header image
НАСЛОВНА СТРАНА arrow СВЕТ ОКО НАС arrow Ђукановић: Српска православна црква реметилачки фактор и у Црној Гори и у региону
Ђукановић: Српска православна црква реметилачки фактор и у Црној Гори и у региону Штампај Е-пошта
уторак, 22 март 2022
       "Као што је антиисторијски чин напад Русије на Украјину, тако је и антиисторијска одлука Кремља да Црну Гору сврста у непријатеље Русије. Бити данас против рата који Русија води против независне европске државе Украјине, против једног од Русима најближих народа, питање је не само части и националног достојанства, него и здравог разума", рекао је Ђукановић за грчки дневни лист "Катимерини", преноси РТЦГ.

Он поручује да "Црна Гора никад није била, нити је непријатељ Русије, већ је против таквог антицивилизацијског бесправног насилничког понашања".

"У новијој европској историји нијесмо имали примјер сличан украјинском рату. Московски стратези већ задовољно поручују 'да се Украјина вратила Русији', 'да ће бити преуређена и враћена у своје природно стање дијела Руског свијета'", рекао је он.

На питање да ли је могуће преливање украјинске кризе на Западни Балкан, Ђукановић је рекао да "кроз сву историју Балкана није никада био проблем да се нађе повод за нови рат".

"Поред неријешених питања заосталих још из времена распада Југославије, плодно тле за деструкцију је и застој у европској интеграцији цијелог региона последњих година. То храбри и јача ретроградне снаге које не виде будућност наших земаља у Европској унији. Босна је и даље нефункционална, српски ентитет константно пријети сецесијом. Дијалог Београда и Приштине врти се у круг. Сјеверна Македонија и Албанија још нијесу отвориле преговоре о приступању. У Црној Гори већ 5-6 година притиснутој великосрпском и руском деструкцијом имамо политичку кризу којој се не назире крај. Противници њеног европског и евроатлантског пута у међувремену су од опозиције постали дио власти, и изнутра подривају институције система. Да иронија буде већа, то је урађено не само политиком, тј. националистичким ангажманом Српске православне цркве, која је реметилачки фактор и у Црној Гори и у региону, него и уз подршку појединих западних партнера који нијесу видјели и још увијек довољно не виде деструкцију трећих страна заогрнуту флоскулама о демократском напретку друштва. Пројекат 'Руског света' се на Балкану зове 'Српски свет', а Црна Гора сматра се његовим природним дијелом", додао је Ђукановић.

"Покушај државног удара у Црној Гори 2016. био је тек наговјештај украјинских страхота којима свједочимо."

"Русија обнавља своју историјску пуноћу, окупља руски свијет у његовој свеукупности руса, белоруса и малоруса – како ратни поход Русије на Украјину ових дана види један од промотера њених империјалних амбиција. А митрополит цркве Србије у Црној Гори истовремено изјављује да су 'догађаји у Украјини посљедице безбожништва' и да је 'Црна Гора пројектована да буде мала Украјина'. Слиједи Руску цркву која безрезервно подржава инвазију на Украјину", рекао је Ђукановић.

"Медијска инфраструктура, уз обилату финансијску подршку за такво дјеловање, већ одавно је постављена у региону. Центри су у Београду и Бањалуци, одакле активност шире на Црну Гору и цијели регион. Србија је нажалост отворени прокси Кремља на Западном Балкану. Београд је једна од ријетких европских пријестоница, ако не и једина, која није осудила руску агресију, и која се није придружила политици санкција Европске уније, иако је земља кандидат. Прича о неутралности је прича за малу дјецу", додао је Ђукановић.

 

Извор: "Восток"

 

Последњи пут ажурирано ( уторак, 22 март 2022 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 37 гостију на вези
ОБАВЕШТЕЊА
ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ

 

"Тешко је замислити хришћанина да под оваквом претњом може бити неутралан, а два пута теже замислити православног Србина, да може стајати по страни и безучасно посматрати борбу између крстоносаца и крстоломаца. Бити неутралан,  није одлика српског народа".
Свети Владика Николај


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.