header image
НАСЛОВНА СТРАНА arrow МИСИОНАР arrow "Политика": Још 24 монаха напустилa манастире
"Политика": Још 24 монаха напустилa манастире Штампај Е-пошта
понедељак, 14 јун 2010

Још 24 монаха напустила манастире

             Највећи део монаха и монахиња и даље живе у својим манастирима, кажу у Епархији рашко-призренској
           
            Још једна група монаха јуче ујутру напустила је неколико манастира Епархије рашко-призренске. Отишло је укупно 24 монаха, међу којима је четири-пет искушеника, рекао је у изјави за наш лист јеромонах Бенедикт, доскорашњи настојатељ манастира Свети архангели код Призрена. Без канонског отпуста цело братство овог као и манастира Девине Воде код Звечана отишло је из манастира, а придружило им се и неколико монаха из Сопоћана, Дубоког Потока, као и настојатељ манастира Сочаница.

– Управу над Светим архангелима преузео је отац Михаило из Призрена и он је, дакле, сада сам у манастиру. Призренску светињу напустило је цело наше братство, односно нас седморица монаха, али нисмо сви кренули у исто време. Нека браћа су кренула раније, а ми смо им се придружили – каже отац Бенедикт.

Он је потврдио да су монаси добили одговор од администратора Епархије рашко-призренске митрополита црногорско-приморског Амфилохија да не могу добити отпуст јер нема канонских разлога да напуштају Епархију рашко-призренску.

– Ми мислимо да су наши црквени разлози за напуштање манастира и те како ваљани и зато смо то и учинили. Још не знамо где ћемо сада отићи, рано је говорити о томе јер то тек треба да одлучимо – рекао је отац Бенедикт.

Група монаха окупила се у манастиру Девине Воде, одакле су заједно кренули за, како су објаснили, својим духовним оцем. У последњем саопштењу за јавност монаси из неколико манастира навели су да је „сасвим сувисло да у епархији где нема места за њега (владику Артемија), а тиме превасходно за све оно чему нас је учио и због чега је у великој мери гоњен, нема места ни за нас“.

У Епархији рашко-призренској истичу да ниједан манастир неће остати пуст ни затворен, као и да се ради о мањој групи монаха који су напустили своје светиње. У званичном саопштењу истиче се и да манастир Богородица Браинска код Медвеђе, из којег је, такође, отишло цело братство, не припада Епархији рашко-призренској, већ нишкој. Осим протосинђела Михаила, којег је јуче по подне у Светим архангелима посетио викарни епископ липљански Теодосије, нову „управу“ добио је и манастир Сочаница, у којем ће вршилац дужности бити јеромонах Дамјан, док ће о малом манастиру Девине Воде, из којег су отишла два монаха и два искушеника, за сада бринути свештеник Ненад Нашпалић.

„Према подацима Епархије и Министарства вера Републике Србије у Епархији живи 176 монаха и монахиња (не рачунајући искушенике који још немају званичан статус монашких лица). Од овога броја највећи део монаха и монахиња и даље живе у својим манастирима, у послушању надлежном Епископу Мјестобљуститељу Високопреосвећеном Митрополиту Амфилохију и редовно обављају своје монашке дужности у складу са својим монашким заветима“, наводи се у саопштењу.

Из епархијске информативне службе наводе и да ниједан монах није добио канонски отпуст од митрополита Амфилохија, осим четворице „црноризаца“ који су по одлуци Светог архијерејског сабора и Синода напустили епархију заједно са владиком Артемијем и боравиће с њим у његовом новом месту пребивалишта.

----------------------------------------------

                             Владици Иринеју позлило на литургији

 Владици бачком Иринеју позлило је јуче током литургије у манастиру Ћелије код Ваљева, где се први пут прослављао празник Преподобни Јустин Ћелијски, пренела је јуче агенција Бета. По указивању лекарске помоћи, владика Иринеј се опоравио, па је крај литургије и причешће после ње дочекао на тераси манастирског конака.

Литургију је служио митрополит црногорско-приморски Амфилохије, један од ученика светог Јустина, који је канонизован на последњем заседању Светог архијерејског сабора СПЦ. Митрополиту је саслуживало осам епископа: владике ваљевски Милутин, канадски Георгије, бачки Иринеј, зворничко-тузлански Василије, осечко-пољски и барањски Лукијан, шумадијски Јован, врањски Пахомије и будимљанско-никшићки Јоаникије.

У манастиру Ћелије било је присутно око 2.000 верника, као и делегације неколико православних помесних цркава, руске, грчке, румунске. После литургије уследила је литија до гроба светог Јустина, где је освештано жито и пресечен славски колач. У Ћелијама је обележен и дан Ваљевске епархије, која је обновљена на Сабору СПЦ 2006. године, а одржан је и четврти Сабор православних хришћанских заједница.

Ј. Чалија

[објављено: 15/06/2010]

 

http://www.politika.rs/rubrike/Drustvo/Jos-24-monaha-napustila-manastire.sr.html

 

Последњи пут ажурирано ( уторак, 15 јун 2010 )
 
< Претходно   Следеће >

Србска Православна Црква

Serbian Orthodox Church

УВОДНА РЕЧСАОПШТЕЊАКОНТАКТПРЕТРАГА
Тренутно је 24 гостију на вези
БЕСПЛАТНЕ РЕКЛАМЕ И ОГЛАСИ ПРИЛОЖНИКА САЈТА

ОБЈАШЊЕЊЕ:
ОВДЕ:

 

 

ПОДРЖИТЕ РАД "БОРБЕ ЗА ВЕРУ

 

"Тешко је замислити хришћанина да под оваквом претњом може бити неутралан, а два пута теже замислити православног Србина, да може стајати по страни и безучасно посматрати борбу између крстоносаца и крстоломаца. Бити неутралан,  није одлика српског народа".
Свети Владика Николај


© www.borbazaveru.info. Сва права задржана.