header image
НАСЛОВНА СТРАНА arrow СВЕТ ОКО НАС arrow Дан ослобођења Београда о коме нисте учили у школи
Дан ослобођења Београда о коме нисте учили у школи Штампај Е-пошта
петак, 01 новембар 2024

 Било је тачно 10 сати пре подне, 1. новембар 1918, када је командант Прве армије Српске војске војвода Петар Бојовић на челу Дунавске дивизије ступио у престони Београд.

После пробоја Солунског фронта, српска војска у силовитом налету какав није виђен у дотадашњим стратегијама ратовања, ослободила је престони град баш на данашњи дан

"Радост је била неизмерна, није било ока што није засузило – неко од радости, а неко што неће свога милог видети!", записала је у својим сећањима Београђанка Наталија Аранђеловић остављајући дневнички запис о 1. новембру 1918. године - дану када је српска војска ушла у ослобођени Београд.

Престоница Краљевине Србије била је први европски град који је бомбардован у Првом светском рату. Најжешће борбе водиле су се у октобру 1915. године, када је само током једног дана на Београд испаљено око 30.000 граната. Од њих су страдали готово сви делови града.

После трогодишње окупације Београд је дочекао слободу, а њу је донела српска војска у силовитом напредовању после пробоја Солунског фронта. Прва армија коју је водио војвода Бојовић за свега месец и по дана од пробоја Солунског фронта, продрла је чак 600 километара у дубину окупиране територије, а тако брзо напредовање под борбом било је до тада незабележено у стратегији ратовања. Отуд и чувена прича да француска коњица није могла да стигне Бојовићеву пешадију.

По договору са савезницима, ослобођење Београда препуштено је српској војсци. Историчари наводе да непријатељ није имао намеру да пружа отпор и да су се у граду крајем октобра налазиле малобројне немачке трупе, спремне за повлачење. Ипак, пре него што су то учинили, задали су последње ударце граду, који је тешко пропатио током тих ратних година. Немачки војници опљачкали су све радње од Славије до Теразија, прекинули снабдевање водом и струјом, дигли у ваздух железнички мост на Сави.

Победоносни војвода Петар Бојовић дочекао је 37 година касније, 20. јануара 1945. године да га у његовој 87. године на смрт претуче група партизана, која је покушала да га исели из куће у Трнској улици 25. Његово тело на таљигама је пребачено на Новог гробље, где је сахрањен без присуства народа.

Извор: "Телеграм" канал "Евроазија"

 

 

 

 

Последњи пут ажурирано ( петак, 01 новембар 2024 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 24 гостију на вези
БЕСПЛАТНЕ РЕКЛАМЕ И ОГЛАСИ ПРИЛОЖНИКА САЈТА

ОБЈАШЊЕЊЕ:
ОВДЕ:

ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ"

 

 + + +

 ОНЛАЈН ПРОДАЈА ГАРДЕРОБЕ

„ТЕШКЕ БОЈЕ“


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.