header image
НАСЛОВНА СТРАНА arrow СВЕТ ОКО НАС arrow Маршал Жуков - мој отац (изводи из биографије)
Маршал Жуков - мој отац (изводи из биографије) Штампај Е-пошта
петак, 06 мај 2022

 Када ме замоле да говорим о оцу, ја се увек, у мислима, враћам селу - драгом његовом срцу, његовим сељачким коренима, његовим родитељима, томе што га је духовно хранило читавог његовог живота.

Мој отац Георгије Жуков је рођен 19. новембра по јулијанскиом календару (2. децембра по новом) 1896. године у селу Стрелковка (Стрелковшчина, тако га је он понекад звао, по старом), Угодско-Заводска општина, Малојарославски срез у Колужској губернији, у породици сељака Константина Артемјевича Жукова у Устније Артемјевне. Константин Артемјевич је био нахоче: пронађен је са три месеца на прагу сиротишта у Москви, уз њега су нашли поруку: „Мог сина назовите Константин“. Сада се у овој згради, на обали реке Москве, налази „Академија ракетних снага стратешке намене“ која носи име Петра Великог. (Отац је, иначе, био један од зачетника стварања овог рода Оружаних снага). Бездетна удовица Анушка Жукова, која је живела у Стрелковки, узела је двогодишњег Константина да подиже и васпита. По њој је  настало презиме. Ни мој деда, ни касније мој отац, нису сазнали ништа о свом породичном стаблу. Можда је разлог био тај што је Константин рано, са осам година, остао без добре мајке (маћехе). Научио је обућарски занат и, по обичају, као и многи људи из тих места, отишао је у Москву да додатно заради бавећи се овим занатом.

Устиња Артемјевна, рођена Пиликхина, била је сељанка из села Чернаја Грјаз, недалеко од Стрелковке. Као и многе мештанке, била је кочијаш. Била је физички јака особа, могла је да вуче вреће од осамдесет килограма. Снагу је наследила од оца, који је, како се присећа мој отац, могао да подигне коња или да га „једним трзајем ухвати за реп и стави на сапи“, а такође је сам секао и обарао храстове за градњу куће и стављао их на санке.

Породица на окупу: Георгиј Константинович, Александра Диевна, кћери Ера (стоји) и  Ела (из архива Е.Г. Жукова)

Године 1892, отприлике у 41. години, како је уписано у црквеним записима о венчању (тачан узраст је непознат), он се венчао са Устињом, којој је тада било 26 година, и обома је то био други брак, јер су били удовац и удовица. Венчао их је свештеник Василиј Всесватски. Он је и крстио Георгија као бебу, следећег дана по рођењу (такав је био обичај, због високе смртности одојчади а веровало се и да тајна крштења даје поуздану заштиту малом хришћанину који улази у живот пун опасности – добија и анђела чувара и небеског заштитника, чије му је име и дато). Крштени кумови малог Јегорке (надимак) били су: сељак, из села Угодски Завод, Кирил Сорокин и девојка из села Стрелковка, Татјана Петина. Отац је добио име у част Светог великомученика Георгија Победоносца, римског војсковође, храброг војника, који је прихватио муке и смрт због исповедања вере Христове. Хришћанско име тајанствено повезује човека са тим светитељем, чије име носи!

Не једном сам се морала сударати с тим, зато што су људи нагађали и стварали нетачне претпоставке, зашто је мој отац назван Георгије. Понекад мораш да читаш о најневероватнијим, чак злонамерним измишљотинама. А поента је у томе што се по православним канонима детету даје име осмог дана од дана рођења. Отац је рођен 19. новембра по јулијанском календару (2. децембра по новом). Може се погледати у православном календару и уверити – сећање на великомученика Георгија празнује се 26. новембра, после осам дана.

