header image
НАСЛОВНА СТРАНА arrow СВЕТ ОКО НАС arrow Швајцарци забранили минарете
Швајцарци забранили минарете Штампај Е-пошта
недеља, 29 новембар 2009

29. 11. 2009. 08:07h |  Vestionline

Швајцарци забранили минарете

          Швајцарци су се на референдуму у недељу изјаснили за забрану изградње минарета у њиховој земљи, показали су први резултати гласања објављени током дана. Ова вест изазвала је сензацију у свету јер је то први пут да се у некој држави забране минарети, обавезни део исламске верске архитектуре са којег се верници позивају на молитву.

Иако је швајцарска дипломатија припремала муслиманском земље и за овакав исход многи страхују да не дође до одмазде у исламском свету сличне оној коју је доживела Данска после обајвљивања карикатура Пророка Мухамеда.

Према последњилм информацијама швајцарске телевизије и радија око 59 одсто гласача заокружуило је “да” на рефернедуму који је иницирала крајње конзервативна Народњачка странка. Предлог за забрану добио је такозвану двоструку већину, за њега је гласала већина гласача који су распоређени у већини од 26 швајцарских кантона.

Католичке и протестантске цркве као и јеврејска заједница осудиле су иницијативу за референдум поручивши да је “страх лош саветник”.

Швајцарска народна партија, највећа странка у парламенту, и хришћанске групе су приликом предлагања забране рекли да би даља изградња минарета на џамијама била први показатељ исламизације земље. Влада је пре референдума позивала грађане да одбаце предлог.

Предлог о забрани минарета би према мишљењу предлагача требало да се угради у устав. Они који подржавају забрану кажу да би наставак изградње џамија по Швајцарској значило ширење идеологије и правног система, Шеријатско право који су у супротности са швајцарском демократијом.

Међународна невладина организација, Амнести интернешнл, упозорава да би доношење такве одлуке угрозило уставну обавезу Швајцарске на обезбеди слободу верског изражавања. Додају и да је таква одлука дискриминаторска, јер се и православним Србима дозвољава да граде своје храмове.

У Швајцарској живи око 40.000 муслимана, а у целој земљи постоје само четири џамије  са минаретима. После хришћанства, ислам је најраспрострањенија религија која остаје релативно скривена од очију јавности.

Како се дешава да захтев за грађевинску дозволу за изградње минарета углавном бива одбијен широм Швајцарске постоји велики број неофицијалних простора за молитву. Већина швајцарских муслимана је из земаља бивше Југославије, а до сада није било случајева исламског екстремизма.

 

           Феминисткиње у борби против "симбола мушке доминације"

Десничарска кампања да се забрани изградња минарета на џамијама у Швајцарској добила је неочиваног савезника у облику радикалних феминисткиња, које кажу да минарети по свом облику подсећају на симбол мушке доминације и тлачење жена у исламу, пише данас британски лист "Сандеј тајмс".

Према овом листу, кампања "Стоп минаретима" наилази на нешто већу подршку међу женама него међу мушкарцима, после упозорења феминисткиња да ислам представља претњу њиховим људским правима и да би дозвола градње минарета индиректно представљала признање државе да је пракса попут насилних венчања и такозваних убистава из части, прихватљива.

Многи минарете виде као први корак ка покушају увођења шеријатског закона и страхују од губљења националног идентитета. Неке жене, које су раније увек гласале за левицу, сад су подржале забрану. Пример тога је једна учитељица, која каже да је сита муслиманских дечака који нису васпитани да поштују жене, пише британски лист.

Према "Тајмсу", један од предводника муслиманске заједнице је Албанац који каже да је реч о прљавој кампањи и покушају провокације муслимана, док се швајцарска влада брине да би земља могла да постане мета терористичких напада, а страхује и од пословних реперкусија које би ово имало на њене традиционално добре односе с арапским светом, преноси Би-Би-Си.

 

Проблеми са исламом

Последњих година многе европске земље покушавају да реше проблем растуће исламске мањине на својој територији и интеграцију муслимана у друштво. Француска се фокусирала на забрану фереџа, а у Немачкој у Келну је постојао контроверзан план да се изгради једна од највећих џамија у Европи.

http://www.vesti-online.com/Vesti/Svet/11023/Svajcarci-zabranili-minarete-

Последњи пут ажурирано ( недеља, 29 новембар 2009 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 26 гостију на вези
БЕСПЛАТНЕ РЕКЛАМЕ И ОГЛАСИ ПРИЛОЖНИКА САЈТА

ОБЈАШЊЕЊЕ:
ОВДЕ:

 

 

ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ

 

"Тешко је замислити хришћанина да под оваквом претњом може бити неутралан, а два пута теже замислити православног Србина, да може стајати по страни и безучасно посматрати борбу између крстоносаца и крстоломаца. Бити неутралан,  није одлика српског народа".
Свети Владика Николај


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.