header image
НАСЛОВНА СТРАНА arrow СВЕТ ОКО НАС arrow Револуција у Ватикану
Револуција у Ватикану Штампај Е-пошта
четвртак, 05 октобар 2023

 Почиње историјско заседање, Римокатоличка црква отвара врата женама и геј паровима?

Женама ćе по први пут бити дозвољено да гласају на заседању Бискупског синода Римокатоличке цркве који је почео у среду у Риму.

Ова несвакидашња одлука потекла је из намере Ватикана да се позабави неким од контроверзних и тешких питања Римокатоличке цркве у агенди што је узнемирило многе конзервативце.

У потезу без преседана, папа Фрања је у априлу одобрио измене норми које регулишу Бискупски синод, отварајуćи пут женама да имају 54 од 365 гласова.

"За жене, ово је изузетан корак напред. Не само због ових догађаја које треба да се десе, веć зато што је црква нашла другачији начин да буде црква", рекла је за Асошијетед прес Марија Лиа Зервино, директорка Светске женске опсерваторије.

На тронедељном синоду, који ће се одржати иза затворених врата, учествоваће стотине делегата који ће се бавити неким од горућих питања са којима се црква суочава – од улоге жена до свештеничког целибата и благослова за геј парове.

Уместо да се фокусира на једну тему, као што је уобичајено, дневни ред овог синода ćе се бавити широким питањем како католичка црква може да постане инклузивнија. Промена се огледа у структури гласања, при чему је први пут омогуćено да гласају и лаици, пише Гардијан.

Нагласак је такође стављен на укључивање ставова обичних католика широм света у синоду, уз две године без преседана који су провели у испитивању верника пре самита, рекла је Кетлин Гибонс Шук из организације Women's Ordination WorldWide.

"Верујем да ćе овај синод бити другачији од било којег претходног синода. Верујем да то сигнализира отвореност за померање модела, са оног који је био веома организационо хијерархијски на онај који је мало више колаборативни, генеративнији", рекла је Гибонс Шук, чија група се дуго залагала за равноправност жена и рукоположење у католичкој цркви.

Жене од виталног значаја, али...

Католичке женске групе окупиле су се на отварању, организујуćи догађаје који се креćу од молитвених бдења до маршева испред синода. Конзорцијум од 45 про-реформских организација такође је покренуо алтернативни синод, са главним говорницима као што су бивша ирска председница Мери Мекалис и адвокатица Чери Блер, у покушају да се позабаве оним што описују као другоразредни статус жена у цркви.

Иако су жене од виталног значаја за веćи део црквеног рада, од подучавања у католичким школама до кадрова у католичким болницама, црква наставља да им забрањује да постану свештеници или приступе највишим ранговима власти.

Папа Фрања је предузео нове кораке да реши ову неравнотежу, именовавши неколико жена на високе положаје у Ватикану. Последњих недеља, неколико чланова Католичке цркве изразило је наду да би Синод могао да буде инструменталан у постављању темеља за жене да на крају постану свештеници.

Узнемирене конзервативне фракције

Међутим, овај дневни ред Синода, који позива на конкретне кораке за унапређење улоге жена и "радикално укључивање" LGBTQ+ католика и других које је црква маргинализовала, такође је узнемирила конзервативне фракције.

Ове недеље, пет конзервативних кардинала из целог света поднело је пет питања папи Фрањи, изражавајуćи забринутост да синод сеје забуну када је реч о католичкој доктрини о питањима као што су унапређење жена и црквени ауторитет.

Одлука да се женама дозволи да гласају на синоду такође је била на мети конзервативне католичке женске групе са седиштем у САД. "Желимо да нас представљају само бискупи", наводи се у саопштењу Restore Tradition.

Више од 1.000 људи је потписало изјаву у којој се упозорава да су неке од учесница које је именовао папа Фрања "заговарале јеретичке доктрине и заступале ставове супротне католичкој вери".

С обзиром на овај отпор и релативно мали број гласова понуђених женама на синоду, Гибонс Шук није очекивала да ćе синод покренути било какав монументални помак у цркви.

"Да ли заиста мислим да ćе доćи до значајних промена које ćе произаćи из овога? Иако сам оптимиста, не мислим то", додала је она. "То је постепена промена. И видим знаке наде у тој промени."

 

Да ли вам се допао овај прилог? „Борба за веру“ је непрофитни православни медијски ресурс који мисионари Истину Православља и нуди бесплатну информативну услугу, која постоји само захваљујући донацијама својих читалаца.
Хвала вам на подршци и од Бога вам изобиље Његових дарова! 

 

Извор: Euraktiv.rs

Последњи пут ажурирано ( четвртак, 05 октобар 2023 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 26 гостију на вези
БЕСПЛАТНЕ РЕКЛАМЕ И ОГЛАСИ ПРИЛОЖНИКА САЈТА

ОБЈАШЊЕЊЕ:
ОВДЕ:

 

 

ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ

 

"Тешко је замислити хришћанина да под оваквом претњом може бити неутралан, а два пута теже замислити православног Србина, да може стајати по страни и безучасно посматрати борбу између крстоносаца и крстоломаца. Бити неутралан,  није одлика српског народа".
Свети Владика Николај


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.