Чувени историчар и књижевни критичар Вадим Валеријанович Кожинов писао је о имену мог оца:„Мало људи је размишљало о томе да је новорођенче добило име прослављеног староримског војсковође, пострадалог 303. године и канонизованог за свеца, познатог као Георгије Победоносац и, у народном сећању, Јегориј Храбри. Руска православна црква 26. новембра (9. децембра) прославља годишњицу освећења храма Великомученика Георгија, који је још средином 11. века подигао кнез Јарослав Мудри (крсно име му је Георгије), и у народном сећању „Чудо о змају“ се догодило тога дана - један од подвига Јегорија Храброг, који је спасао своје сународнике од злокобног гмизаваца који их је прождирао ... [1]

Нису искључене сумње у дубоки значај имена изабраног за будућег великог команданта. Многи су, зна се, носили име Георгије - Јегор? И није ли ово повезивање имена и човека пуста мистика? Међутим, у свести и понашању људи такве величине као што је Георгије Константинович Жуков, случајност и самовоља никада не владају; њихова тежња ка животном циљу (макар и неоствареном у потпуности) је исконска и свеодређујућа.

Крштеница Георгија Жукова, 20. новембра 1896. године

Заиста, може се само чудити повезаности очевог животног пута и његовог небеског заштитника.

 Значајно је да је Васкрс 1945. године пао на 6. мај, на празник Великомученика Георгија Победоносца!

Мајка будућег војсковође Устиња Артемјевна, имала је снажан карактер, који је пренела на сина, одгајала је децу у побожности и марљивости. Оца Жукова, Константина Артемјевича су поштовали у селу и уважавали његово мишљење на скуповима. Бирали су га заступника у обласној Скупштини. Његове фотографије, нажалост, нису сачуване.

Формирању личности су допринели и многи добри примери које је отац видео од детињства (то се посебно осећа у његовим сећањима).Још од малих ногу Георгије, а тада још Јегорка, спознао је шта је то узајамна помоћ сељака – у глади, у потртеби, у несрећи. Од етињства, отац је видео примере милосрђа, саосећања и спремности да притекну у помоћ онима који су запали у невољу.

О многоме говори случај који је описао отац, када он као петнаестогодишњи дечак одлучно и храбро ускаче у брвнару која је горела, и из које су се чули крици о помоћи, да би отуда извукао болесну старицу и децу. Чини ми се, ако је дечак способан за такав херојски поступак, да спаси ближњег ризикујући сопствени живот - значи да из њега израста прави мушкарац. Није случајно, како се сећа очев рођак, Михаил Михаилович Пилихин, што су Георгија већ у петнаестој години звали по имену и имену оца.

Руски сељак је одувек имао осећај личног достојанства, као, вероватно, и сећање да је човек створен по лику и подобију Божијем. Такав је био осећај и у мог оца.

Говорећи о достојанству, не може се не рећи да га је истовремено одликовала природна скромност. У њему нико никада није видео охолост, разметљивост, господство, што се често дешава код људи који су достигли неке висине. Увек је био једноставан, дружељубив и приступачан.

Отац је до краја живота помагао потребитима, али о томе није волео да прича. Благо ономе ко мисли на сиромаха (и просјака)! У дан невоље Господ ће га избавити. Господ ће га сачувати и спасти му живот; благословен нека је на земљи. И нећеш га предати вољи непријатеља његових (Пс 40,2-3). И ове речи Светог писма су из школског буквара, по коме су деца учила у парохијским школама. У близини Москве, у касну јесен 1941. године, отац, који је тада командовао Западним фронтом, возио се у свој штаб у Власихи (Перхушково) и видео две девојчице које су биле толико гладне да су бирале зрневље житарица из хране за коње. Отац је наредио да заустави ауто, схватио чија су деца (испоставило се да је њихова породица заиста била у сиромаштву), предузео мере и пре свега наредио да се нахрани ... Чини се, какав је терет тада лежао на његовим плећима, каква одговорност - судбина земље је одлучена, али не пролази поред гладних девојака које види. Отац је од детињства учио: Блажени милостиви, јер ће они бити помиловани (Мт. 5, 7).

О потписивању капитулације нацистичке Немачке:

Фелдмаршал Кајтел, који је у име Немачке потписао предају немачких оружаних снага у ноћи између 8. и 9. маја 1945. године током саме церемоније потписивања, према речима очевидаца, није скидао поглед са маршала Жукова, буквално га је прождирао очима.

