header image
НАСЛОВНА СТРАНА arrow СВЕТ ОКО НАС arrow Слободан Јанковић: Чувари наших података на Интернету
Слободан Јанковић: Чувари наших података на Интернету Штампај Е-пошта
субота, 07 децембар 2024

 Каква је веза тајних служби и техно корпорација? Ко су, између осталог, творци правих лажних вести?

Бивши припадници тајних служби — ако у том случају неко заиста може бити бивши — запослени су у великим техно корпорацијама попут Гугла или Мајкрософта. Некад раде баш на пословима заштите података корисника.

Са тренутним ратовима диљем света, ова тема не губи на актуалности. Уосталом, наше присуство на интернету, вид је својевољног информисања онима који надзиру наше електронске комунукације. То је савремени вид сарадње коју је Балкански шпијун радо нудио полицији.

Интернет је, често заборављамо, настао као програм америчке војске. Заправо, агенција америчке војске за напредне истраживачке пројекте (Advanced Research Projects Agency – ARPA), некад ARPA, данас ДАРПА, је ангажовала истраживачку фирму ББН (од 2009. део америчке корпорације РАЈТЕОН, за производњу наоружања и војне опреме) да започне са програмом израде комуникације између повезаних рачунара на удаљеним универзитетима 1969. године.

Данас је интернет главна платформа за размену података, како приватних, тако и службених. Дневно му приступа око 70 одсто становника планете. Сваки приступ оставља неки електронски траг, што је само по себи идеално за оне чији је посао надзор и праћење, дакле за тајне службе, државне и приватне. Заштита података је зато тема која је годинама изузетно важна, а код нас је тренутно актуална брига родитеља око програма Здравитас који треба да дигитално надзире развој моторних вештина наше деце, са званичним објашњењем да ће то послужити за боље планирање развоја физичке културе.

Али кад се већ помињу интернет и праћење садржаја на ‘мрежи’ није случајно што се помињу тајне службе. Негде у исто време кад и интернет, америчка војска покреће пројекат Ешелон, за шпијунирање комуникација Кине, СССР и њених сателита, што временом прераста у глобални надзор, а претеча је сарадња америчке и британске службе на пресретању непријатељских комуникација од 1941. године. Ускоро је, 1948. формиран АУКУС, коме се касније придружују Аустралија, Канада и Нови Зеланд. Тако англоамерички савез, познат као ‘пет очију’, ових шпијунских киклопа, надзире све електронске комуникације: од телефона, преко мејлова, телеграфа и телеграма. Рецимо, део је и програм познат као ПРИЗМА (PRISM), који надзире Гугл и Епл, а његово постојање је разоткрио Едвард Сноуден. О постојању Ешелона први пут се писало 1972, па 1988. Сноуден је разоткрио да је свако ко користи дигитално и електронско комуницирање покривен. То не значи да сваког од нас прати неки Илија Чворовић, већ да се подаци складиште у базама података (што је формално забрањено или ограничено, због заштите приватности), а у моменту када неко постане занимљив, онда се претрагом у бази, сада и помоћу вештачке интелигенције, направи његов или њен картон са доступним подацима.

ЦИА СНАЈКА, АЛИ И 8200

Све то није новост. На ову причу се надовезује сарадња бивших чланова обавештајних агенција, посебно сајбер јединица са техно корпорацијама. Израел има можда најживљи старт ап сектор у области ИТ компанија, а у оквиру тога и крипто заштите. Међутим, осим заштите, агенције се баве и сејањем лажних вести, на шта је указивао бивши оперативац ЦИА, Џон Стоквел. Он се повукао после 13 година проведених у агенцији, 1976. и сведочио пред америчким Конгресом о раду, који је у великој мери укључивао управо сејање конфузије у непријатељске редове, али и о преварним радњама америчке владе. Проблем је, ако се ова стара пракса претворила у циљано сејање лажних вести уопште.

Израелско удружење за праћење лажних вести на интернету Фејкрепортер (FakeReporter) je фебруара прошле године указало да бивши припадници елитне јединице 8200, која окупља хиљаде младих војника задужених за праћење и обраду комуникација преко интернета, телефона, сателита… а ради у оквиру израелске војне службе АМАН, праве лажне вести. Они се инфилтрирају у различите форуме, а с друге стране оснивају организације за проверу и борбу против истих тих дезинформација.

Ова јединица позната је по прављењу софтвера за шпијунирање Пегазус, који су користиле бројне владе, поготову у арапском свету, али и у Латинској Америци, Француској и другде, за праћење политичких противника, сумњивих новинара, истраживача… Вибер је дело бивших припадника јединице. Израелска војска користи њихов програм вештачке интелигенције Лаванда, који бира мете у Појасу Газе и другде, на основу података добијених снимањем, праћењем и прислушкивањем. Резултат је познат — већину убијених чине жене, деца и старци.

