апокалипса у току Штампај Е-пошта
среда, 23 септембар 2009

Новитети у нашем здравству

Жене без партнера могу на вантелесну оплодњу

Аутор: Иван Мишковић | Фото:Г.Срданов | 23.09.2009. - 08:10

Image        И жене које живе без брачног партнера у Србији моћи ће да се лече од неплодности подвргавањем вештачкој оплодњи. То је главна новина коју доноси Закон о лечењу неплодности поступцима биомедицински потпомогнутог оплођења, који је ступио на снагу почетком месеца.

Наше грађанке које не могу да затрудне природним путем и не живе у заједници, али жарко желе да добију дете мораће да сачекају да се формира управа за биомедицину и оснују банке полних ћелија, што се не очекује пре пролећа 2010. године. Оне ће морати да добију и специјалну дозволу Министарства здравља и министарства надлежног за породицу, уз обавезни предуслов пунолетства и пословне способности.

Према новом закону, право на вештачку оплодњу и даље првенствено имају супружници и ванбрачни партнери, под условом да брачна, односно ванбрачна заједница постоји у моменту уношења полне ћелије, односно ембриона у тело жене. Међутим, захваљујући амандману који су поднеле народне посланице Снежана Стојановић-Плавшић, Александра Јерков и Гордана Чомић, ту могућност су добиле и жене које су саме.

Жене које могу да остану трудне на природан начин неће имати право на вештачко оплођење, објашњава Зорица Павловић, помоћница министра здравља за „Блиц“.

- Жена која жели вештачку оплодњу подноси захтев некој од надлежних здравствених установа, које тек треба да одредимо. Давалац полних ћелија је анониман, а жена једино може да зна да ли је реч о белцу. Један донор може да остави полну ћелију само у једној банци. Да би се спречило дуплирање донора, прецизне податке о свима њима водиће Управа за биомедицину - објашњава Зорица Павловић.

Дете које је на овај начин зачето, додаје она, неће имати никакве податке о оцу. У тренутку када репродуктивно сазри, моћи ће да добије информацију о донору само у смислу отклањања могућности да момак, односно девојка с којом је у вези има истог оца, што ће моћи да провери у Управи за биомедицину.

Име свог биолошког оца та деца пак никад неће сазнати, јер ће подаци о донору бити службена тајна. У Управи за биомедицину ће постојати само шифрирани подаци о донорима, а њихово одавање третираће се као кривично дело.

Највећи број поступака вантелесне оплодње сада се уради у три државне и шест приватних болница са којима Републички завод за здравствено осигурање има уговор. Од државних болница, то су Институт за гинекологију и акушерство Клиничког центра Србије, Гинеколошко-акушерска клиника „Народни фронт“ и Гинеколошко-акушерска клиника Клиничког центра Нови Сад. Цена једног третмана је од 270.000 до 290.000 динара, а Републички завод за здравствено осигурање покрива све трошкове - процедуру, лекове, анестетике, хормоне, све анализе, санитетски и други потрошни материјал. Због малог капацитета болница у којима се овај процес обавља држава је одлучила да у програм бесплатне вештачке оплодње укључи и шест приватних клиника.

У Србији засад не постоји национална статистика о вантелесној оплодњи, па самим тим ни прецизни подаци о броју успешних и неуспешних поступака, каже за „Блиц“ доц. др Елиана Гаралеић, начелница Одељења за вантелесну оплодњу у ГАК „Народни фронт“. Процењује се да сваки пети пар у Србији има проблем са природним зачећем детета. Наша саговорница додаје да нема ни стриктних правила код кога ће вантелесна оплодња успети.

Нови закон о вештачкој оплодњи и могућност за саме жене у Србији поздравља и Вера Тотић, председница Удружења самохраних мајки које окупља самохране родитеље са ванбрачном, признатом или непризнатом децом.

- У Удружењу самохраних мајки има деце која не знају оца, али много лепше живе од неких која га знају - каже она.

Тотићева верује да је добро и што тако зачето дете све до зрелог доба неће моћи да сазна ко му је отац, као и то што донор полне ћелије неће никад сазнати ко је његов потомак.

________________

Нада за многе жене

- Била сам у браку седам година. Бивши супруг и ја покушавали смо да добијемо дете. После многобројних и мучних анализа и хормонских терапија, нисмо успели. Наш брак се завршио разводом у периоду кад смо покушавали да уштедимо паре за вештачку оплодњу. Нови Закон о вештачкој оплодњи изнова ми нуди шансу да се остварим као мајка јер тренутно немам партнера с којим бих пожелела да оснујем породицу - каже Маријана К. (37) из Београда.

 

Законом забрањено

- није дозвољена вештачка оплодња искључиво ради научних истраживања

- забрањене су сурогат мајке

- није дозвољена употреба мешовитих полних ћелија од два или више донора

- забрањена је употреба репродуктивних ћелија донора који није жив у моменту оплодње, осим ако је он за живота дао такву сагласност

- нема могућности за избор наследних особина као што су боја очију, степен интелигенције...

http://www.blic.rs/drustvo.php?id=112004

Последњи пут ажурирано ( среда, 23 септембар 2009 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 63 гостију на вези
ОБАВЕШТЕЊА
ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ

 

"Тешко је замислити хришћанина да под оваквом претњом може бити неутралан, а два пута теже замислити православног Србина, да може стајати по страни и безучасно посматрати борбу између крстоносаца и крстоломаца. Бити неутралан,  није одлика српског народа".
Свети Владика Николај


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.