С.П. Марков се присећа: „Био сам присутан у самој сали приликом потписивања акта о предаји, видео сам Кајтела, његове официре и генерале. Сећам се како је узбуђени Кајтел, беспомоћно покушавајући да одржинадменост и ароганцију, пажљиво и радознало гледао у маршала Жукова, младог команданта који је сломио кичму најмоћнијој војсци на планети. Не знам каква су осећања тада бринула фелдмаршала поражене Немачке, али је показао искрено интересовање за Георгија Константиновича, човека кога су тада називали чудотворним маршалом. У Русији, у најтрагичније време, Бог је послао таквог команданта! Није ли то изненадило Кајтела?"

Целокупну церемонију потписивања водио је маршал Жуков. Церемонију је водио оштро, на свој уобичајени ћутљив начин. Али у његовим речима, интонацијама, гестовима није било ни наговештаја повреде националног достојанства поражених Немаца. Маршал Жуков је имао овлашћење да по свом нахођењу организује потписивање акта било где у Берлину. Имао је све разлоге да одабере једну од зграда те четврти немачке престонице, где је 1760. године руски генерал Захар Чернишев прихватио кључеве Берлина које му је донео берлински магистрат у знак предаје Руском царству. Очевици су рекли да је међу официрима разних рангова било разговора о догађајима из 1760. године и многи су били за истицање историјске чињенице друге капитулације Берлина пред руским трупама. И то је било објашњиво. Немачке трупе су нанеле превише туге и патње народу Русије 1941-1945. Ипак, отац је поштедео национално памћење Немачке - морамо одати признање његовом такту и великодушности. (Годину и по касније Кајтел је обешен пресудом Нирнбершког трибунала).

С.П. Марков је такође рекао: „После церемоније потписивања најављена је кратка пауза. У истој сали где је потписан акт, брзо су постављени столови и почео је банкет, где је било пуно музике и здравица, сви су певали војничке песме у хору, а Георгиј Константинович је чак заплесао руски чучањ. Током свечаног банкета, маршал је наредио да се Кајтелу донесе флаша вотке и добра ужина... Победник мора бити великодушан. (Данас видимо како Немачка узвраћа Русији...)

+ + +

 ________________

 [1]  Кнез Јарослав је 1036. године, после победе над Печенезима, основао манастир Светог Ђорђа у Кијеву и наредио широм Русије да се „створи празник“ Св. Ђорђа 26. новембра. У Русији је празник Св. Ђорђа се славио два пута годишње: 23. априла и 26. новембра, а више се поштовао јесењи празник. На данашњи дан 1769. године основан је једини војни орден у Русији, Орден Светог великомученика Георгија. Свети Георгије Победоносац је заштитник ратника. Дуго је у Русији постојао духовни стих о Јегору Храбром, у коме је св. Ђорђе је организатор руске земље. Од Димитрија Донског, Св. Георгије се сматра заштитником Москве. Нешто касније, његова слика је постала део државног грба и ту је остала до 1917. Од 1728. године слика Св. Ђорђа носи се на руским барјацима.

Марија Георгијевна Жукова је дипломирала на Московском државном институту за међународне односе, али је одустала од каријере дипломате. Свој живот је посветила раду на очевој архиви и књизи коју јој је он дао да напише. Удала се и добила сина. Према тестаменту Георгија Жукова, најмлађа ћерка је постала главни наследник, укључујући и ауторска права пренета на њу. Марија Жукова већ дуги низ година ради у издавачкој кући Сретенског манастира који је објавио књигу „Маршал Жуков - мој отац“.

 

Да ли вам се допао овај прилог? „Борба за веру“ је непрофитни православни медијски ресурс који мисионари Истину Православља и нуди бесплатну информативну услугу, која постоји само захваљујући донацијама својих читалаца.
Хвала вам на подршци и од Бога вам изобиље Његових дарова! 

Приредио за "Борбу за веру": Р.Ј.

 

Последњи пут ажурирано ( петак, 06 мај 2022 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 25 гостију на вези
БЕСПЛАТНЕ РЕКЛАМЕ И ОГЛАСИ ПРИЛОЖНИКА САЈТА

ОБЈАШЊЕЊЕ:
ОВДЕ:

ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ"

 

 + + +

 ОНЛАЈН ПРОДАЈА ГАРДЕРОБЕ

„ТЕШКЕ БОЈЕ“


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.