ТАЈНИ ЧУВАРИ НАШИХ ПОДАТАКА

Сноуден је 2013. разоткрио сарадњу америчке НСА (Националне безбедносне агенције) и израелске јединице 8200 у шпијунирању грађана. Годину касније су наводно извршили хакерски упад у руску хајтек компанију Касперски Лаб.

Немали број бивших припадника ове јединице ради у америчким техно колосима, попут Гугла, Мајкрософта, Фејсбука.. често на пословима заштите података корисника. Новинарска истрага 2022. године је показала да је 99 бивших чланова јединице 8200 радило у Гуглу. То су, на пример, шеф за стратегију и операције Гавриел Гојдел, шеф за управљање подацима Јонатан Коен…

У Мајкрософту их је барем 166.

Један од бивших припадника јединице је и израелски тајкун Теди Саги, који живи на релацији Лондон-Херцлија-Дубаи. Он је власник техно компаније Кејп технолоџис у чијем саставу је један од најпознатијих сервиса за, наводно тајно, сурфовање интернетом, ЕКСПРЕС ВПН, као и низ других. Кипарске власти, (Саги је држављанин Кипра, такође), оптужиле су Иран за покушај атентата на овог тајкуна, који се сматра блиским израелској армији. Саги запошљава или помаже бившим саборцима да нађу посао. Данијел Герике, који је био главни за пословање баш ЕКСПРЕС ВПН (2019-2023), је према писању Ројтерса 2021, био један од тројице бивших оперативаца (у овом случају америчких), који су радили као сајбер шпијуни за Уједињене Арапске Емирате и надзирали махом дисиденте. То му је изгледа био хонорарни посао?

Ту је и компанија Карбин (Carbyne), још једна коју су наводно основали бивши чланови горе поменуте јединице. Она је задужена у САД за повезивање комуникација између хитне помоћи, болница и служби за спасавање, а занимљиво је да је у њу улагао и самоубијени Џефри Епштајн.

Палантир, о коме смо писали у прошлом броју Печата, који је добио назив по кристалној кугли, не мадам Роске из Беле лађе, него из Толкинових књига, има софтвер који користе војска и полиција за анализу, па и предвиђање терористичких претњи. Ова фирма од скора сарађује и са израелским армијом. Сама компанија је наводно од оснивања повезана са ЦИА.

Компанија Икс је 2023. ангажовала израелску AU10TIX, за оне који желе да верификују налог, а сам програм потврде захтева сликање личног документа и слање селфија. Опет, оснивачи су бивши официри израелске службе Шин Бет и агенти обезбеђења израелског авио превозника Ел Ала. Амерички МинтПрес је писао да се суштински методи надзора палестинских Арапа, преносе на цели свет, али то нас враћа на Ешелон.

Да ли Руси, Кинези и остали користе савремену технологију за надзор сопствених грађана? Па наравно. Кина је ту најдаље одмакла, а посебним програмом запречава информациони продор у електронску сферу њеног постојања.

Диктатори су сањали да могу да контролишу сваког поданика. У Орвеловој дистопији томе служе свеприсутни монитори и микрофони. Данас је то мање потребно. Људи најчешће сами остављају електронске трагове, набављају добровољно прислушне апарате, тј. мобилне телефоне, а технологија увезивања података са платних картица, телефонских позива, и-мејлова и другог помаже да се брже и ефикасније оствари надзор над огромном већином становништва. Да ли то треба да нас плаши? Не, али ни пасивни у вези са тим питањем. Људско срце, душу и ум, не могу да прате. Не постоји (још) програм за потпуну контролу мисли, мада се и на томе радило (МК Ултра је познат). Човеку је дата слобода избора. Треба да се развија као слободно биће, да, слободно мисли и пребива у добру. Као такав, он може да каже шта мисли о, рецимо, програму који је ‘баш добар’ за надзор моторичких вештина наше деце – Здравитасу.

 

Да ли вам се допао овај прилог? „Борба за веру“ је непрофитни православни медијски ресурс који мисионари Истину Православља и нуди бесплатну информативну услугу, која постоји само захваљујући донацијама својих читалаца.
Хвала вам на подршци и од Бога вам изобиље Његових дарова! 

Извор: "Печат"

 

 

 

 

 

Последњи пут ажурирано ( субота, 07 децембар 2024 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 36 гостију на вези
БЕСПЛАТНЕ РЕКЛАМЕ И ОГЛАСИ ПРИЛОЖНИКА САЈТА

ОБЈАШЊЕЊЕ:
ОВДЕ:

ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ"

 

 + + +

 ОНЛАЈН ПРОДАЈА ГАРДЕРОБЕ

„ТЕШКЕ БОЈЕ“


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.