header image
НАСЛОВНА СТРАНА arrow СВЕТ ОКО НАС arrow Јавна тајна Е - поште
Јавна тајна Е - поште Штампај Е-пошта
недеља, 01 новембар 2009

Јавна тајна е-поште

           Кад укуцавамо СМС или састављамо е-пошту, не размишљамо да ли оно што смо написали, било да је неки пословни податак, или интимна порука, можда неће видети само очи оних којима је намењено, него и неке које су за то заинтересоване из не баш добронамерних побуда.

Америчку јавност је на то ових дана подсетио случај извесне Елене Киони која се заљубила у једног ожењеног човека, и откривши да он, поред ње, има и друге ванбрачне везе, одлучила да о томе сазна што више.

На Интернету је наишла на оглас који је нудио да јој за само сто долара обезбеди лозинку за отварање адресе е-поште њеног љубавника. За додатних сто добила је улаз и у електронску пошту његове супруге. На основу онога што је тамо прочитала, почела је да породицу узнемирава телефоном, користећи један сервис који је њен глас претварао у мушки. То је привукло пажњу овде за то надлежних служби, стално на опрезу због потенцијалних претњи националној безбедности, па су Киони тако ушли у траг. Ухапшена је због неовлашћеног упада у туђе компјутере и суд у држави Вирџинија осудио ју је на 15 месеци затвора.

Али права је реткост да је неко тако оштро кажњен због проваљивања у туђе компјутере, или хакерисања, како се то каже у компјутерском жаргону. То јесте незаконито по федералном закону, али се у законима већине федералних јединица третира само као прекршај. Шпијунирање електронских комуникација, мобилних порука (сваки СМС остаје бар за одређено време сачуван у рачунару мобилног оператера), било институционално (када се за то употребљава реч надзор) или приватно (хакерисање), постоји још откако су мобилни телефони и персонални рачунари постали свакодневица  већ више од десет година. Мало ко обраћа пажњу на сигурност таквог општења. Сви се некако уздамо у то што смо смислили неку лозинку, лаку или тешку, и уљуљкујемо се да смо тиме обезбеђени.

То је највећа заблуда компјутерске ере. Ништа што путује виртуелним путевима дигиталне планете није сигурно. Заинтересовани и квалификовани хакер ће, ако има довољно знања и стрпљења, једном ипак решити загонетку коју сте му поставили.

Поред сервиса који ће лозинке проваљивати за паре, на Интернету је у оптицају мноштво савета и бесплатних програма који заинтересованима омогућавају да завирују у туђе комуникације. Тако се краду и наше лозинке и тако наше тајне постају доступне и очима оних којима нису намењене.

У Америци се иначе не крије да бар свака пета велика корпорација има радно место читача електронске поште запослених, како би се спречило цурење пословних тајни. У е-пошту завирују и тајне службе, ако смо им на мети, али и компјутери компанија преко којих излазимо у свет Интернета, како бисмо, на основу речи које користимо, уз наше писмо пласирали и адекватне огласне садржаје.

Ако желите да нешто заиста остане тајно, не користите компјутере да то чувате или прослеђујете.

http://in4s.net/x/index.php?option=com_content&view=article&id=12814:2009-10-01-12-01-21&catid=55:nit&Itemid=171

Последњи пут ажурирано ( недеља, 01 новембар 2009 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 34 гостију на вези
ОБАВЕШТЕЊА
ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ

 

"Тешко је замислити хришћанина да под оваквом претњом може бити неутралан, а два пута теже замислити православног Србина, да може стајати по страни и безучасно посматрати борбу између крстоносаца и крстоломаца. Бити неутралан,  није одлика српског народа".
Свети Владика Николај


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.