header image
НАСЛОВНА СТРАНА arrow СВЕТ ОКО НАС arrow Још једна "теорија завере" се испуњава - Израел укида готовину
Још једна "теорија завере" се испуњава - Израел укида готовину Штампај Е-пошта
среда, 03 август 2022
       Ткз. теоретичари завјере већ дуго говоре како је план глобалних елита забранити кориштење готовине и умјесто тога увести дигиталне валуте које ће бити у потпуности контролиране. То је апсолутно обавезан корак ако желиш успоставити потпуну контролу становништва јер готовину је тешко контролирати.

Ових дана, и ова теорија завјере се остварује, и то пригодно, у ционистичкој држави Израел. А осим забране трансакција, већ најављују и забрану држања већих количина готовине. А наравно као оправдање за ове потезе користе – борбу против криминала и наводно ширење вируса преко готовине. Дакле, све се то представља као нешто за наше добро и поново се грађани морају одрећи својих слобода у замјену за „сигурност“.

Од 1. аугуста у Израелу би требао ступити на снагу нови закон који ће забранити исплате великих износа новца у готовини и банковним чековима. Циљ реформе, према изјави коју је издала израелска порезна управа, је борба против организираног криминала, прања новца и непоштивања пореза.

Према новом закону, свако плаћање твртки изнад 6.000 НИС (1.700 УСД) мора се извршити алтернативним методама, попут дигиталног пријеноса или дебитне картице. Трговање између приватних грађана који нису наведени као власници твртки бит ће ограничено на 15.000 НИС (4.360 УСД) у готовини. Ово је још један корак у израелској борби против употребе готовине. Претходно се у пословним пословима могла користити готовина до износа од 11.000 НИС (3.200 УСД).

“Желимо да јавност смањи кориштење готовине”, адв. Тамар Брацха, која је задужена за проведбу закона у име израелске порезне управе, рекла је за Тхе Медиа Лине. “Циљ је смањити флуидност готовине на тржишту, углавном зато што се криминалне организације ослањају на готовину. Ограничавањем његове упорабе, криминалне активности пуно је теже проводити.”

“Циљ је смањити флуидност готовине на тржишту, углавном зато што се криминалне организације ослањају на готовину. Ограничавањем његове упорабе, криминалне активности пуно је теже проводити.”

Мање новца на тржишту

Да би се то догодило, мора бити мање новца на тржишту.

Ури Голдман, одвјетник који је заступао клијенте у жалби против закона 2018., тврди да је главни проблем са законом то што једноставно није учинковит.

“Били смо у расправи о приједлогу закона. Подаци које смо донијели показали су да је од ступања на снагу прве фазе закона количина готовине на тржишту само расла. Јасно је да нешто не функционира”, рекао је Голдман за Тхе Медиа Лине.

Голдман је објаснио и лошу страну закона. “Када је закон усвојен, у Израелу је било више од милијун грађана без банковних рачуна. Закон би их спријечио у било каквом пословању и практички би 10 посто становништва претворио у криминалце”, рекао је.

Трговина са Западном обалом и Палестинцима остаје непромијењена

Постоје неки изузеци од новог закона: добротворне установе, које су најчешће у ултраортодоксном друштву; и трговина с Палестинцима са Западне обале, који нису грађани Израела. У случају потоњег, послови који укључују велике износе готовине бит ће допуштени, али ће захтијевати детаљно извјешће израелској порезној управи.

Брацха каже да су ове изнимке временски ограничене и имају за циљ помоћи институцијама и популацији које немају алтернативу, дајући им времена да промијене своје начине плаћања.

Голдман не мисли да ће то помоћи. “Мислим да нитко неће пронаћи рјешење”, рекао је. “Овај дио закона у основи обећава Палестинцима са Западне обале и ултраортодоксним Жидовима излаз. То је неправедно према остатку људи и сумњам да ће се то промијенити у будућности.”

Закон, изворно предложен 2015., првобитно је одобрен 2018. У свом изворном облику укључивао је чланак којим се забрањује приватно држање великих износа готовине и ограничава допуштени износ на 50.000 НИС (14.500 УСД). Иако овај чланак тада није прошао, израелско Министарство финанција намјерава га поновно ставити на гласовање у парламенту земље након надолазећих избора.

Према Порезној управи, још неколико земаља има паралелне законе, који су се показали учинковитима. Критичари, међутим, мисле да се барем један аспект мора промијенити да би закон функционирао.

“Требали би допустити људима, барем једном, да пријаве сву готовину коју имају и ставе је у банку. У супротном, готовина се можда не би користила као прије, али је још увијек вани, кружи около. Ако пронађу правни начин да то учине, то би могло покренути промјену”, рекао је Голдман о идеји за коју је примијетио да је предложена у прелиминарним расправама о закону, али никада није одобрена.

Извор:
Последњи пут ажурирано ( среда, 03 август 2022 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 39 гостију на вези
БЕСПЛАТНЕ РЕКЛАМЕ И ОГЛАСИ ПРИЛОЖНИКА САЈТА

ОБЈАШЊЕЊЕ:
ОВДЕ:

ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ"

 

 + + +

ОНЛАЈН ПРОДАЈА ГАРДЕРОБЕ

„ТЕШКЕ БОЈЕ“

 

 

 

 

 

 


 


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.