header image
НАСЛОВНА СТРАНА arrow СВЕТ ОКО НАС arrow Синодални пут РКЦ – инструмент нове уније
Синодални пут РКЦ – инструмент нове уније Штампај Е-пошта
недеља, 10 септембар 2023

 Екуменистички успеси и унутрашње противуречности римокатоличке интернационале

По мишљењу бројних стручњака, „синодални пут (https://www.ng.ru/)” је, између осталог, мамац за православне. Католици, спроводећи једну од фаза плана за унапређење уније, стварају привид саборности у својој структури. Тако се православнима шаље сигнал – до 2025. године, РПЦ се приближава у новом руху, без тако очигледног примата власти папе и са саборном структуром, која „уклања још једну моћну препреку“ повратку у ситуација која је постојала пре 1054. године.

„Не само католици, већ и православни поглавари полажу велике наде у 'синодални пут'. Представник Константинопољске цркве, митрополит халкидонски Емануел Адамакис, у интервјуу Vatican News, рекао је да 'Православна црква са нестрпљењем ишчекује резултати Архијерејског Синода".

Адамакис је подсетио да ће 2025. године бити прослављена 1700-годишњица Никејског сабора – првог Васељенског црквеног сабора, на коме су развијене главне тезе вероучитељне доктрине следбеника Христових. Такође је усвојена формулу за израчунавање датума Ускрса. У 2025. католици и православни хришћани ће Васкрс славити истог дана, што се не дешава баш често. Према речима митрополита Емануила, ова годишњица „биће повољан тренутак за разговор о питању календара“. "Тема заједничког прослављања Васкрса постепено је постала екуменско питање од највеће важности. У ствари, како можемо сведочити истинитост централне тајне хришћанске благовести ако нисмо јединствени по овом питању? За Православну Цркву, питања везана за календар су веома акутна, а историја је показала да могу да доведу до раскола. Ако се, на овој историјској саборној основи, Васкрс слави у целом хришћанском свету једне недеље, то ће бити моћна порука сведочења и помирења", нагласио је Адамакис.

Константинопољски патријарх Вартоломеј у последње време све чешће говори о јединству са Римском црквом. Постоје чак и прогнозе да ће, ако после католичког концила дође до раскола и неке локалне цркве напусте потчињеност Ватикану, то допринети стварању верских група које ће се залагати за унију Константинопоља и Свете столице, што ће заузврат довести до стварања нове верске структуре“.

 

Да ли вам се допао овај прилог? „Борба за веру“ је непрофитни православни медијски ресурс који мисионари Истину Православља и нуди бесплатну информативну услугу, која постоји само захваљујући донацијама својих читалаца.
Хвала вам на подршци и од Бога вам изобиље Његових дарова! 

 

По материјалу са: https://www.ng.ru/

 

 

Последњи пут ажурирано ( недеља, 10 септембар 2023 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 9 гостију на вези
ОБАВЕШТЕЊА
ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ

 

"Тешко је замислити хришћанина да под оваквом претњом може бити неутралан, а два пута теже замислити православног Србина, да може стајати по страни и безучасно посматрати борбу између крстоносаца и крстоломаца. Бити неутралан,  није одлика српског народа".
Свети Владика Николај


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.