header image
НАСЛОВНА СТРАНА arrow ПОДСЕЋАЊА arrow Патријарх Иринеј: Нема раскола у Цркви
Патријарх Иринеј: Нема раскола у Цркви Штампај Е-пошта
среда, 27 јануар 2010

Нема раскола у Цркви

Image       МОЈЕ увођење у трон Светог Саве у Пећкој патријаршији биће 25. априла и то ће бити и почетак рада Сабора Српске православне цркве. Тамо ће Сабор почети, а наставиће се у Београду - каже Његова светост патријарх српски Иринеј, у ексклузивном интервјуу за "Вечерње новости".

У владичанском дому Епархије нишке, патријарх Иринеј, док су га чекали многи посетиоци, каже да ће у Пећкој патријаршији бити и страних гостију. Он сматра да је то добро, јер ће моћи "и сами да виде стање на Косову и шта значи Пећка патријаршија за српску цркву и српски народ".

* Многи очекују да патријарх поврати уздрмано јединство, односно саборност?

- Ми имамо у последње време неких приговора и феномена, који можда одају слику недовољног јединства. Међутим, то није тако, то је више ствар новинарског размишљања. Суштинско и право јединство у цркви постоји и никада није доведено у питање. Чак и оно што можда ствара утисак о неком нејединству је безначајно, тако да греше и они који би да уведу те новине, али и они који дају сувише јак отпор тим новинама. Присутно је неуједначено служење литургије, али неопходно је да се унифицира богуслужење.

* Руски медији пишу да се од вас очекује да цркву окренете према Европи?

Ми смо Европа од 12. века и нормално је да не можемо да будемо острво, независно од других. Сигурно немамо ништа против Европе, али не овакве каква је данас. Тражимо идеалнију, која ће поштовати вредности једног народа и која ће, истина, глобализовати неке ствари, али да се не меша у веру, културу и обичаје народа. Јер, сваки народ у ту заједницу уноси букет цвећа са разним рајским цветовима.

* Апостолски нунциј у Србији најавио је да би у Нишу 2013. године могли да се нађу поглавари свих хришћанских цркава?

- Јединствени јубилеј, обележавање 1700. годишњице доношења Миланског едикта, велика је прилика да се све хришћанске заједнице нађу на једном месту, да се сусретну Исток и Запад. Људи морају да седну и искрено разговарају, да се врате тамо где смо се, и зашто, разишли и да видимо да ли је то донело позитивне или негативне последице. Раскол је трајао хиљаду година, а и зближавање тражи време, и пре свега, искреност.

* Где ћете сада, као нови патријарх, да живите?

- До маја ћу да живим у Нишу, а потом у Патријаршији СПЦ у центру Београда, као и моји претходници, патријарси Герман и Павле.

ДИЈАСПОРА

ПАТРИЈАРХ Иринеј каже и да је једно од најважнијих питања потреба да се окупимо и повежемо дијаспору, и да наш народ, који живи на свим континентима, осети да припада јединственој цркви, држави Србији и да се враћа својим коренима.

ХВАЛА "НОВОСТИМА"

ЗАХВАЛИО бих се "Вечерњим новостима", које су до сада објективно пратиле дешавања у Епархији нишкој - рекао је Његова светост патријарх српски Иринеј.

http://www.novosti.rs

Последњи пут ажурирано ( среда, 27 јануар 2010 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 23 гостију на вези
ОБАВЕШТЕЊА
ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ

 

"Тешко је замислити хришћанина да под оваквом претњом може бити неутралан, а два пута теже замислити православног Србина, да може стајати по страни и безучасно посматрати борбу између крстоносаца и крстоломаца. Бити неутралан,  није одлика српског народа".
Свети Владика Николај


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.