header image
НАСЛОВНА СТРАНА arrow ПИСМА ПОСЕТИЛАЦА arrow Протојереј-ставрофор Никола С. Шкорић: Апел - труба за васпостављање црквеног јединства
Протојереј-ставрофор Никола С. Шкорић: Апел - труба за васпостављање црквеног јединства Штампај Е-пошта
уторак, 12 новембар 2024

 Као свештеник и бивши професор Богословије у манастиру Крка, а у складу са положеном свештеничком заклетвом, обрадовао сам се АПЕЛУ „Центра за заштиту хришћанског идентитета“ у Београду, упућеном јерусалимском патријарху Теофилу III (овде:), јер је послат на праву адресу.

   Епископ јерусалимски није, као епископи Старог и Новог Рима, постао предстојатељ Јерусалимске цркве на основу императорске престонице. У Јерусалиму је Христос проповедао, страдао, распет и васкрсао. „Заповедио је апостолима да се не удаљују из Јерусалима, него да чекају обећаног Оца...“ (Дела апостола 1,4). Рекао им је: „Примићете силу када сиђе Свети дух на вас и бићете свједоци у Јерусалиму... све до краја земље“ (Дела апостола 1,8).

   У Јерусалиму је „у горњој одаји“ (Дела апостола 1,13) зачет први молитвени сабор апостола и народа, који убрзо „бијаше на окупу око сто двадесет душа“ (Дела апостола 1,15), „истрајно и једнодушно на молитви и мољењу“ (Дела апостола 1,14). Тамо, у Јеруслаиму, Сабор апостола је коцком изабрао Матију за апостола, пошто се „помолише и рекоше: Ти, Господе, познаваоче срдаца свију...“ (Дела апостола 1,24). Тако је „док бијаху сви апостоли једнодушно на окупу“ (Дела апостола 2,1) испуњено Спаситељево обећање – да ће им „кад се наврши педесет дана“ (Дела апостола 2,1) послати Светога Духа „који од Оца исходи“ (Јован 15,26), а не и Сина, како погрешно уче Римокатолици.

   У Јерусалиму је заснован начин саборног одлучивања у Цркви Христовој: „Зато ми сабрани једнодушно, нађосмо за добро... јер угодно би Светоме Духу и нама“ (Дела апостола 15,28), од чега се касније много пута, на разне начине, одступало, јер је важило: „Изволи се нама и Духу Светом“. Последице таквог одступања тешко су излечиве.

   Апел „Центра за заштиту хришћанског идентитета“ у Београду, јерусалимском патријарху Теофилу III представља својеврсну трубу, односно „глас вапајућег у пустињи“ (Матеј 3,3), пустињи изазваној међу православним црквама услед:

- кршења јеванђељског и црквеноканонског учења;

- наметања икуменизма који заиста јесте „свејерес“ по речима Светог Јустина Ћелијског;

- тежње за уједињење православних верника са римокатолицима;

- пропињања цариградског патријарха, нарочито од Мелентија Метаксакиса, Атинагоре и посебно, данашњег Вартоломеја, да у Цркви одлучују не саборно са осталим предстојатељима аутокефалних помесних цркава, него по диктату светских моћника...

   Постојеће нејединство обилато користе непријатељи Православља, разводњавајући не само веру и лепе обичаје, него и свест о припадности одређеном народу. Услед тога, ни вековне породичне вредности више нису као некада. Данас мушко може бити и женско, и обрнуто!

   Нека би дао Бог да апел „Центра за заштиту хришћанског идентитета“ буде благотворан попут старозаветних труба, какве су, на пример, биле оне седморе трубе свештеника, зване јерихонске, о којима говори Исус Навин (глава 6) и од којих „попадоше зидови“ града; или оних труба које помиње пророк Јеремија (4,5) “...огласите у Јерусалиму и реците: трубите у трубе по земљи; вичите, позовите народ...“; или оних седморих труба, датих анђелима “који стајаху пред Богом“ (Откровење Јовановo 8,2).

Диогенис Валаванидис,
председник „Центра за заштиту хришћанског идентитета“ у Београду

Зато господину Диогенису Валаванидису, председнику „Центра за заштиту хришћанског идентитета“ у Београду треба одати посебно признање за херојско залагање да се сазове Свеправославни сабор на којем би се васпоставило црквеноканонско јединство у Православној цркви.

Тaкође, желим да нагласим, да никада у свом дугом (више од 42 године) свештеничком раду, нисам сусрео човака који је са толико ентузијазма, храбрости и оданости био посвећен заштити Христове Цркве и њеног јединства.  

Никола С. Шкорић

протојереј-ставрофор

професор Богословије у пензији

 

Да ли вам се допао овај прилог? „Борба за веру“ је непрофитни православни медијски ресурс који мисионари Истину Православља и нуди бесплатну информативну услугу, која постоји само захваљујући донацијама својих читалаца.
Хвала вам на подршци и од Бога вам изобиље Његових дарова! 

 

 

 

Последњи пут ажурирано ( уторак, 12 новембар 2024 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 69 гостију на вези
ОБАВЕШТЕЊА
ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ

 

"Тешко је замислити хришћанина да под оваквом претњом може бити неутралан, а два пута теже замислити православног Србина, да може стајати по страни и безучасно посматрати борбу између крстоносаца и крстоломаца. Бити неутралан,  није одлика српског народа".
Свети Владика Николај


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.